Seriály založené na knihách, ktoré musíte aspoň raz v živote vidieť

Nenechajte si ujsť

Daniela Hochvartová
Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

Seriály založené na knihách

Karanténa vám už možno zapríčinila to, že ste dopozerali všetko, čo ste chceli. Pozerať dookola vaše obľúbené seriály a filmy vás už asi nebaví. My sme vám vybrali nejaké nové seriály, ktoré sú založené na knihách, aby ste sa doma nenudili.

Niekedy, keď sa obľúbená kniha sfilmuje, fanúšikovia sú často v rozpakoch. Môže sa stať, že adaptácia nie je taká, akú sme si ju predstavovali, alebo že naše obľúbené časti sa do filmu/seriálu nedostali. Samozrejme, niekedy sa tieto verzie vydaria.

Roztomilé mrchy

Zdroj: etonline.com

Seriál Roztomilé mrchy vznikol na základe kníh Malé klamárky od autorky menom Sara Shepard. Roztomilé mrchy fungovali na stanici ABC Family (teraz známe ako Freeform). Tento príbeh sa v televízií ukončil po siedmych sériách. Hlavná dejová línia sa sústredí na štyri kamarátky – Spencer Hastings, Aria Montgomery, Hanna Marin a Emily Fields.

Po dlhšom čase si obnovujú svoje priateľstvá, pretože vodkyňa ich skupiny, Alison DiLaurentis, je už rok nezvestná. Z ničoho nič začnú dostávať záhadné správy plné vyhrážok od autora, ktorý sa podpisuje ako -A. Ich cieľom je zistiť, kto tieto správy posiela a zničiť ho.

Tento seriál dostal aj spin-off s názvom Perfekcionistky, ktorý taktiež vznikol na základe kníh od Sary Shepard. Žiaľ, tento príbeh nebol až tak úspešný a preto skončil po prvej odvysielanej sérií.

CSFD – 73%
IMDb.com – 7,4/10
Rotten Tomatoes – 81%

Westworld

Druhá séria seriálu Westworld sa odhaľuje v šokujúcom novom traileri!
Zdroj: comingsoon.net

Aj tento sci-fi seriál vznikol podľa novely od Michaela Crichtona. Na starosti ho má stanica HBO a tretia séria ešte stále vychádza. Westworld začal vychádzať v roku 2016. Jeho hlavnou témou je zábavný park s menom Westworld, ktorý je preplnený droidami.

Ako to v sci-fi býva, technológia v tomto seriáli nepozná hraníc. Svet, kde môže človek robiť všetko, čo si dokáže predstaviť je skutočne niečo, čo sa oplatí vidieť.

CSFD – 84%
IMDb.com – 8,7/10
Rotten Tomatoes – 86%

The Carrie Diaries

The Carrie Diaries
Zdroj: bostonglobe.com

Autorka menom Candace Bushnell je známa najmä vďaka sérií Sex v meste. The Carrie Diaries je prequelom k tejto sérií a kritikmi je považovaný za ten lepší. Seriál bol vysielaný stanicou CW. Hlavnou hrdinkou je Carrie Bradshaw, ktorá sa potáca nástrahami strednej školy.

Jej snom je stať sa úspešnou spisovateľkou. Priateľstvá a romantika sú veľkou súčasťou tejto série. Seriál končí tým, že sa Carrie sťahuje do New Yorku, kde sa stretne so Samanthou Jones, a tým sa to viaže na príbehy seriálu Sex v meste.

CSFD – 66%
IMDb.com – 7/10
Rotten Tomatoes – 83%

Gossip Girl

Gossip Girl
Zdroj: vanityfair.com

Cecily von Ziegesar je autorkou kníh, ktoré inšpirovali seriál Gossip GirlTento seriál ponúka svojím fanúšikom množstvo outfitov, takže milovníci módy sa majú na čo tešiť. Život v luxuse je jednou z hlavných tém.

Mladí ľudia užívajúci si rôzne párty a skúšajúci všetko, čo život ponúka, je to, čo budete vidieť v každej jednej epizóde. Seriál skončil v roku 2012 šiestou sériou.

CSFD – 63%
IMDb.com – 7,4/10
Rotten Tomatoes – 84%

Poldark

Seriály založené na knihách, Poldark
Zdroj: bbc.co.uk

Knižná séria od autora Winstona Grahama s názvom Poldark má už svoje druhé televízne spracovanie. Dve série boli vysielané v roku 1970, no jej moderná verzia začala v roku 2015. Hlavným hrdinom je Ross Poldark, ktorý sa vracia domov po vojne.

Žiaľ, jeho domov už nie je tým, čím býval. Jeho rodina si myslela, že je mŕtvy. Musí si zvykať na to, ako sa jeho svet kompletne zmenil. Piata séria by mala nadväzovať na knižnú predlohu.

CSFD – 83%
IMDb.com – 8,3/10
Rotten Tomatoes – 87%

Príbeh služobníčky

Toto nie je žiaden historický seriál!
Zdroj: stylesheets.it

Seriál Príbeh služobníčky bol vytvorený na základe feministickej novely od autorky Margaret Atwood. Príbeh sa odohráva v totalitnej spoločnosti, kde sú ženy vnímané ako majetok. Táto dráma vznikla na stanici Hulu a zožala taký úspech, že sa rozhodli príbeh doplniť aj mimo knihy.

CSFD: 83%
IMDb.com – 8,5/10
Rotten Tomatoes – 88%

Game of Thrones

Hra o Tróny
Zdroj: youtube.com

Svetoznámy seriál Game of Thrones vznikol z predlohy s názvom Pieseň ľadu a ohňa od Georga R. R. Martina. Draky, bitky a zrady sú súčasťou tohto príbehu, ktorý je natoľko známy, že aj nefanúšici tejto série vedia, o čo v nej ide.

Knihy mali vplyv na prvé série seriálu, no ku jeho koncu sa tvorcovia rozhodli ísť inou cestou. V roku 2019 skončila posledná, ôsma séria.

CSFD – 91%
IMDb.com – 9,3/10
Rotten Tomatoes – 89%

Big Little Lies

big little lies
Zdroj: vox.com

Knižná adaptácia s názvom Big little lies vznikla na základe predlohy od Liane Moriarty s rovnakým názvom. Ide o temný príbeh odohrávajúci sa v Kalifornii. Dej opisuje, čo sa stane, ak do mesta vstúpi nová matka. Známe herečky nás zatiaľ doprevádzali dvoma sériami.

CSFD – 86%
IMDb.com – 8,5/10
Rotten Tomatoes – 89%

Orange Is the New Black

orange is the new black
zdroj: junkee.com

Seriál Orange is the new black vznikol na základe skutočných udalostí spisovateľky Piper Kerman. Samozrejme, seriál vytvoril viaceré fiktívne postavy a nie je úplne totožný s knihou. Televízna adaptácia sa nesústredí iba na Piper, ale na celú spoločnosť.

CSFD – 87%
IMDb.com – 8,1/10
Rotten Tomatoes – 90%

Kosti

Seriály založené na knihách, Kosti
Zdroj: theverge.com

Kathy Reichs je autorka knižnej série Temperance Brennan, ktorá inšpirovala známy seriál Kosti. Na stanici Fox bol natoľko úspešný, že mal až 12 sérií. Temperance má vynikajúcu schopnosť vyriešiť prípady vrážd. Spolu so svojim partnerom Boothom pracujú pre FBI.

Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že hlavná hrdinka je pomenovaná na základe kníh, jej vlastnosti sú skôr podobné autorke týchto kníh. Ona sama bola totižto forenznou antropologičkou.

CSFD – 76%
IMDb.com – 7,8/10
Rotten Tomatoes – 90%

You

Seriály založené na knihách, ty
Zdroj: thenerddaily.com

V roku 2018 začal na Netllixe chodiť nový seriál s názvom You. Predloha od Caroline Kepnes spolu so seriálom sa zameriavajú na postavu menom Joe Goldberg, ktorý je schopný urobiť čokoľvek pre lásku. Snaží sa zničiť všetko a každého, kto mu stojí v ceste.

Druhá séria si berie inšpiráciu aj z ďalšej knihy od Caroline Kepnes s názvom Hidden Bodies.

CSFD – 79%
IMDb.com – 7,8/10
Rotten Tomatoes – 90%

Outlander

Zdroj: parade.comMedzi seriály založené na knihách sa radí aj OutlanderDiana Gabaldon prišla s úžasným píbehom o zdravotnej sestre z druhej svetovej vojny, ktorá sa jedného dňa ocitla v roku 1743 v Škótsku. Claire musí bojovať s nástrahami cestovania v čase a skomplikovalo sa to natoľko, že sa zamilovala do dvoch mužov v rozdielnych časoch. V roku 2020 vyšla piata séria.

CSFD – 79%
IMDb.com – 8,4/10
Rotten Tomatoes – 91%

Looking for Alaska

seriály založené na knihách, Looking for Alaska
Zdroj: ew.com

Looking for Alaska je seriál založený na novele pre mladých od Johna Greena s rovnakým názvom. Komplikované životy teenagerov nám sú ukázané cez postavu menom Miles „Pudge“ Halter. Miles nastúpi do novej školy, kde čaká, že sa stane niečo veľké. Napokon sa zamiluje do Alasky Young.

Osemdielny seriál od Hulu sa odohráva v roku 2005, teda v roku, kedy bola kniha vydaná. Postavy, dej a dialógy sa držia knihy.

CSFD: 80%
IMDb.com – 8,2/10
Rotten Tomatoes – 92%

Sharp Objects

Najočakávanejšie seriály roka 2018
Zdroj: imbdb.com

Založený na knihe od Gillian Flynn s rovnakým názvom, seriál Sharp Objects je plný mystérie a vrážd. Camille Preaker je investigatívna repotérka so záhadnou minulosťou. Ukáže sa, že Camille má veľa spojitostí s vraždami, ktoré sa dejú v jej meste.

CSFD – 80%
IMDb.com – 8,2/10
Rotten Tomatoes – 92%

Boardwalk Empire

Broadwalk Empire
Zdroj: themarysue.com

Kniha od Nelsona Johnsona s názvom Boardwalk Empire bola spracovaná do seriálovej podoby s rovnakým názvom. Americký kriminálny seriál od produkcie HBO sa odohráva v Atlantic City počas prohibície. Zaujímavosťou je, že pilotnú časť tohto seriálu režíroval Martin Scorsese a jej produkcia stála 18 miliónov dolárov.

CSFD – 88%
IMDb.com – 8,5/10
Rotten Tomatoes – 92%

Hannibal

Hannibal Lecter
Zdroj: Telegraph.co.uk

Seriál Hannibal využíva postavy z kníh od Thomasa Harrisa. V seriáli sa stretávame s postavou Hannibala ešte predtým, než sa z neho stane monštrum z Mlčania jahniat.

CSFD – 81%
IMDb.com – 8,5/10
Rotten Tomatoes – 92%

A Series of Unfortunate Events

A Series of Unfortunate Events
Zdroj: denofgeek.com

Morbídne detské knihy od Lemony Snicket boli sfilmované do seriálu s názvom A Series of Unfortunate Events. Seriál vznikol od produkcie Netflix v roku 2017. Príbeh sa sústredí na tri siroty, ktoré sa snažia prísť na to, čo sa stalo ich rodičom. Jedného dňa sa ocitnú v rukách zvláštneho človeka menom Count Olaf, ktorý sa o nich stará.

CSFD – 73%
IMDb.com – 7,8/10
Rotten Tomatoes – 96%

MINDHUNTER: Lovci myšlienok

seriál mindhunter
Zdroj: popsugar.co.uk

Autori John E. Doulas a Mark Olshaker, FBI agenti na dôchodku, napísali kriminálnu knihu: Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit, ktorá bola neskôr prerobená na seriál. Ten je posadený do roku 1970 a hlavnými postavami sú dvaja agenti FBI. Vypočúvajú sériových vrahov s cieľom zistiť, ako funguje ich myseľ, a čo sa v skutočnosti deje v ich hlavách.

Prvé dve série už boli odvysielané, no nevie sa na isto, či bude vydaná aj tretia séria. Vieme iba, že je posunutá na dobu neurčitú. Druhá séria vyšla v roku 2019.

CSFD – 89%
IMDb.com – 8,6/10
Rotten Tomatoes – 97%

Čo hovoríte na tieto seriály založené na knihách? Doplnili by ste niečo navyše? Dajte nám to vedieť do komentárov.

Zdroj: insider.com

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -