Dôležitý moment: Tento moderný televízor sa prispôsobí očiam diváka

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Televízory s certifikátmi šetria vaše oči

Spoločnosť Samsung oznámila, že televízory modelových radov Neo QLED a QLED za rok 2023 dostali certifikát Low Vision Care od TÜV Rheinland. Táto certifikácia sa udeľuje produktom spĺňajúcim kritériá pre divákov s tupozrakosťou alebo amblyopiou. Produkty ašpirujúce na tento certifikát musia vedieť upraviť a zvýrazniť obraz tak, aby ho ľudia trpiaci tupozrakosťou dokázali lepšie vnímať.

„Technologické inovácie majú skutočný zmysel len v prípade, keď prinášajú prospech všetkým. Preto máme z tohto certifikátu naozaj radosť, svedčí totiž o tom, že svojou prácou rozširujeme prístup k možnostiam sledovania filmov a ďalšieho obsahu,“ komentuje Seok Woo Yong, výkonný viceprezident a zástupca riaditeľa divízie zobrazovacích zariadení Samsung Electronics.

„Aj naďalej sa budeme riadiť heslom ‚Obraz všade, obraz pre každého‘ a ponúkať skvelé prístroje, ktoré uspokoja potreby všetkých divákov bez výnimiek.“

Špeciálny režim

Z dôvodu vylepšenia obrazu pre divákov so zrakovým postihnutím sú televízory vybavené režimom Relumino, v ktorom systém upravuje určité aspekty obrazu (zvýrazňuje obrysy, posilňuje kontrast či ostrosť a podobne). Diváci môžu ľahšie rozoznať objekty na obrazovke a sledovať pohybové scény.

Tupozrakosť alebo amblyopia sa vyskytuje zhruba u 3 % detí, v mladom veku teda ide o vcelku rozšírené zrakové postihnutie. Vo väčšine prípadov mozog dieťaťa nedokáže spracovať signál z jedného oka, a preto sa vývojovo zameriava len na to druhé.

V rámci certifikačnej procedúry prebehla séria testov porovnávajúca prácu bežných režimov a režimu Relumino, ktorá sledovala rozdiely v jase, ostrosti a celkovom komforte pri sledovaní.

Okrem spomínaného certifikátu získali obrazovky a displeje značky Samsung aj ocenenie Circadian Rhythm Display a Eye Care od Zväzu nemeckých elektrotechnikov (Verband Deutscher Elektrotechniker, VDE).

Organizácia Underwriters Laboratories (UL) zase displejom priznala štandard Glare-Free, ktorý dokazuje, že obrazovky sú šetrnejšie k očiam a pohodlnejšie sa sledujú. Od organizácie Pantone získal Samsung certifikáty Pantone Validated a Skin Tone Validated za presné zobrazenie farieb, v druhom prípade pri odtieňoch pleti.

Zdroj: TS Samsung

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -