Samsung už nie je lacnejší ako Apple. Nové zariadenie prekonáva hranice ceny aj kvality

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Novinka od Samsungu je drahšia ako ekvivalent od Apple

Spoločnosť Samsung predstavuje prívesok Galaxy SmartTag2. Novinka prináša do radu inteligentných príveskov vylepšené spôsoby, ako strážiť a sledovať cenné predmety. Možnosti využitia sa vďaka novému prevedeniu a funkciám ešte výrazne rozširujú. O cene a porovnaní s Apple AirTag sa dočítate nižšie v článku

Na Slovensku bude prívesok Galaxy SmartTag2 dostupný od 5. októbra 2023 v čiernej a bielej farbe.

„Neustále hľadáme nové spôsoby, ako ľuďom vďaka inováciám Samsungu spríjemniť a uľahčiť život,“ hovorí Jaeyeon Jung, výkonná viceprezidentka a riaditeľka oddelenia SmartThings v divízii Device Platform v Samsung Electronics.

„Vďaka prívesku Galaxy SmartTag2 nájdu používatelia modelov Galaxy svoje cenné veci jednoducho a intuitívne, nech ich založia kamkoľvek. Oproti predchádzajúcej verzii sa vylepšilo vyhľadávanie a batéria má dlhšiu výdrž, takže Galaxy SmartTag2 znamená pokoj v duši na dlhšiu dobu a vo viacerých situáciách.“

smarttag
Zdroj: Samsung

Nové funkcie

Jednou z najdôležitejších noviniek, ktorú Galaxy SmartTag2 prináša, je úplne nový režim straty, vďaka ktorému používatelia môžu zadať do prívesku svoje kontaktné informácie a krátku správu. Ak následne ktokoľvek nájde akýkoľvek predmet s príveskom Galaxy SmartTag2, môže prívesok pomocou telefónu oskenovať a uvidieť kontaktné informácie aj správu. Napríklad na psom obojku tak SmartTag2 funguje ako známka s telefónnym číslom majiteľa, pokiaľ sa pes stratí. Režim straty funguje v kombinácii s akýmkoľvek zariadením s NFC portom a webovým prehliadačom.

Ďalšou novinkou Galaxy SmartTag2 je vylepšená funkcia Compass View, vďaka ktorej sa na displeji telefónu zobrazia šípky a navádzajú používateľov smerom k prívesku. Zároveň sa zobrazí zostávajúca vzdialenosť. Režim je k dispozícii na telefónoch s podporou technológie UWB.

Vylepšenia sa dočkala aj aplikácia SmartThings Find. Po registrácii nového prívesku Galaxy SmartTag teraz zobrazí ikonu jeho zástupcu priamo na ploche telefónu, takže je možné aplikáciu spustiť ľahšie a rýchlejšie. Mapa sa teraz v aplikácii zobrazí na celej ploche displeja a používateľské rozhranie je intuitívnejšie ako predtým.

A keď vymeníte telefón za nový, SmartTag2 sa automaticky synchronizuje na novom prístroji, takže nemusíte nič nastavovať. Stačí sa pripojiť k účtu Samsung.

smarttag
Zdroj: Samsung

Nové režimy prinášajú veľké benefity

Pri modeli Galaxy SmartTag2 sa predĺžila aj výdrž batérie, na čom má zásluhu predovšetkým nový úsporný režim (možno do neho prepnúť namiesto bežného režimu, ktorý sa však tiež dočkal vylepšenia). Úsporný režim sa hodí predovšetkým používateľom, ktorí prívesok používajú na neustále monitorovanie vybraných predmetov.

V novom režime zvládne Galaxy SmartTag2 fungovať až 700 dní, teda viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Galaxy SmartTag. Dokonca aj v bežnom režime sa výdrž batérie predĺžila na 500 dní, čo znamená zlepšenie o 50 % v porovnaní s predchádzajúcou verziou. Medzi oboma režimami sa dá bez problémov prepínať a doba, počas ktorej človek môže sledovať svoje cennosti, od kľúčov od auta až po napríklad bicykel, sa tak môže výrazne predĺžiť.

Hardvérové zmeny prívesku

Výhodou Galaxy SmartTag2 sú jeho malé rozmery a okrúhle prevedenie. Vďaka robustnému kovovému oku však prístroj zároveň niečo vydrží, takže ho pokojne môžete nosiť vo vrecku na kľúčoch bez obáv z poškodenia. Hodí sa aj na pripevnenie na batoh či kufor.

smarttag
Zdroj: Samsung

Zlepšila sa aj odolnosť prívesku Galaxy SmartTag2 v náročných podmienkach – o vyššej odolnosti proti vlhkosti a prachu teraz svedčí certifikát IP67. Svoje cennosti tak môžete strážiť aj v drsnejšom prostredí, napríklad pri cestovaní v divočine. Majitelia domácich maznáčikov zase nemusia mať obavy, že sa prívesok poškodí napríklad pri neustálych nárazoch do psích misiek.

Galaxy SmartTag2 ponúka aj nový režim venčenia, vďaka ktorému je možné do aplikácie zaznamenať obľúbené trasy.

Staré funkcie dostali vylepšenie

Maximálny dosah cez Bluetooth sa predĺžil na 120 metrov.

Aktuálnu lokalizáciu prístroja je možné zobraziť iba s povolením majiteľa. A pokiaľ vypneme režim straty, všetky kontaktné údaje o majiteľovi okamžite zmiznú, a to isté platí pre uloženú správu. Nemalo by teda dôjsť k zneužitiu dát.

smarttag
Zdroj: Samsung

Ďalšou výhodou pre používateľov je Upozornenie na neznámy tag, teda upozornenie na neznáme prívesky. Pri jej aktivácii používatelia dostanú správu v prípade, že ich niekto sleduje pomocou neidentifikovaného prívesku SmartTag. To pomáha chrániť používateľov proti zneužitiu lokalizačných služieb.

Okrem toho prívesok Galaxy SmartTag2 spolupracuje aj s nástrojom SmartThings Station. Ten upozorní používateľa na umiestnenie sledovaných predmetov, medzi ktoré môžu patriť napríklad diaľkové ovládače elektroniky, peňaženky, kľúče alebo registrované prístroje ako telefóny, tablety, hodinky alebo slúchadlá. Majitelia domácich zvierat zase dostanú správu v prípade, že sa ich domáci miláčikovia (resp. obojok s príveskom) dostanú príliš ďaleko od základne SmartThings Station, takže sa o nich nemusia nijako obávať.

Cena a porovnanie s Apple AirTag

Odporúčaná maloobchodná cena SmartTag 2 bola stanovená na 39,90 € za kus. Balenie 4 kusov bude k dispozícii za 129,90 €. Apple AirTag je k dispozícii u autorizovaných predajcov za cenu o 90 centov nižšiu, teda 39 € a 129 €, u neautorizovaných obchodníkov sa však dá dostať aj za cenu okolo 25 €.

apple airtag
Zdroj: Apple

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá, že Samsung prekonal Apple cenovkou, treba si uvedomiť, že porovnávame dve rôzne generácie zariadení. Prvý SmartTag bol o niečo pozadu za prvou a zatiaľ jedinou generáciou AirTagu. Chýbal mu vyšší certifikát odolnosti voči prachu a vode. Druhá generácia však tieto nedostatky dorovnala a v mnohom aj prekonala.

Napríklad hľadanie SmartTagu 2 pomocou rozšírenej reality je v praxi omnoho jednoduchšie ako alternatíva od Apple, ktorý užívateľovi zobrazuje len šípku so všeobecným smerom a vzdialenosťou.

Nový SmartTag 2 je taktiež praktickejší, jeho samotný tvar s kovovým okom dovoľuje jednoduchšie pripevnenie ku rôznym predmetom. Pre kruhový AirTag pripomínajúci mincu si musíte zakúpiť zvlášť obal či kľúčenku, ktorých cena sa môže vyšplhať z 15 € až na 49 €.

Aktuálne vyzerá odpoveď jednoznačne, a to že SmartTag 2 je praktickejší a koniec koncov aj výhodnejší, keďže nevyžaduje ďalšie príslušenstvo. Obsahuje tiež viac funkcií v spolupráci s ekosystémom Samsung SmartThings. Uvidíme však, s čím príde Apple v nasledujúcej generácii. Podľa informácií MacRumors by sme sa AirTagu 2 mohli dočkať už niekedy v roku 2024.

Zdroj: TS Samsung

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -