Squid Game je až príliš populárny. Netflix čelí žalobe kvôli seriálovému megahitu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Na streamovaciu službu Netflix len nedávno dorazil seriál Squid Game. Bez toho, aby sme vám prezradili čokoľvek podstatné, ide o príbeh, v ktorom sa súťažiaci snažia vyhrať obrovské peniaze. Musia plniť nejednoduché úlohy. O tom však už asi viete, keďže zo seriálu sa za posledné 2 týždne stal obrovský hit. Žeby však bol až príliš populárny? Z takéhoto bizarného dôvodu sa Netflix dostal do problémov kvôli Squid Game.

Netflix seriál Squid Game je populárny… až príliš?

Ide o príbeh ľudí, ktorí v živote zlyhali z rôznych dôvodov. Ak však majú jednu vec, ktorá ich spája, je to pozvánka stať sa súčasťou mysterióznych hier o život veľké peniaze, ktoré vyriešia všetky ich problémy. Háčik je v tom, že nikto z nich neodíde, kým nebude určený definitívny víťaz.

Seriál juhokórejského pôvodu zaujal ľudí nielen v juhovýchodnej Ázii. Squid Game naozaj preletel celým svetom a získal si množstvo fanúšikov vďaka jednoduchému prístupu prostredníctvom streamovacej služby Netflix. Tam sa takmer okamžite stal aktuálne najsledovanejším seriálom, pričom sa očakáva, že jeho popularita len porastie.

Hlavným dôvodom, prečo ľudí seriál zaujal, je prevedenie populárnych detských hier z Južnej Kórey 70. a 80. rokov. Povedzme však, že s dodaním „dospeláckeho šmrncu“. Veľkým faktorom je aj to, že v dnešnej dobe, kedy sú už ľudia presýtený hollywoodskymi počinmi a zrecyklovanými západnými príbehmi, je Squid Game exotickým, no stále pomerne prístupným spôsobom, ako okúsiť filmovo-seriálovú kultúru Ázie. Viac o dôvodoch popularity seriálu sa dočítate v našej recenzii.

Prečo je popularita problémová?

Vraví sa, že všetkého veľa škodí… Kto by to bol tušil, že v prípade Netflixu to platí tiež. Ako uvádza Forbes, juhokórejský poskytovateľ telekomunikačných služieb SK Broadband žiada od streamovacej služby náhradu za zvýšené využitie internetu svojimi zákazníkmi. Práve Squid Game by pritom mal byť najčerstvejším škodcom.

Presne tak. Spomínaný seriál totižto nie je populárny len vo svete, ale najmä vo svojej domovine. V dôsledku toho enormne narástol dátový tok cez telekomunikačnú infraštruktúru tamojších firiem, ako napr. spomínanému SK Broadband.

Samozrejme, Squid Game nie je jediným vinníkom. Bol však akýmsi katalyzátorom tohto problému, a tak sa SK Broadband konečne rozhodla zažalovať Netflix. Spoločnosť sa odvoláva na fakt, že vyťaženie internetu Netflixom v Južnej Kórei narástlo z 50 Gbps v máji 2018 až na 1 200 Gbps v septembri 2021. To je až 24-násobný nárast behom 3 rokov a 4 mesiacov.

Netflix nový plán
Zdroj: financialexpress.com

Ako to dopadne? A čo Google a iné veľké firmy?

Seoulský súd už skôr tohto roka rozhodol, že Netflix by mal za svoj dopad na juhokórejskú telekomunikačnú infraštruktúru platiť spoločnostiam, ktoré ju prevádzkujú. V júli 2021 sa americká streamovacia služba odvolala s odôvodnením, že „prevádzkovatelia sú sami zodpovední za manažovanie svojich sietí.“ Dodali však, že s SK Broadband budú spolupracovať v prvom rade na tom, aby sa následné riešenie tohto problému nijak nedotklo divákov.

Vláda Južnej Kórey je očividne na strane domácich spoločností a ďalej apelujú na Netflix, aby prispieval na chod internetu v krajine, keďže streamovacia služba je tamojšou druhou najväčšou dátovou záťažou. V množstve pretečených dát ich tam predbieha len Google kvôli platforme YouTube.

Ani Google neplatí za vysoké využitie juhokórejského internetu. Zdá sa však, že aj im už odzvonili bezplatné časy zaťažovania infraštruktúry, keďže spoločnosti ako Amazon, Apple či Facebook už v Južnej Kórei platia poplatky telekomunikačnej firme SK Broadband.

Zdroj: forbes.com, imdb.com, cnbc.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -