Zaujal horor Slender Man aj roky po jeho najväčšom ošiale? | Slender Man RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Slender Man RECENZIA

Dlhé a štíhle telo, čierny oblek, chápadlá a prázdna biela tvár. Samozrejme, mám na mysli internetový výmysel s názvom Slender Man. Táto mysteriózna postava má byť príčinou zmiznutia malých detí, záhadne sa objavuje na fotkách a v lesoch zanecháva tajomné odkazy. Celosvetovým ošiaľom prechádzalo toto monštrum tak pred šiestimi rokmi, kedy o ňom vychádzali videohry ako na bežiacom páse a na YouTube ste nevideli nič iné. Odvtedy však prešla veľmi dlhá doba, Slender Man pomaly zapadol prachom a videli sme o ňom iba jeden dokument. Štúdio Sony sa však po rokoch rozhodlo, že tejto legende opäť vdýchne život a natočí na jeho mene nový horor.

Otázkou však je, či už na to nie je trocha neskoro. Pojem Slender Man je síce aj po tých rokoch stále veľmi známy, no určite film nebude mať taký úspech, aký mohol dosiahnuť roky dozadu. Poďme sa teda pozrieť na to, či nás nový horor zaujal a hlavne, či nás dokázal vystrašiť!

Slender Man
Herecké obsadenie je založené na tínedžerkách, Zdroj: itafilm.sk

Čo si pre nás pripravil príbeh?

Vo filme nazrieme do malého amerického mestečka v Massachusetts, v ktorom sa štyri stredoškoláčky rozhodnú, že poprú existenciu mysteriózneho Slender Mana. V jeden nevinný večer si teda pustia strašidelné video, nápade pripomínajúce to z filmu Kruh. Krátky čas po pozretí tohto internetového videa sa však všetkým dievčatám začnú diať čudné veci. A čo naviac – Jedna z nich záhadne zmizne. Spočiatku dievčatá dúfajú veria v to, že ju „iba“ niekto uniesol. Oveľa horšie by predsa bolo, keby jej zmiznutie malo niečo spoločné s mysterióznym Slender Manom. Otázkou teda je, či je táto postava naozaj iba výmyslom a či sa všetko odohráva iba v pomätených hlavách mladých dievčat…

Samotná postava Slender Mana má za sebou úspešnú históriu, na ktorej sa dal postaviť decentný horor. Bohužiaľ, režisér Sylvain White a scenárista David Birke vytvorili film, ktorý túto postavu znížil na obyčajné a generické monštrum. Namiesto logického a zoceleného príbehu sme sa dočkali montáže strašidelných scén, ktoré koniec koncov ani strašidelné neboli. Kvalitný horor má predsa iba dva ciele – Priniesť fungujúci príbeh, no hlavne nás má vystrašiť. Pokiaľ niekto nevie vystavať strašidelnú atmosféru filmu, tak doň aspoň dá jump scare-y, ktoré nás majú vyľakať. Najhoršie na tom všetko je, že tento film neobsahoval ani jednu z vyššie spomenutých vecí.

Slender Man
Zdroj: itafilm.sk

Na akom princípe teda fungoval tento film?

Vyzeralo to, akoby tvorcovia filmu jednoducho pozliepali niekoľko strašidelných sekvencií a vložili ich do nefungujúceho príbehu. V tejto snímke neexistovalo žiadne stavanie deju, nedočkali sme sa žiadnej zápletky a dokonca ani vyvrcholenia. Videli sme iba dookola opakujúce sa scény, ktoré dievčatá doháňali ku šialenstvu – Rovnako, ako aj nás. Buď sme stále prežívali psychedelické preludy (kameraman si musel fičať na LSD), alebo sa nás Slender Man snažil kontaktovať pomocou digitálnych zariadení (Neraz volal dievčatám cez Skype a zapol videohovor). Na rôzne schopnosti, alebo možnosti ako pracovať s postavou Slender Mana jednoducho tvorcovia úplne zanevreli.

Z mysterióznej postavy, ktorá sa objavuje na fotkách sa zrazu stala nejaká „bioelektrická“ bytosť, ktorá ovláda statické technológie. Film neponúka žiadne odpovede na rozobraté udalosti, nie je v ňom vôbec žiadna logika a je tu len preto, aby vás vystrašil. A k tomu, aby sa mu to úspešne podarilo, musíte byť riadny bojko. Celú šarádu doplnil nekvalitný scenár, na ktorom sme sa neraz nasmiali. To však určite nebolo jeho cieľom. Ako som spomenul vyššie, film sa určite inšpiroval sériou Kruh, teda minimálne s tým bioelektricko-statickým nezmyslom. Doteraz nerozumieme tomu, čo to malo vôbec znamenať. Tento film zahodil akýkoľvek potenciál, ktorý meno Slender Man nieslo.

Slender Man
Zdroj: ladbible.com

Zhrnutie

Prístupnosť filmu je PG-13, takže nečakajte ani žiadne nechutné, či neprístupné scény. Horor Slender Man možno nie je úplne nepozerateľným filmom, no pokiaľ máte čo i len trochu radi kinematografiu, tak určite nebudete spokojný. Užiť si to môže tak partia nenáročných kamarátov, ktorí chodia do kina iba na známe horory. V tomto filme totižto nefunguje scenár, príbeh, logika a ani strašidelná atmosféra. Je to iba nemý výkrik do tmy, ktorý prináša nezmyselné scény polepené dokopy. Ikonického Slender Mana tak zachráni už iba máločo. 2/10

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Horor Slender Man možno nie je úplne nepozerateľným filmom, no pokiaľ máte čo i len trochu radi kinematografiu, tak určite nebudete spokojný. Užiť si to môže tak partia nenáročných kamarátov, ktorí chodia do kina iba na známe horory. V tomto filme totižto nefunguje scenár, príbeh, logika a ani strašidelná atmosféra.Zaujal horor Slender Man aj roky po jeho najväčšom ošiale? | Slender Man RECENZIA