Seriál Day of the Dead bude novou adaptáciou zombie klasiky George A. Romera

Nenechajte si ujsť

Nick Fury dostane vlastný seriál a hra Among Us 2 bola zrušená! – RESTART #2

Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov, seriálov a hier s názvom RESTART vám budeme prinášať každý utorok a piatok o 19:00! Druhú časť okrem...

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Posmrtný odkaz filmového tvorcu mýtu menom zombie 

George A. Romero je nespochybniteľnou legendou filmových rokov šesťdesiatych. V tých dobách totiž stál za zrodom takzvaného zombie žánru, ktorý je dnes tak dobre známy a populárny nielen vo filmovom médiu, ale aj v nespočetnom množstve videoherných sérií, komiksoch alebo v tuzemsku nie až tak čítanej mange.

Len pre načrtnutie môžeme spomenúť filmy ako Night of the Living Dead, The Crazies, Dawn of the Dead alebo Day of the Dead, pričom na všetkých zmienených pracoval scenáristicky i režijne už zosnulý George Romero.

Mladším divákom však budú pravdepodobne známejšie remaky spomenutých klasík. V roku 2004 nám Zack Snyder priniesol svoju vlastnú verziu. Dawn of the Dead, The Crazies sa na začiatku predchádzajúcej dekády opätovne pozrelo do kín.

O nové vydanie Night of the Living Dead sa postaral Tom Savini, ktorého môžete poznať z množstva morbídne brutálnych filmov ako napríklad From Dusk Till Dawn od Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueza.

Už päťdesiat rokov kráčajú mŕtvi medzi nami

Väčšina z tvorby žánrového zakladateľa spadá a vždy aj spadala do striktne béčkových vôd. Samotný koncept zombie sa ale už od roku 1968, kedy prišiel George Romero s prvotinou Night of the Living Dead, tešil obrovskej popularite.

Predsa len sa jedná o jednoduchú zábavu, ktorú v kine navštívime najmä kvôli početným brutálnostiam a nie kvôli viac vrstevnatým charakterom s psychologickou hĺbkou. Práve naopak, Romerove snímky boli častokrát zámerne hlúpe a s pribúdajúcimi rokmi sa stávali ešte menej premyslenými.

Vtedajšie žánrové filmy nešetrili akciou, respektíve sadistickým násilím, ale rozpočty boli len málokedy hlboké a preto väčšina masiek a kostýmov bude pripadať terajšiemu divákovi úsmevná. V pravej chvíli ale vedela filmová ikona zombie filmov stavať podstatnú časť príbehu na nepríjemnom napätí.

Land of the Dead
Zdroj: amazon.com

Neraz ste chceli pocítiť práve hrôzostrašný teror, beznádej alebo nebezpečenstvo, ktoré pramení z prítomnosti chodiacich mŕtvol. Tie sa mimochodom naprieč rokmi taktiež inovovali. Moderné filmy alebo seriály si môžu dovoliť pracovať s väčším počtom komparzistov, prípadne vytvárať agresívnejšie mutácie kedysi pomalých oblúd.

Samotný zombie žáner sa rozvetvil do takých rozmerov, že dnes mnohé snímky parodujú a rozkladajú žánrové princípy alebo klišé. Medzi takéto filmy môžeme zaradiť napríklad nedávny Zombieland: Double Tap, prípadne britské Shaun of the Dead.

Zombie seriálov zrejme nikdy nie je dosť 

Nového spracovania sa podľa zahraničných správ dočká i vyššie spomínaný Day of the Dead. Pôvodná snímka pojednáva o tom ako sa skupina preživších vojakov a vedcov ukrýva v podzemnom bunkri. Zrejme vám nič vážne neprezradíme, ak teraz napíšeme, že je nakoniec divák odmenený typickou porciou prehnaného násilia.

Seriál Day of the Dead však nutne nemusí nasledovať šľapaje Romerovho scenára, keďže doba predsa len postúpila a obdobné béčkové príbehy už nefungujú ako kedysi. Preto sa nevylučuje ani fakt, že scenáristi Jed Elinoff a Scott Thomas, ktorí napísali terajší scenár, sa vydajú iným smerom.

Day of the Dead
Zdroj: bestbuy.com

Podobne komorná tematika dáva priestor hlbšiemu psychologickému a charakterovému rozvoju. Je zrejmé, že seriálová novinka bude musieť stáť na postavách, ich kvalitnom napísaní a sympatiách. Pri absencii vlastností, seriál sa úspechu rozhodne nedočká. Koniec koncov ani obľúbené The Walking Dead  by nebolo po tých rokoch také populárne v prípade, že by postavy nedokázali divákov pritiahnuť späť k obrazovkám.

Na finálny produkt si každopádne budeme musieť nejaký ten piatok, prípadne dva počkať. V súčasnosti pravdepodobne prebieha casting, avšak zahájenie oficiálneho nakrúcania by nemalo byť až tak ďaleko. Nová verzia Day of the Dead by k nám mala doraziť v priebehu nadchádzajúceho roku. Dovtedy nám nezostáva nič iné, ako čakať na ďalšie informácie alebo ukážku.

Ste zvedavý na Day of the Dead seriál, teda ďalšie spracovanie zombie žánru? Alebo ste sa už podobnej tematiky už prejedli? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov. 

Zdroj: empireonline.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Toto sú predobjednávkové bonusy hry Spider-Man: Miles Morales. Medzi nimi aj dva kostýmy

Predobjednávkové bonusy hry Spider-Man: Miles Morales Hra Spider-Man: Miles Morales odhalila svoje predobjednávkové bonusy na PlayStation 4. Hráči, ktorí si titul zakúpia pred vydaním (12....

Vieme, kedy sa kazašský reportér Borat vráti v pokračovaní. Film Borat 2 si pozrieme online

Pripravte sa, komický kazašský reportér Borat sa vráti ešte tento rok. Pred pár mesiacmi bol herec a komik Sacha Baron Cohen zahliadnutý pri nakrúcaní...

5 nových hier na Steam, o ktoré si možno nezakopol a stoja za povšimnutie (september)

Na Steam vychádza denne nespočetne veľa noviniek, niekedy je náročné všimnúť si všetky z nich a preto sme sa na tie najnovšie hry v...

Hlavný zloduch Marvel seriálu Hawkeye bol odhalený. Poznáte túto komiksovú postavu?

MCU seriál Hawkeye je na ceste a štúdio Marvel nám stále neodhalilo hlavnú zápornú postavu, ktorá bude znepríjemňovať život Clintovi Bartonovi. Toho si samozrejme...

Blumhouse chystá adaptáciu knihy Stephena Kinga, Podpaľačka. Kto si zahrá jednu z hlavných úloh?

Blumhouse a kniha Podpaľačka Blumhouse chystá adaptáciu knihy Podpaľačka. Film vychádza z predlohy jednej z najznámejších kníh Stephena Kinga, ktorú vydal ešte v roku 1984....