Prečo seriál The Walking Dead nepoužíva slovo „zombie“? Tento dôvod vás môže prekvapiť

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Seriál The Walking Dead a slovo „zombie“

Seriál The Walking Dead je jedným z najznámejších seriálov o zombie. Kto by nepoznal príbehy šerifa, ktorý sa preberie z dlhej kómy a namiesto sestričiek a doktorov sa okolo neho hmýria zombie? Prečo sa však tomuto výrazu tak hrozne seriál bráni? V skutočnosti je za tým veľmi logická odpoveď.

Slovo zombie, ako ho poznáme a používame teraz, bolo vynájdené v roku 1968 režisérom Georgeom A. Romerom, ktorý ho prvýkrát použil pri svojom filme Night of the Living Dead. Práve týmto filmom sa inšpirovalo mnoho ďalších snímkov a seriálov a The Walking Dead nie je výnimkou.

TIP na seriál: The Walking Dead | Apokalyptický seriál o invázii zombie
Zdroj: independent.co.uk

Ako funguje svet The Walking Dead?

Pred tým, než sa AMC zhostilo tohto projektu, The Walking Dead bol populárnou komiksovou sériou. Vytvoril ju Robert Kirkman. Táto séria sa náhle skončila v roku 2019. Seriál však našťastie pokračuje ďalej a tak aj jeho spinoff – Fear the Walking Dead.

Tento seriál označuje zombie rôznymi menami, najčastejšie slovom Walkers (chodci, chodiaci). Počuli sme však aj označenie Biters (hryzači), Creepers (zakrádači), Geeks (podivíni) a podobne. Dáva to zmysel, keďže skupina Ricka Grimesa nedostala žiadne vyššie práva pomenovať kreatúry. Prečo ich však nikto nenazval zombie? To raz vysvetlil samotný Kirkman.

Seriál The Walking Dead
Zdroj: tvfanatic.com

Prečo teda seriál The Walking Dead nepoužíva „zombie“?

Slovo „zombie“ sa vo svete The Walking Dead nepoužíva ani v komiksoch a ani v seriáloch. Je tomu tak preto, lebo sa oboje odohrávajú vo svete, v ktorej nikdy nevypukol trend zombie popkultúry. Filmy od režiséra Georga A. Romera nikdy v tomto svete neexistovali. Ani zombie fikcia ako celok. Preto slovo „zombie“ v podstate žiadna z postáv ani len nepozná. Dáva teda zmysel, že si ich každý pomenoval po svojom.

Tieto monštrá sú pre nich úplnou novinkou, ktorú nikdy v živote nevideli, ani o nej nepočuli. Viete si predstaviť, že by Rick Grimes videl všetky zombie filmy a od začiatku vedel, čo má robiť a ako prežiť? Kto by taký seriál vôbec pozeral? Práve ich nevedomosť otvára seriálu nové možnosti pre vlastné vysvetlenia a ponúka scény plné zmätku a boju o život.

Koniec The Walking Dead
Zdroj: sheknows.com

Koncept zombie-nezombie

Tento koncept je veľmi populárny vo filmoch a seriáloch s tematikou zombie apokalypsy. Sledovanie toho istého scenáru o tom, ako ľudia vedia presne čo robiť a majú pred zombie náskok vďaka filmom a seriálom, by nás veľmi rýchlo omrzelo. Chýbalo by napätie, zmätok, učenie sa a všetky tie zaujímavé kroky a cesty, ktoré musia postavy podniknúť.

Vďaka tomu však divák dostáva náskok pred postavami a môže kričať na obrazovku nevypočuté rady. Taktiež sa rýchlo na seriál či film namotá, pretože presne vie, čo sa deje (na rozdiel od napríklad filmu Bird Box, v ktorom sme boli všetci dlho stratení). Seriál The Walking Dead má teda veľmi rozumný dôvod na to, aby sa slovu zombie oblúkom vyhol.

Čo si myslíte o tomto zdôvodnení? Prijali by ste, keby namiesto rôznych názvov používali jednoducho zombie? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -