Sex, drogy a muzika vo filme – Životopisné filmy slávnych hudobníkov

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Stalo sa vám už niekedy, že ste počúvali svoju obľúbenú hudobnú skupinu či hudobného interpreta, a napadlo vás, že či o tej kapele alebo interpretovi nie je natočený aj film? Prinášame vám článok o piatich životopisných filmoch, ktoré vznikli ako prejav úcty daným hudobníkom. Dobrá muzika, sex a drogy, to je obsahom tohto článku.

Walk the Line

Johny Cash. Určite už niekto z vás počul o tejto legende. Johny Cash je asi najznámejší country hudobník. Začínal s Elvisom, no neskôr sa pustil na dráhu jednotlivca, a dopadlo to naozaj skvostne. Stal sa legendou. Vo filme Walk the Line je Johny Cash hraný hercom Joaquin Phoenix. Film nám ukazuje aj Johnyho milú, teda June Carter v podaní brilantnej Reese Witherspoon. Obidvaja herci získali nomináciu na oskara za svoje výkony, no len Reese sa podarilo premeniť nomináciu na oskara. Film je naozaj dojemný a skutočný, a odporúčam si to pozrieť každému milovníkovi hudby, nepozerať na to, aký žáner je váš obľúbený.

Walk The Line

The Doors

The Doors. Americký Beatles. Zakladatelia undergroundu. Legendy. Jim Morrison. Aj keď tak úplne nesúhlasím s tým, že The Doors boli v podstate americký Beatles, pretože myslím, že The Doors hrali omnoho lepšiu hudbu, tak prirovnanie k Beatles je celkom potešujúce, ak si vezmeme fakt, že Beatles bola naozaj VEĽKÁ kapela. V The Doors figuruje Jim Morrison, hraný Valom Kilmerom. Pri pozeraní tohto filmu si budete klásť otázku, či postava Jima je herec, alebo je to naozajstný Jim Morrison. Tak skvostne ho Val Kilmer zahral že ním doslova žil. Film si vzal pod taktovku americký režisér Oliver Stone, človek, ktorý zažil vojnu vo Vietname na vlastnú kožu, a človek, ktorý nadovšetko miluje The Doors to spravil naozaj geniálne. The Doors sa stali známymi aj pre Jimov kontroverzný charakter. Alkohol, šľapky, drogy… Aj preto zomrel Jim taký mladý, a zapísal sa do klubu „28“.

The Doors

Miles Ahead

Miles Davis. No kto by toto meno nepoznal. Určite sa nájdu ľudia, ktorí ho nepoznajú, no ja beriem ako samozrejmosť, že by ho mal každý poznať. Totižto Miles Davis je jazzový hudobník. Asi najlepší jazzoví hudobník v histórii hudby. Vo filme Miles Ahead Milesa Davisa stvárňuje Don Cheadle. A zahral ho naozaj celkom dobre. Ale Miles Ahead je akosi iný od ostatných spomenutých filmov. Miles Ahead je viacej taký feel-good. Viacej sa pozerá na hudbu všeobecne než na jednotlivý žáner. Možno aj preto nemá až také dobré hodnotenie medzi ľuďmi. Každopádne je skvelý.

Miles Ahead

Sid & Nancy

Tento film asi nemusí byť každému tak dobre známy, ako predošlé. Totižto film pojednáva, o začiatkoch punku. Áno, pojednáva o legendárnej skupine Sex Pistols, a predovšetkým o Sidovi Viciousovi, vďaka ktorému sa stala kapela známa, a o jeho priateľke, rovnako šialenej Nancy Spungen. Sid a Nancy boli naozaj zvláštny pár. Každopádne stelesňovali reálnu predstavu o Veľkej Británii v 70-tych rokoch. V podaní Sida si zahral Gary Oldman. Opäť veľmi presvedčivá rola. Nancy si zahrala Chloe Webb. Ako to už v tomto období pri umelcoch býva, obidvaja brali drogy. A to sa im stalo aj osudným. Sid zomiera vo veku 21 rokov. Pri pozeraní máte pocit, že pozeráte na reálnu reportáž. Ďalší skvost medzi životopisnými filmami.

Sid a Nancy

Ray

Ray Charles. Legenda. Génius. Otec soulu. Jeden z najvýznamnejších umelcov v histórii. A tento film mu naozaj skvelo vzdáva poctu. Chcete vidieť hraného Raya Charlesa vo filme, alebo skutočného Raya Charlesa vo filme? Pretože v tom naozaj nie je veľký rozdiel. Jamie Foxx nehral Raya Charlesa. Jamie Foxx ním žil. Žil akoby ním bol. Film je skvost. Naozaj skutočné umelecké dielo. No nehľadajte v tom len životopisný film o Rayovi Charlesovi, predovšetkým v tomto filme hľadajte samých seba, pretože o to ide.

Ray

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -