Slovák si zabudol v starej peňaženke 15 bitcoinov. Keď si uvedomil pozadie príbehu, spravil ukážkové rozhodnutie

Nenechajte si ujsť

Slováka lákali na zabudnuté bitcoiny

V dnešnej dobe nie sú internetové podvody žiadnou novinkou, no napriek tomu sa niektorí ľudia stále nechajú nachytať. Niet sa ale čomu diviť. Vyzerá to tak, že vynaliezavosť a dôvtip internetových podvodníkov naďalej nenachádza hranice. Navyše mnohí z nich využívajú bitcoin ako lákadlo obohatenia pre menej znalých ľudí.

Najnovší prípad, ktorého hlavným premetom boli kryptomeny (presnejšie mena bitcoin), je jednoznačnou ukážkou toho, že zachovať chladnú hlavu je najlepšie, čo môžete urobiť. O správe informoval denník SME.

Pán Roman jedného dňa obdržal telefonát z neznámeho čísla, ktoré sa prvotne javilo ako bežné číslo zo Slovenska. Po zdvihnutí hovoru však bolo jasné, že na druhej strane linky je cudzinec. Podľa slov pána Romana hovoril neznámy človek lámanou slovenčinou. Roman naňho nemal čas a tak mu povedal nech zavolá neskôr.

kryptomeny
Zdroj: Unsplash

Neznámy volajúci poslúchol a ozval sa opäť po pár dňoch, ale tento krát volal už z iného čísla. Už toto mohlo byť varovným prstom pred potenciálnym podvodom. Pánovi Romanovi tvrdil, že mu volá kvôli zabudnutej investícii do bitcoinu, o ktorej však Slovák nič nevedel.

Volajúci sa pýtal, kedy naposledy Roman videl svoje kryptomenové konto. Slovák vysvetľoval, že žiadne konto nemá, no špekulant na druhej strane bol neodbytný. Podľa všetkého mal Roman kedysi v minulosti investovať 250 eur v kryptobanke a tie sa mu znásobili. Hodnota kapitálu mala dosiahnuť 15 bitcoinov, čo predstavuje 837 000 €.

„Oslovoval ma menom, poznal moje priezvisko, vedel, akú mám e-mailovú adresu. Nepôsobilo to náhodne, práve naopak, bolo to veľmi presvedčivé,“ uviedol Oravčan.

Ako sa chrániť pred podobnými podvodmi?

Poškodený predviedol ukážkové správanie a podvodníka jednoducho odbil. To, že sa nenechal nachytať neznamená, že sa to nemôže stať niekomu inému. Špekulantov je veľa a jeden nevydarený pokus ich od tejto podvodnej aktivity neodradí.

Prinášame pár tipov, ako sa takýmto nepríjemnostiam vyhnúť:

  • neposkytovať žiadne bankové údaje neznámym osobám, na sociálnych sieťach či na neoverených stránkach
  • kontakt vyhľadávať len cez oficiálne stránky
  • v prípade, že obdržíte e-mail s odkazom, kde od vás žiadajú určité údaje si najprv overte pôvod e-mailu, môže totiž ísť o falošný e-mail
  • pozor na lákavé výhry v podvodných súťažiach
  • ak nakupujete cez internet dbajte na relevantnosť stránky, môže sa stať, že pošlete peniaze na falošnú stránku za tovar, ktorý vám nikdy nepríde
  • neodporúča sa používať verejné wifi siete, ktoré poskytujú ideálne prostredie pre podvodníkov
  • hlavné je konať s chladnou hlavou a nepodliehať tlaku či emóciám

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -