TIP na seriál: Orange Is the New Black | Ženská väznica zvnútra tak, ako ste ju ešte nevideli!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na seriál: Orange is the new Black

Väzenia sú miesta, o ktorých vieme hlavne z filmov a seriálov. Nie je to miesto, ktoré máme možnosť vidieť často naživo a väčšinou to ani nechceme. Nevieme, aké to tam v skutočnosti je, čo väzni prežívajú, či sú všetky povery pravdivé. Všetci poznáme vtip so spadnutým mydlom v sprche. Je to ale pravda? Jedným z takýchto seriálov, ktorý nám ukazuje zákutia ženského väzenia (alebo nás zavádza a len podporuje povery), je aj Orange Is the New Black.

orange is the new black
Zdroj: junkee.com

Piper a jej minulosť

Príbeh o Piper Chapman, ktorej minulosť ju po desiatich rokoch dobehla. Vtedy mala svoje lezbické štádium, priateľku Alex, ktorá dealovala drogy, a nemala a žiadne záväzky. Alex ju vtiahla do svojho biznisu a brala ju na rôzne cesty svetom. Raz ju presvedčila, aby previezla lietadlom kufor plný peňazí z drog. Práve toto sa Piper o desať rokov stalo osudným, keď ju niekto z kartelu vymenoval ako komplica pri tejto nelegálnej činnosti. V tom čase už na Alex zabudla a bola zasnúbená s Larrym, ktorý o ničom nevedel. Piper dostala predvolanie a musela ísť do ženskej väznice v Litchfielde na viac než rok.

Alex a Piper
Zdroj: hollywoodreporter.com

Piper nevyzerá ako kriminálnička. Má blond vlasy, veľké oči, je veľmi pekná a jej jediné tetovanie je žlto-modrá rybička na krku. Narozdiel od holohlavých, šialene potetovaných a násilných chovankýň, sa veľmi líši. A to nehrá v jej prospech. Dokáže si nájsť nové kamarátky? Dokedy bude znášať šikanu? Prevezme vedenie väzenia, alebo sa bude schovávať ako sivá myška počas celého dobrodružstva?

Piper Chapman
Zdroj: tvguide.com

Kde pozerať?

Seriál vychádza na Netflixe od júla 2013. Momentálne má 6 sérii, najnovšia vyšla iba minulý mesiac. Každá séria má 13 približne hodinových dielov. Príbeh je napínavý a plný zvratov. Okrem Piperinho príbehu nám ukazuje prostredie väzenia, poukazuje na korupciu a podmienky, v ktorých chovankyne žijú. Ukazuje tvrdých i chápajúcich strážnikov, nežné i bezcitné kriminálničky a chaotické i stabilné vedenie väznice. Seriál je veľmi zábavný a pútavý, hlavne pre ženy. Odporúčam ho však všetkým, ktorých život vo väzení zaujíma.

orange is the new black
zdroj: variety.com

Hodnotenie seriálu:

CSFD.cz – 84%
IMDb.com – 8,2/10
Rotten Tomatoes – 90%

 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -