Nový dokument odkrýva život legendárnej slovenskej herečky Emílie Vášáryovej

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

Najčítanejšie za 7 dní

Dokumentárny film Emília

Do slovenských filmových sál zavíta nový dokumentárny film Emília. Jeho režisérom je najvýznamnejší ponovembrový slovenský filmový tvorca Martin Šulík (Slnečný štát, Tlmočník). Ústrednou postavou Šulíkovej novinky je legendárna herečka Emília Vášáryová. Už viac ako šesťdesiat rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, a predsa o nej vieme tak málo. Film Emília vstúpi do kín už 7. 12. 2023

Emília prevedie divákov zákrutami času. Umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života i umeleckého snaženia. Prostredníctvom výpovedí priateľov, kolegov, filmových a divadelných kritikov, vytvorili autori pestrú mozaiku názorov, ktorá postupne vytvára obraz výnimočnej osobnosti.

Exkluzívne archívne zábery a pohľad do súkromia

Vo filme sa objavujú cenné archívne zábery zachytávajúce dejinné zlomy. Uvidíte hviezde momenty slovenského divadla a kinematografie, ale aj intímne momenty z herečkinho života.

„Veľkú radosť som mal z toho, že sa podarilo nájsť zábery pani Vášáryovej z festivalu Cannes, kde v roku 1963 ocenili film Až přijde kocour. Alebo ma potešili amatérske osmičky Petra Mikulíka, ktorý zachytil začiatkom šesťdesiatych rokov svojich spolužiakov z VŠMU. Sú to veľmi intímne záznamy o študentskom živote. Archívy sú pamäťou našej komunity. Sú svedectvom o našich snaženiach, prehrách, ale aj o umeleckých vrcholoch,” hovorí o archívnych materiáloch režisér Martin Šulík.

Emília Vášáryová nechala tvorcov nahliadnuť do súkromia. Poodhalila pred nimi spôsob svojho premýšľania o hereckej práci, podelila sa o spomienky na blízkych ľudí, kolegov a priateľov. Vďaka jej otvorenosti sa dokument stáva správou o úsilí celej generácie slovenských umelcov, ktorá formovala naše vedomie na prelome tisícročí.

Emília
Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov

Kto stojí za dokumentom?

Režisér Martin Šulík debutoval v roku 1991 celovečerným hraným filmom Neha. Na filme sa podieľali aj scenárista Ondrej Šulaj, kameraman Martin Štrba, výtvarník František Lipták a skladateľ Vladimír Godár. Táto zostava spolupracovala takmer na všetkých svojich filmoch, ktoré získali celý rad ocenení doma i v zahraničí. Jeho filmy Slnečný štát, Cigán a Tlmočník získali viaceré slovenské národné filmové ceny Slnko v sieti.

Film vznikol v produkcii spoločností LEON Productions, RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenského filmového ústavu a For Film. Distribúciu filmu zabezpečuje Asociácia slovenských filmových klubovRealizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR a Bratislavský samosprávny kraj.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -