V apríli 2024 nás čaká neopakovateľné vesmírne divadlo. Ako ho môžu Slováci sledovať?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ako sledovať zatmenie slnka 2024 zo Slovenska

Úplne zatmenie slnka patrí medzi unikátne astronomické javy, ktoré by každý z nás chcel vidieť aspoň raz za život. Na našom území sme ho naposledy mohli sledovať v roku 1842. Možno ste už zachytili správy o tom, že 8. apríla 2024 bude ďalšie, tentokrát ho však uvidia ľudia len z územia Mexika, USA a Kanady. Vďaka technológiám si ho však budú môcť naživo vychutnať aj Slováci.

Zatmenie slnka označuje jav, kedy sa Mesiac na obežnej dráhe Zeme dostane medzi našu planétu a Slnko. Poznáme pritom viacero druhov tohto fenoménu, pričom nie všetky vyústia v úplnú tmu.

mapa zatmenia
Zdroj: timeanddate.com

Na Slovensku je najbežnejšie čiastočné zatmenie, kedy z našej hviezdy na pohľad chýba len kúsok. Nemá ani zďaleka taký dramatický efekt, no taktiež ide o udalosť, ktorú by ste nemali zmeškať. Najbližšie čiastočné zatmenie slnka Slováci na svojom území uvidia 29. marca 2025. Určite ho nebudete chcieť zmeškať, podľa údajov stránky Solar Eclipse Info vtedy Mesiac zakryje až 93,8 % povrchu Slnka.

Prstencové zatmenie slnka je druhým javom, počas ktorého sa Mesiac dostane pred Slnko, no v tej chvíli je tak ďaleko od Zeme, že ešte vidno obrys Slnka – takzvaný prstenec. Tento unikátny úkaz nás na Slovensku najbližšie čaká 13. júla 2075.

Najviac dramatický úkaz, a teda úplné zatmenie slnka, si s najväčšou pravdepodobnosťou nikto z vás z územia Slovenska nikdy nepozrie. Udeje sa totiž až 7. októbra 2135, teda o 111 rokov.

Totálna tma za bieleho dňa

Úplne zatmenie slnka nastáva vtedy, kedy sa Mesiac dostane pred Slnko, no naša prirodzená družica je v tej chvíli na oblohe zdanlivo väčšia ako naša hviezda. Výsledným efektom je pár okamžikov trvajúca úplná tma počas dňa. Počas úplného zatmenia slnka taktiež možno pozorovať slnečnú plazmovú atmosféru menom koróna.

Takéto vesmírne divadlo čaká už 8. apríla 2024 obyvateľov Mexika, amerických štátov Texas a Maine či Kanaďanov. Ak nemáte príležitosť vycestovať na severoamerický svetadiel, môžete úplne zatmenie slnka sledovať z pohodlia domova – online. Na YouTube už teraz nájdete viacero živých vysielaní, ktoré vám aspoň takouto formou sprístupnia tento unikátny jav aj na Slovensku.

Začiatok tejto udalosti budeme môcť sledovať online v pondelok 8. apríla od 17:42 nášho času. Jediné úplne zatmenie slnka roku 2024 vyvrcholí o 20:17 nášho času.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -