Slováci spravia veľkú chybu. Takýto telefón si teraz nekupujte

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové skladacie telefóny Samsungu sú za rohom

Aktualizované 18. júna 2024: Záujemcovia o skladací telefón by mali byť trpezliví. Samsung totiž už 10. júla predstaví zariadenie Galaxy Z Fold 6, ktoré bude ich doteraz najpokročilejším skladacím smartfónom. Udeje sa tak na konferencii Galaxy Unpacked, na ktorej okrem nových Foldov uvidíme aj nové slúchadlá Galaxy Buds 3, hodinky Galaxy Watch 7 a Galaxy Watch Ultra, ako aj očakávaný smart prsteň Galaxy Ring.

Pred svetovou premiérou sa k nám prostredníctvom 9to5Google dostali nové fotografie Samsung Galaxy Z Fold 6 od leakera ICE UNIVERSE. Zábery ukazujú tzv. „dummy“ model, ktorý nemá finalizované interné komponenty, no navonok vyzerá zhodne s chystaným zariadením. Sú na ňom vidieť zmeny, o ktoré používatelia prosili už nejaký ten čas.

Externý displej v zloženom stave bude o dosť väčší, najmä do šírky. Celkovo dizajn pôsobí ostrejšie, okraje tela sú hranatejšie. Významnou zmenou si prešiel aj skladací mechanizmus, telefón ho lepšie skrýva a všeobecne pôsobí elegantnejšie a modernejšie. Dve strany zariadenia v zloženom stave lepšie splývajú do súvislého kusu.

Oficiálne bude Samsung Galaxy Z Fold 6 oznámený 10. júla, pričom do predaja vstúpi onedlho na to. Očakávame nárast cenovky o 100 amerických dolárov oproti predchodcovi (Tom’s Guide), realita však stále môže byť iná, a preto odporúčame ešte chvíľu počkať na svetovú premiéru.

Pôvodný článok

Skladacie smartfóny – slepá ulička alebo budúcnosť mobilných telefónov? Toto je otázka, na ktorú sa len málokto odváži sebavedomo odpovedať. Výrobcovia smartfón však radšej idú na istotu a ponúkajú preto ako klasické skleneno-kovové placky, tak aj tie skladacie (s výnimkou Apple, ktorý ako jeden z mála nepredstavil skladací smartfón).

Jednoznačným lídrom v tomto segmente sa stal juhokórejský Samsung. Ten je aktuálne už na 5. generácii svojho telefónu, ktorý sa dokáže rozložiť na malý tablet – Samsung Galaxy Z Fold5. Taktiež ponúkajú aj iný typ skladacieho mobilu, a to s telom rovnakým ako bežné zariadenia, do po prehnutí cez polovicu sa sklopí na menšie, skladnejšie telo – Samsung Galaxy Z Flip5.

O Foldy a Flipy je pomerne vysoký záujem u špecifických cieľových skupinách. V prípade Foldu ide o manažérske zariadenie, ponúkajúce vysokú produktivitu a multitasking. Flip je zasa orientovaný na štýl, pôsobí ako elegantný módny doplnok najmä pre ženy.

Samsung Galaxy Z Flip
Zdroj: Samsung

Nové druhy Fold a Flip smartfónov

Samsung už v tejto sfére dosiahol svoje. Zariadenia sú funkčné a dizajn je pôsobivý. Firma už taktiež opravila chyby predchádzajúcich generácií, súvisiacich s odolnosťou tejto stále mladej technológie. Aj preto pri nadchádzajúcej generácii Fold6 budú rozširovať svoje obzory.

Tentokrát predstavia dvojicu nových typov smartfónov FE a Ultra. Celkovo by firma tento rok mohla predstaviť 4 až 6 skladacích smartfónov:

(možno) Samsung Galaxy Z Fold6

Samsung Galaxy Z Fold6 FE

Samsung Galaxy Z Fold6 Ultra

(možno) Samsung Galaxy Z Flip6

Samsung Galaxy Z Flip6 FE

Samsung Galaxy Z Flip6 Ultra

Treba podotknúť, že zatiaľ nám nie je jasné, či bude Samsung aj naďalej predávať základný model, alebo už len dvojicu FE / Ultra a obyčajné Foldy a Flipy skončia. Informácie sprostredkoval portál Gizmochina.

Samsung Galaxy Z Fold5 - 4
Zdroj: Redakcia REWIND.sk

FE je marketingový názov pre lacnejšiu verziu

Keďže skladacie smartfóny majú už od svojho počiatku status vlajkových lodí, zodpovedajú tomu aj ich vysoké ceny. Dáva teda logiku, že juhokórejský technologický gigant sa chce s označením FE priblížiť masám.

Samsung už od vydania telefónu Galaxy S20 každoročne dopĺňa svoj hlavný modelový rad o špeciálne edície FE (Fan Edition), teda fanúšikovská edícia. V podstate ide o chytrý marketingový názov pre „Lite“, respektíve lacnú verziu. Tá väčšinou oproti svojim prémiovejším náprotivkom ponúka o niečo horšie kamery, procesor aj kvalitu spracovania tela. Kompromisy však v skutočnosti nie sú až tak veľké, pričom prichádzajú so zvýhodnenou cenou.

Galaxy Z Fold6 FE a Galaxy Z Flip6 FE na tom budú podobne. Prostredníctvom Gizmochina sme sa dozvedeli o uniknutých parametroch týchto dvoch zariadení. V oboch prípadoch ich bude údajne poháňať čip Qualcomm Snapdragon 7s Gen2 a budú disponovať 256 GB alebo 512 GB úložiskami. Fold bude mať až 12 GB RAM, menší Flip len 8 GB RAM.

specifikacie
Zdroj: Gizmochina

Informátor taktiež hovorí o rozmeroch nových zariadení. Galaxy Z Fold6 FE má merať 67,1 × 155,1 × 15,8-14,2 mm, zatiaľ čo Galaxy Z Flip6 FE bude merať 71,9 × 165,2 × 6,9 mm.

Chystajú aj prémiovejšie Ultra skladačky

Ako ešte dávnejšie informoval GalaxyClub, v technických popisoch registrovaných typov telefónov našli zvedaví nadšenci dôkaz o názve Samsung Galaxy Z Fold6 Ultra. Jeho kód ma znieť SM-F958, pričom jednotlivé písmená a čísla majú svoj význam. Ukázalo sa, že 8 na konci označuje Ultra zariadenie, pričom zvyšok napovedá, že pôjde naozaj o skladací telefón.

Existenciu smartfónu zatiaľ potvrdili len záznamy v Južnej Kórei. Nie je teda zatiaľ jasné, či sa zariadenie dostane aj do zvyšku sveta.

Trojica alebo len dvojica? (+ dátum vydania)

Ako sme spomínali vyššie v článku, taktiež zatiaľ nevieme, či bude Samsung predávať 3 alebo len 2 typy skladacích smartfónov. Je možné, že tento rok žiadne obyčajné Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6 neuvidíme, ale nahradia ich len verzie s označeniami FE a Ultra.

Taktiež ale nevylučujeme, že rad utvoria tri zariadenia – FE bude lacnejšia alternatíva základného modelu a Ultra bude jeho prémiovejšia verzia.

Nové telefóny Samsung predstaví počas konferencie Galaxy Unpacked v Paríži 10. júla.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -