Seriál Day of the Dead bude novou adaptáciou zombie klasiky George A. Romera

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Posmrtný odkaz filmového tvorcu mýtu menom zombie 

George A. Romero je nespochybniteľnou legendou filmových rokov šesťdesiatych. V tých dobách totiž stál za zrodom takzvaného zombie žánru, ktorý je dnes tak dobre známy a populárny nielen vo filmovom médiu, ale aj v nespočetnom množstve videoherných sérií, komiksoch alebo v tuzemsku nie až tak čítanej mange.

Len pre načrtnutie môžeme spomenúť filmy ako Night of the Living Dead, The Crazies, Dawn of the Dead alebo Day of the Dead, pričom na všetkých zmienených pracoval scenáristicky i režijne už zosnulý George Romero.

Mladším divákom však budú pravdepodobne známejšie remaky spomenutých klasík. V roku 2004 nám Zack Snyder priniesol svoju vlastnú verziu. Dawn of the Dead, The Crazies sa na začiatku predchádzajúcej dekády opätovne pozrelo do kín.

O nové vydanie Night of the Living Dead sa postaral Tom Savini, ktorého môžete poznať z množstva morbídne brutálnych filmov ako napríklad From Dusk Till Dawn od Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueza.

Už päťdesiat rokov kráčajú mŕtvi medzi nami

Väčšina z tvorby žánrového zakladateľa spadá a vždy aj spadala do striktne béčkových vôd. Samotný koncept zombie sa ale už od roku 1968, kedy prišiel George Romero s prvotinou Night of the Living Dead, tešil obrovskej popularite.

Predsa len sa jedná o jednoduchú zábavu, ktorú v kine navštívime najmä kvôli početným brutálnostiam a nie kvôli viac vrstevnatým charakterom s psychologickou hĺbkou. Práve naopak, Romerove snímky boli častokrát zámerne hlúpe a s pribúdajúcimi rokmi sa stávali ešte menej premyslenými.

Vtedajšie žánrové filmy nešetrili akciou, respektíve sadistickým násilím, ale rozpočty boli len málokedy hlboké a preto väčšina masiek a kostýmov bude pripadať terajšiemu divákovi úsmevná. V pravej chvíli ale vedela filmová ikona zombie filmov stavať podstatnú časť príbehu na nepríjemnom napätí.

Land of the Dead
Zdroj: amazon.com

Neraz ste chceli pocítiť práve hrôzostrašný teror, beznádej alebo nebezpečenstvo, ktoré pramení z prítomnosti chodiacich mŕtvol. Tie sa mimochodom naprieč rokmi taktiež inovovali. Moderné filmy alebo seriály si môžu dovoliť pracovať s väčším počtom komparzistov, prípadne vytvárať agresívnejšie mutácie kedysi pomalých oblúd.

Samotný zombie žáner sa rozvetvil do takých rozmerov, že dnes mnohé snímky parodujú a rozkladajú žánrové princípy alebo klišé. Medzi takéto filmy môžeme zaradiť napríklad nedávny Zombieland: Double Tap, prípadne britské Shaun of the Dead.

Zombie seriálov zrejme nikdy nie je dosť 

Nového spracovania sa podľa zahraničných správ dočká i vyššie spomínaný Day of the Dead. Pôvodná snímka pojednáva o tom ako sa skupina preživších vojakov a vedcov ukrýva v podzemnom bunkri. Zrejme vám nič vážne neprezradíme, ak teraz napíšeme, že je nakoniec divák odmenený typickou porciou prehnaného násilia.

Seriál Day of the Dead však nutne nemusí nasledovať šľapaje Romerovho scenára, keďže doba predsa len postúpila a obdobné béčkové príbehy už nefungujú ako kedysi. Preto sa nevylučuje ani fakt, že scenáristi Jed Elinoff a Scott Thomas, ktorí napísali terajší scenár, sa vydajú iným smerom.

Day of the Dead
Zdroj: bestbuy.com

Podobne komorná tematika dáva priestor hlbšiemu psychologickému a charakterovému rozvoju. Je zrejmé, že seriálová novinka bude musieť stáť na postavách, ich kvalitnom napísaní a sympatiách. Pri absencii vlastností, seriál sa úspechu rozhodne nedočká. Koniec koncov ani obľúbené The Walking Dead  by nebolo po tých rokoch také populárne v prípade, že by postavy nedokázali divákov pritiahnuť späť k obrazovkám.

Na finálny produkt si každopádne budeme musieť nejaký ten piatok, prípadne dva počkať. V súčasnosti pravdepodobne prebieha casting, avšak zahájenie oficiálneho nakrúcania by nemalo byť až tak ďaleko. Nová verzia Day of the Dead by k nám mala doraziť v priebehu nadchádzajúceho roku. Dovtedy nám nezostáva nič iné, ako čakať na ďalšie informácie alebo ukážku.

Ste zvedavý na Day of the Dead seriál, teda ďalšie spracovanie zombie žánru? Alebo ste sa už podobnej tematiky už prejedli? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov. 

Zdroj: empireonline.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -