Kryptomeny už pred štátom neschováte. Daňový úrad bude mať aj o vás prehľad

Nenechajte si ujsť

Najčítanejšie za 7 dní

Štát bude mať lepší prehľad o vlastníkoch kryptomien

Investori do kryptomien a digitálnych aktív svoje zárobky pred štátom už viac neutaja. V blízkej budúcnosti sa budú od poskytovateľov služieb súvisiacich s kryptoaktívami vyžadovať, aby finančným úradom poskytovali údaje o kryptoaktívach používaných na platby a investície.

Tieto informácie budú následne zdieľané medzi členskými a partnerskými štátmi, čo je výsledkom plánovanej novely zákona o automatickej výmene informácií pre účely daňovej správy. Oznámilo to Ministerstvo financií Slovenskej republiky na webovom portáli slov-lex.sk.

Bitcoin
Unplash

Cieľom novely je transpozícia európskej smernice z predchádzajúceho roka, ktorá aktualizuje existujúce predpisy o administratívnej spolupráci v daňovej oblasti, pričom sa opiera aj o globálny rámec pre zdieľanie informácií o kryptoaktívach a aktualizovaný spoločný štandard pre hlásenie finančných účtov. Ten bol schválený Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v minulom roku.

Lepšia výmena informácií medzi štátmi

Okrem toho sa novelou rozširuje pôsobnosť automatickej výmeny informácií na elektronické peniaze a digitálne meny vydané centrálnymi bankami. Výmena údajov medzi príslušnými daňovými orgánmi sa má uskutočniť do deviatich mesiacov po skončení hláseného obdobia.

Bitcoin
Unplash

Navrhovaná zmena tiež zahrňuje doplnenia a upresnenia podľa smernice DAC8 v oblasti rôznych typov daňových informačných výmen, úpravy získané z praktickej aplikácie a z procesu partnerského hodnotenia Slovenska v OECD zameraného na daňovú transparentnosť a výmenu informácií.

Občania majú možnosť zapojiť sa do prípravy tohto právneho predpisu tým, že pošlú svoje podnety a návrhy v súlade s uvedeným zameraním, pričom lehota pre vyjadrenie je stanovená do 5. apríla. Začatie pripomienkového konania k návrhu sa očakáva v novembri 2024.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -