Šéf novej televízie na Slovensku: Chce prezentovať „menej prijateľné názory“. TV prekvapuje od prvého dňa

Nenechajte si ujsť

Situáciu v slovenských médiách vnímajú aj v zahraničí

Rádio Slobodná Európa či DVTV Extra na Slovensku? Podľa najnovších správ má byť ich príchod reakciou na ohrozovanie slobody a nezávislosti médií na Slovensku.

Aktualizácia 2.7.2024: V slovenskej DVTV chceme prezentovať aj menej prijateľné názory, hovorí Miroslav Frindt pre denník SME. Slovenská pobočka internetovej televízie DVTV vznikla práve k 1. júlu 2024 a stojí za ňou moderátor RTVS Miroslav Frindt. Z verejnoprávnej televízie odišiel po viac ako 20 rokoch. Podľa rozhovoru zverejnenom v denníku prišiel s ambíciou vytvoriť slovenskú pobočku českej televízie sám.

Dvanásť rokov však poznám Danielu Drtinovú z DVTV, tak som sa jej opýtal, či môžem za ňou prísť a či mi povedia, čo obnáša taká internetová televízia,“ hovorí. „Po dlhých mesiacoch rozhovorov, rokovaní, prepočtov, rozhovorov sme sa nakoniec dohodli a som rád, že mi dôverujú.“

Podľa Frindta sú vo firme štyria spolumajitelia, rovnakí ako majitelia českej DVTV, teda Daniela Drtinová, Martin Veselovský, Jan Rozkošný a Jan Ouředník.

Pôvodný článok

RTVS sa mení na STVR

Prezident Peter Pellegrini v nedeľu 30. júna 2024 podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), ktorá od dneška definitívne nahrádza Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS). Informácia o podpísaní zákona sa nachádza na webovej stránke prezidenta SR.

Zákon pritom parlament schválil ešte vo štvrtok 20. júna a hlasovalo zaň 78 poslancov.

Už pri prvých správach o zámeroch rezortu kultúry spôsobili v spoločnosti diskusie o slobode a nezávislosti médií. Diskusie však boli v podstate jednostranné a hoci verejnosť aj zamestnanci RTVS vyjadrili jednoznačný odpor proti plánovaným zmenám, tie sa napokon stali realitou.

S týmto logom by sa mala verejnoprávna televízia rozlúčiť, avšak používa ho naďalej (foto: RTVS)
S týmto logom by sa mala verejnoprávna televízia rozlúčiť, avšak používa ho naďalej (foto: RTVS)

Zabudli na „detaily“

Nielen RTVS, ale aj súkromné médiá majú byť na Slovensku ohrozované politickou mocou. Slovenské televízie napríklad prestávajú vysielať tradičné politické diskusné formáty, v ktorých politici verejne odpovedajú na kritické otázky.

Tie by sa mohli týkať napríklad aj toho, prečo bola nová STVR pripravená tak narýchlo, že kompetentní zabudli registrovať doménu stvr.sk a zodpovedajúce účty na sociálnych platformách. Aktuálne sú totiž v rukách súkromných vlastníkov, ktorí fakticky predbehli štát a vôbec všetkých jednotlivcov zodpovedajúcich za zmenu.

STVR tak v prvý deň svojej existencie prakticky neexistuje. Všetko funguje ako doteraz – správy sa stále nazývajú správami RTVS, nie je zatiaľ známe nové logo STVR, neexistuje vizuálna identita a rovnako nie je známy ani riaditeľ STVR a ani štatutár, ktorý ho bude zastupovať do jeho zvolenia v októbri,“ sumarizuje situáciu Mediaklik.

Nové stanice na Slovensku

Boj o zachovanie slobody a nezávislosti slovenských médií je témou nielen doma, ale aj v zahraničí. Najnovšie správy, ktoré publikovali denníky Aktuality a Medkiaklik, hovoria o príchode nových staníc na Slovensko.

Koncom minulého mesiaca sa začalo hovoriť o príchode rádia Slobodná Európa na Slovensko, ktoré prevádzkuje spravodajské weby v Európe a Ázii. Svoju poslednú pobočku Rádio Slobodná Európa otvorilo v Maďarsku pred štyrmi rokmi.

Avízo možného príchodu na slovenský trh nachádza opodstatnenie práve v zrušení RTVS, ako aj medializovanej „orbanizácii slovenských médií“, ako proces pomenoval moderátor Michal Kovačič.

Slobodná Európa (Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL)) je rozhlasová organizácia založená a financovaná Kongresom USA pre šírenie objektívnych informácií v diktátorských režimoch, uvádza Wikipedia. Ako súkromná organizácia prostredníctvom grantov od Globálnej mediálnej agentúry Spojených štátov amerických podporuje demokratické hodnoty a inštitúcie šírením informácií. Pôvodná RFE začala prevádzku v Mníchove 1. mája 1951 v českom jazyku.

DVTV Extra

Druhou novou stanicou na Slovensku, v tomto prípade internetovou televíznou, by mal byť projekt DVTV. Českí novinári Daniela Drtinová a Martin Veselovský prevádzkujú DVTV už desať rokov, pričom najnovšie spustili televízny kanál DVTV Extra.

Aktuálna podoba DVTV v Čechách (reprofoto: DVTV)
Aktuálna podoba DVTV v Čechách (reprofoto: DVTV)

Veľkou novinkou, ktorú Drtinová prezradila je, že chystajú veľký projekt na území Slovenska, informovali Aktuality. Pre slovenského diváka a vôbec spoločnosť bude zaujímavá predovšetkým špekulácia, že by sa v televízii mohli objaviť redaktori a redaktorky z televízií Markíza, JOJ, TA3 a RTVS.

Podrobnosti však dodnes nie sú známe, rovnako ani termín spustenia novej stanice či jej program.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -