TIP na seriál: His Dark Materials | Fantasy príbeh o dievčatku, ľadových medveďoch a Prachu

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

TIP na seriál: His Dark Materials

Niektorí z vás určite okrem kníh poznajú aj filmovú verziu tohto diela, ktorá vyšla zhruba 10 rokov dozadu. Film ale nebol až tak úspešný, a preto sa nikdy nedočkal pokračovania. Fanúšikovia tejto série sa však mohli dočkať niečoho lepšieho, a to seriálu, ktorý bol knihe o niečo vernejší. Seriál podľa knižnej predlohy má názov His Dark Materials.

Vyšiel na platforme HBO a BBC minulý rok v novembri. Ako už bolo spomenuté, seriál je natočený podľa knihy s rovnakým menom, ktorú napísal spisovateľ Philip Pullman. Prvú sériu tvorí osem epizód. Každá trvá cca 55 – 60 minút. Seriál bol ešte pred vydaním prvej série predĺžený o ďalšiu sériu.

Náhľad do deja

Celý príbeh sa točí okolo mladej siroty menom Lyra. Tá žije v podobnom svete, ako je ten náš, avšak v tomto svete má každý svojho daemona. Daemon je zosobnením duše daného človeka do podoby zvieraťa. Daemon vie meniť svoju podobu až do puberty dieťaťa, potom zostane už len v podobe jedného zvieraťa. Lyra má tiež svojho daemona. Žije so študentmi na vysokej škole v Oxforde.

medved his dark materials
Zdroj: lonelyplanet.com

Jej bežný život sa však zmení po tom, ako jej kamarát Roger zmizne. Ona sa ho rozhodne hľadať, a popri tom zistí, že nie len jej kamarát, ale všetky deti miznú. Všetky veci, ktoré sa tam dejú, sa točia okolo zvláštneho elementu zvaného Prach. Lyra pomaly zisťuje, čo to znamená, a čo sú ľudia schopní urobiť pre poznanie tohoto úkazu. Na svojich cestách preto stretne veľa nepriateľov, ale zároveň aj ľudí, ktorí sa stanú jej spojencami.

Obsadenie

Hlavnú predstaviteľku Lyru si zahrala mladá herečka Dafne Keen, ktorú môžeme poznať ako X-23 z filmu Logan: Wolverine. Lyrinho kamaráta Rogera si zahral herec Lewin Lloyd. Ďalšie hlavné postavy hrali napríklad herci a herečky James McAvoy, Ruth Wilson, Lin-Manuel Miranda, Anne-Marie Duff, Amir Wilson a ďalší.

his dark materials obsadenie
Zdroj: cheatsheet.com

Seriál je akčnou fantasy drámou, ktorá vás udrží pred obrazovkou v úplnom napätí. Veľakrát sa môžete cítiť zmätene pre zvraty v deji, avšak to dodáva seriálu len akýsi tajuplný podtón. Ak ste milovníkmi takéhoto filmového žánru, alebo máte radi knižnú sériu, tento seriál sa vám určite bude páčiť.

Hodnotenie seriálu: 

CSFD.cz – 75%
IMDb.com – 7,9/10
Rotten Tomatoes – 80%

Čo vravíte na dnešný tip na seriál s názvom His Dark Materials? Pozriete si ho? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: en.wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -