Nikto neveril, že tento šialený nápad zrealizujú. Asus navždy zmenil, ako budeme používať grafické karty v PC

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Asus od základov mení používanie dôležitého PC komponentu

Neuveriteľný nápad dotiahnutý do konca. Len málokedy sa stáva, že technologická spoločnosť naozaj naplní svoje šialené sľuby a ukáže, že to neboli len prázdne tvrdenia, no Asusu sa to práve podarilo.

Spoločnosť prostredníctvom oficiálneho blogu oznámila, že sa jej podarilo vytvoriť prvú grafickú kartu s SSD slotom M.2 NVMe. Teraz je možné, že práve vďaka nej nastane revolúcia v tom, ako budeme do počítača inštalovať úložisko. Aké má výhody SSD v grafickej karte?

Spoločnosť Asus v lete avizovala koncept, ktorý mnohí považovali za vtip, dokonca sa mu vysmievali. Teraz sa však pretavil na realitu. Priniesli skutočne zaujímavú modifikáciu grafickej karty Dual GeForce RTX 4060 Ti 8 GB.

karta
Zdroj: Asus

Konštruktéri uchopili limitované využitie PCIe rozhrania v grafickej karte a interne ho prepojili s novým M.2 SSD slotom. Ten je umiestnený priamo na zadnej strane karty prostredníctvom výrezu.

Takáto dostupnosť SSD slotu je vo svete počítačových komponentov skutočne unikátna, keďže ide o vôbec prvú verejne dostupnú kartu s integrovaným M.2 portom. Konkurencia by mala spozornieť, je totiž možné, že v budúcnosti budú zákazníci preferovať tento spôsob rozšírenia úložiska. Pripojenie disku cez grafickú kartu totiž prináša viaceré výhody.

Výhody SSD slotu na grafickej karte

Len pozitíva a žiadne komplikácie, sľubuje Asus. Samotný port podľa prvého dema spoločnosti ponúka prietok dát až 12 GB za sekundu, okrem toho umožňuje aj funkcionalitu prepojenia s eGPU.

Nová grafická karta Dual GeForce RTX 4060 Ti SSD zaberá 2,5 slotu a elektrickú energiu jej dodáva klasický 8-pinový konektor. V PC skrini vám ušetrí miesto, zapojením SSD priamo do karty však údajne získate aj lepší výkon úložiska bez kompromisov na výkon samotnej grafickej karty. NVMe disk totiž bude v kontakte s chladiacim systémom grafickej karty.

graficka karta
Zdroj: Asus

Podľa prvých testov Asus hovorí až o 40 % znížení prevádzkovej teploty SSD úložiska zapojeného do grafickej karty v porovnaní s tým, ktoré je zapojené klasicky do matičnej dosky. Nižšie teploty znamenajú lepší prenosový výkon a potenciálne aj dlhšiu životnosť a spoľahlivosť úložiska.

Celé riešenie možno označiť za skutočne revolučné – je na mieste teoretizovať, že v budúcnosti budeme SSD úložiská zapájať už len cez grafické karty. Ak sa táto vychytávka od Asusu osvedčí, určite ju adaptujú aj ďalšie spoločnosti. Zatiaľ to vyzerá sľubne, do budeme si ešte musieť počkať na testy zo skutočného používania, nie len z oficiálneho dema. Uvidíme, či sa neobjavia predsa len aj nejaké nevýhody.

Čo si o tomto zaujímavom riešení myslíte? Považujete to za zbytočnosť, alebo si myslíte, že v budúcnosti budeme SSD disky zapájať už len cez grafické karty? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -