Nečakané rozhodnutie Samsungu: Vymenia najdôležitejší komponent Galaxy S25

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Samsung Galaxy S25 dostanú rozdielne čipy

Aktualizované 27. júna 2024: Samsung do svojej novej generácie smartfónov Galaxy S25 vôbec nevloží čipsety Exynos z vlastnej výroby. Napriek doterajším informáciám však taktiež nebudú exkluzívne využívať procesory od Qualcommu. Podľa najnovších informácií FNNews totiž časť modelov dostane čipy od firmy MediaTek.

Juhokórejský gigant má problémy s výrobou svojich 3 nm čipov Exynos 2500, a preto technologická komunita predpokladala, že všetky Galaxy S25 telefóny dostanú nový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4. Lenže ten má byť o 25 až 30 % drahší ako predchádzajúca generácia, čo by mohlo navýšiť výrobné náklady telefónu až o 70 amerických dolárov.

Preto údajne Samsung v nádeji vybalansovať tieto náklady nakoniec siahne po čipoch MediaTek (konkrétne sa hovorí o modeli Dimensity 9300 Plus). Jedným podstatným rozdielom je, že tento čipy je založený na 4 nm výrobnom procese oproti 3 nm, ktorými sa pýši nový Snapdragon. Zatiaľ však nič nie je potvrdené oficiálne. Samsung Galaxy S25 stále môžu byť predsa len všetky poháňané Qualcomm čipmy, či dokonca Exynos 2500 čipsetmi, ak sa Samsungu urýchlene podarí opraviť problémy s výrobou.

Pôvodný článok

Viete, čo milujem na vlajkových lodiach Samsungu najviac? Ich názov. V jednoduchosti je krása a to potvrdzuje aj číslovanie jednotlivých generácií telefónov. Firma totiž začiatkom každého roka predstavuje nové smartfóny určené pre daný rok. Začiatkom 2024 sme dostali Galaxy S24, z ktorého sa vykľul pomerne veľký úspech. A keď je reč o telefónoch Galaxy S25, ktoré nás čakajú v budúcnosti, automaticky vieme, že sa bavíme o zariadeniach určených pre rok budúci.

Tieto telefóny však nie sú predvídateľné ako ich názov. Najnovšie správy sprostredkované Android Central totiž odhalili, že Galaxy S25 prinesú významnú zmenu jednej z najdôležitejších častí telefónu. Zmenu, ktorú sme vôbec nečakali.

V uplynulých rokoch juhokórejský technologický gigant vybavoval svoje vlajkové lode série Galaxy S dvoma typmi čipov: procesormi Exynos z vlastnej výroby a tými od Qualcommu (Snapdragon). Rozdelenie určujú na základe regiónu a konkrétneho modelu.

Napríklad vrcholný Samsung Galaxy S24 Ultra poháňa Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 všade na svete. Z veľkej časti ten istý čipset využívajú aj Galaxy S24 a Galaxy S24 Plus, avšak v niektorých regiónoch tieto dva modely dostali miesto neho Exynos z vlastnej výroby Samsungu.

Zaujímavosťou je, že pri modelovom rade Galaxy S23 využíval Samsung len Snapdragon čipy. Teraz, ako tvrdí známy informátor Ming-Chi Kuo, firma v nečakanom kroku zopakuje toto rozhodnutie a nadchádzajúce telefóny Galaxy S25 budú taktiež poháňať len čipy Snapdragon.

Nerobia to dobrovoľne

Rozhodnutie je nečakané, nakoľko Samsung pracuje na vynovení svojej Exynos platformy postavenej na 3 nm procese. Údajne však výsledný čip, ktorý pravdepodobne dostane názov Exynos 2500, zaostáva a výroba je komplikovanejšia než sa očakávalo.

Samsung sa preto po neúspechu s vlastným čipom obráti na dlhodobého spolupracovníka Qualcomm, aby dodal ich nadchádzajúci čipset Snapdragon 8 Gen 4 do všetkých nových vlajkových lodí pre rok 2025.

Pre značku telefónov je to veľká rana. Pri výrobe a použití vlastných procesorov sa im totiž darí ušetriť veľa peňazí v porovnaní s tým, keby mali externých dodávateľov. Navyše Kuo tvrdí, že Qualcomm plánuje zvýšiť veľkoobchodné ceny na nové čipsety Snapdragon 8 Gen 4 o 25 až 30 % v porovnaní s Gen 3. To by ich cenovku posunulo na úroveň 200 dolárov za kus.

Tento rozdiel vo výrobnej cene bude musieť Samsung niekde zohľadniť, pričom možnosti sú len dve. Buď sa uspokoja s nižšou ziskovou maržou, alebo zdvihnú ceny pre spotrebiteľov, aby rozdiel vykryli.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -