Šéf UBERu ospravedlňuje vraždu novinára vládou Saudskej Arábie

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Šéf Uberu ospravedlňuje vraždu novinára Saudskou Arábiou

Šéf Uberu ospravedlňuje vraždu novinára vládou Saudskej Arábie, jedného z najväčších investorov jeho spoločnosti, informuje portál Gizmodo. Generálny riaditeľ Dara Khosrowshahi čelí kritike po tom, čo povedal, že „každý robí chyby. Myslím si, že ľudia robia chyby. To neznamená, že nikdy nemôžu byť odpustené. Myslím si, že to berú dosť vážne,“ povedal CEO Uberu novinárom z Axios na HBO.

Spomínaná „chyba“, na ktorú Khosrowshahi naráža, je vražda novinára Jamala Khashoggiho. Toho zavraždili na saudskej ambasáde v Turecku. Okrem toho mu údajne odtrhli končatiny.

Samotnú vraždu si mal objednať princ saudský Mohammed bin Salman. Niektoré správy vyšetrovateľov hovoria, že MBS (ako sa mu bežne hovorí) sa prostredníctvom internetového video hovoru pozeral, ako jeho najatí vrahovia mučili novinára. Khasoggiho telo nikdy nenašli.

Veľká chyba

Khosrowshahi si po svojom kontroverznom vyjadrení pravdepodobne okamžite uvedomil, že šlo o chybu. Takto sa posnažil zmierniť vlnu ostrej kritiky, ktorá sa naňho okamžite zniesla:

„Povedal som v tej chvíli niečo, za čím si nestojím. Keď ide o Jamala Khashoggiho, jeho vražda bola odporná a nemala by byť odpustená či ospravedlnená.“

Uber, podobne ako množstvo ďalších spoločností zo Silicon Valley, sa z veľkej časti spolieha na financie zo Saudskej Arábie. Kráľovská rodina je cez svoj zahraničný investičný fond piatym najväčším investorom populárnej služby, ktorá v moderných krajinách nahrádza taxíky. Na čele investičného fondu stojí Yasir Al-Rumayyan. Ten je okrem toho aj členom rady firiem ako Uber či SoftBank.

Uber Comfort
Zdroj: smartmotorist.com

Nakoľko sú veľké startupy a spoločnosti Silicon Valley závislé na peniazoch zo stredného východu, vo verejnej komunikácii a svojím PR sa snažia čo možno najmenej urážať hodnoty Saudskej Arábie. Popri tom však musia hovoriť to, čo chcú počuť Američania. Dostávajú sa tak do nelichotivej situácie, kedy takmer čokoľvek, čo povedia, bude kritizované aspoň z jednej strany.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vražda novinára je zlá. Zľahčovať ju či už alebo bez súvislosti s tým, že jej objednávateľ je vaším piatym najväčším investorom, verejnosť tolerovať nebude.

Zdroj: gizmodo.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -