Temnota, smrť a horor. Toto je skutočný príbeh Thanosa, ktorý sa nedostal do Avengers filmov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Tohtoročný Halloweensky špeciál je už v plnom prúde. Oslavujeme v ňom hrôzostrašné príbehy, ktoré vám navodia husiu kožu, horory, ktoré vám nedajú spať a zbierky teroru s jasnou misiou: človeka vystrašiť. Vedeli ste však, že kvôli temným príbehom nemusíte siahnuť len po knihe od Stephena Kinga či filme od Jamesa Wana? V skutočnosti sa prvky hororu objavujú aj na omnoho bežnejších miestach, ktoré s týmto žánrom bežne nespájame. Toto skutočný príbeh Thanosa.

Skutočný príbeh Thanosa

Vo filme Avengers: Infinity War sme spoznali Šialeného Titána Thanosa, ktorý mal cieľ vyhladiť polovicu života v celom vesmíre. Čo sa mu aj podarilo. Počas príbehu sa nám zbežne predstavil on, jeho motivácia a, samozrejme, aj jeho tragická minulosť.

V MCU verzii tejto ikonickej postavy je Thanos jediný, kto prežil hromadnú záhubu jeho ľudí. Keď predpovedal pád jeho civilizácie, svojmu ľudu navrhol radikálne riešenie: vyhubiť polovicu obyvateľov planéty. Len tak by aspoň niekto mal šancu na prežitie, miesto toho, aby zomreli všetci. Kvôli jeho návrhu ho však prehlásili za šialenca (z čoho vznikla prezývka Šialený Titán)odsúdili do vyhnanstva.

Ironicky, práve kvôli jeho trestu Thanos prežil. Keď premnoženie Titanu dosiahlo kritickej úrovne a záhuba bola nevyhnutná, Thanos sa mohol len prizerať z diaľky. Z jeho rodnej planéty ostali len ruiny a on si sľúbil, že už nikdy nebude ignorovať volanie svojho osudu – aj keď ho za to budú ostatní odsudzovať.

rekordy avengers: endgame tržby thanos
Zdroj: collider.com

Príbeh filmového Thanosa je sám o sebe tragický, plný smrti a hrôzy. Ten komiksový je však ešte hrôzostrašnejší.

„Nie som Thanos?! Nezabil som ženu, ktorá ma porodila, ktorá ma nasilu vrhla do tohto pekla menom život? Nie je môj príchod značený farbou krvi mojich nepriateľov a spojencov?! Smrť je so mnou v každú chvíľu!“

Komiksový Thanos

Thanos, syn A’Larsa a Sui-San, je životom od svojho narodenia sprevádzaný smrťou. Prvýkrát, keď ho jeho matka zahliadla po pôrode, takmer zošalela a pokúsila sa ho zabiť ešte ako novorodenca.

Vždy bol veľmi inteligentný. Odmalička sa chcel stať vedcom ako jeho otec, no náznaky jeho skutočnej identity sa postupne začali vynárať. Napríklad rád kreslil mŕtve zvieratá, aj keď ho to znechucovalo. Išiel čelom strachu, čo jedného dňa využilo mysteriózne dievča, keď ho zavolalo, aby šiel s ňou a jej priateľmi skúmať nebezpečnú jaskyňu plnú divých zvierat.

Thanos bol na tri dni oddelený od svojich priateľov, keď sa medzi nimi zosypala časť jaskyne. Ani mu nenapadlo skúsiť premôcť svoj strach zo zabíjania, na čo pôvodne do jaskyne šiel, keď sa okolo neho pohybovali divé zvieratá, ktoré tam žili. Keď sa konečne dostal k svojim priateľom, s hrôzou zistil, že sú mŕtvi – zabili ich ony divé zvieratá. Thanosovi sa nakoniec podarilo dostať sa späť domov, kde ho to isté mysteriózne dievča presvedčilo, aby si šiel do jaskyne po pomstu. Vrátil sa tam a všetky zvieratá zmasakroval.

thanos the eternals komiks
Zdroj: boundingintocomics.com

Zostup do šialenstva

Thanos bol fascinovaný smrťou, poznaním a skúmaním sveta. Zároveň neustále rozmýšľal, prečo vyzerá inak ako všetci ostatní – on jediný mal fialovú kožu. Aby našiel odpoveď na túto otázku, čoraz častejšie pitval zdochliny a objavoval ich fyziológiu. Neustupujúca zvedavosť ho dokonca dohnala k vražde dvoch Titánov. Šlo o prvé vraždy, ktoré táto civilizovaná spoločnosť zažila. No neboli posledné. Thanos zistil, že zabíjanie sa mu páči.

Popri zostupe do šialenstva sa zamiloval do mysterióznej dievčiny, ktorá ho doviedla do jaskyne, kde prvýkrát okúsil vraždu. Tá však jeho lásku odmietla.

Keď Thanos zavraždil už sedemnásť ľudí, ďalšou obeťou sa stala jeho vlastná matka Sui-San. Dúfal, že v jej rozpitvanom tele nájde odpovede na svoje životné otázky. To sa však nestalo. Zúfalý tak odišiel z Titánu a pridal sa k bande vesmírnych pirátov. Popri cestách naprieč vesmírom sa z neho stala totálne apatická bytosť, chvíľky radosti mu dávali len úlety s náhodnými ženami, ktoré často otehotneli. Jeho to však nezaujímalo, vždy ich opustil.

Nejakú chvíľu nevraždil, no keď sa dostal do konfliktu s kapitánom pirátov, v záchvate emócií ho zabil a prevzal kontrolu nad loďou. Rozhodol sa vtedy, že už nebude utekať pred svojou láskou k smrti a vraždeniu a potajomky sa vrátil na Titan.

ifninity war thanos smrť
Zdroj: slashfilm.com

 Láska k smrti

Po návrate na svoju rodnú planétu sa opäť stretol so záhadnou dievčinou. Opäť jej vyjadril svoju lásku, po čom si od neho vyžiadala, aby jej dokázal, že patrí len jej. Musel pre ňu spraviť niečo, čím by dokázal, že je celý len jej. Vydal sa teda na cestu naprieč vesmírom, aby pozabíjal všetkých svojich potomkov, ktorých si narobil počas obdobia medzi pirátmi. Popri tom Thanos získaval moc experimentmi na svojom vlastnom tele a ničil každú planétu, na ktorú natrafil.

Thanos už bol absolútne pohltený láskou k smrti. Stal sa z neho totálne bezcitný a hrôzostrašný nástroj deštrukcie. To zapôsobilo na dievča, ktoré sa stalo jeho družkou pri cestách naprieč vesmírom. Jej to však nestačilo. Prehlásila, že aby ho skutočne milovala, musí sa z Thanosa stať boh, ktorý zničí všetko a všetkých vo svojej ceste.

Keď Thanos zistil, že nikto iný okrem neho dievča nevidí, ostatní sa správajú, ako keby neexistovala, odhalila mu svoju pravú identitu. V skutočnosti celý čas šlo o fyzickú podobu Smrti samotnej. Thanosa to ohromilo a ešte viac zošalel. Sľúbil jej, že pre ňu spraví všetko, čo bude chcieť a vydal sa zničiť Titan.

Skutočný príbeh Thanosa
Zdroj: marvel.fandom.com

Skaza Titanu

Keď pre Smrť zbombardoval svoju rodnú planétu, osobne na ňu zišiel, aby sa postaral o preživších. Konfrontoval ho jeho otec A’Lars, ktorý sa snažil Thanosa presvedčiť, že Smrť sa po jeho boku v skutočnosti nenachádza, ale ide len o výjav jeho šialenej mysle. Preto ho nezabil. Ušetril svojho otca, aby sa mohol stať svedkom jeho deštrukcie, čím mu raz a navždy dokáže, že nie je šialenec.

Keď Thanos dokonal čin zničenia Titanu, Smrť ho prvýkrát pobozkala. Opätovala mu jeho lásku. Tá však naňho nezapôsobila, nehriala ho, ale naopak – jej objatie ho zamrazilo. Stále nenasýtený, s pocitom, že toho dokáže spraviť ešte omnoho viac, Thanos sa rozhodol pokračovať vo svojej púti naprieč vesmírom a vraždiť a ničiť aj naďalej.

Skutočný príbeh Thanosa: Zhrnutie

Ako vidíte, skutočný príbeh Thanosa je krvavý, hrozivý a koniec koncov aj celkom tragický. Šialený Titán je v skutočnosti takmer hororová postava. Jeho odhodlanie vraždiť, láska voči Smrti samotnej, pevná vôľa a bezcitná osobnosť z neho robia jedného z najdesivejších komiksových antagonistov, pričom keď sa pozriete na jeho príbeh, ani sa tomu nemôžete čudovať.

Zdroj: marvel.fandom.com, marvelcinematicuniverse.fandom.com, wikipedia.org, imdb.com

Mohlo by sa ti páčiť

5 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -