Rekordná návštevnosť našich domácich filmov dokazuje, že slovenská kinematografia zažíva znovuzrodenie!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Na Slovensko ako krajinu zo stránky kinematografie bolo len donedávna ľahké nadávať. Povýšenecky sa na nás mohli pozerať aj susedné štáty, ktoré svetu v poslednej dobe priniesli mnoho kvalitných snímok. Tak, ako všetko zlé, sa však aj táto stránka Slovenska obracia na tú svetlejšiu. Posledné obdobie trvajúce len zopár rokov môžeme s pokojným svedomím označiť za renesanciu našej domácej kinematografie. Z popola vstáva mnoho nádejných režisérov a hercov, ktorí na filmové plátna spoločným úsilím prinášajú klenoty, za ktoré sa nemusíme hanbiť.

Najväčší úspech za posledné obdobie

Ako sa tesne po úspešnej premiére filmu Únos vyjadrila jeho režisérka, Mariana Čengel Solčanská: „najlepším meradlom úspechu slovenskej snímky je jej návštevnosť práve na Slovensku“. Tento výrok je celkom určite pravdivý. Predsa len, čo potvrdí záujem ľudí o tému hlboko zakorenenú vo vzniku nášho štátu, než množstvo divákov, ktorí spokojne napochodujú do kina? A práve toto neustále sa zvyšujúce množstvo nám zaisťuje svetlú budúcnosť slovenských filmov.

Únos Recenzia Milan Ondrík
Únos prevrátil prístup verejnosti ku domácej filmovej tvorbe naruby; Zdroj: aktualne.sk

Dátum 9.8. 2017 sa zapíše do histórie ako výnimočný deň slovenskej kinematografie. Práve sme sa totiž dočkali miliónteho diváka na slovenskom filme v tomto roku, a tým prekonali všetky doterajšie rekordy návštevnosti. Už polročné štatistiky ukazovali neskutočný úspech filmov slovenskej produkcie. Po uzatvorení výsledkov návštevnosti slovenských kín za 1. polrok 2017 sme aj naďalej očakávali mimoriadny divácky záujem. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka stúpla návštevnosť o vyše 33 %, pričom prekonala hranicu 3,5 milióna divákov.

Poradie piatich najúspešnejších slovenských filmov podľa diváckej návštevnosti ku dňu 10. augusta 2017 je nasledovné: Všetko alebo nič (336 826 divákov), Únos (278 148 divákov), Cuky Luky Film (113 903 divákov), Čiara (110 242 divákov) a Masaryk (54 230 divákov).

Samotné čísla neklamú, pričom každým mesiacom padajú rekordy návštevnosti. Len prednedávnom sa do kín dostal dlho očakávaný slovenský thriller Čiara, vďaka ktorému padli všetky historické rekordy. Film, ktorý vyšiel 3. augusta, dokázal len za týždeň prekročiť ohromnú hranicu 100 tisíc divákov a prekonať tak všetky doterajšie rekordy – i tie, o ktorých sa nikomu ani nesnívalo.

čiara recenzia
Neuveriteľne kvalitná a medzi slovenskými divákmi úspešná Čiara sa stáva jedným z najúspešnejších slovenských filmov; Zdroj: continental-film.sk

Čo si myslíte o neustále zvučnejšom a populárnejšom názore, že slovenská kinematografia zažíva znovuzrodenie? Ak sa pozrieme na čísla, len ťažko by sme mohli tvrdiť opak. Slovenská verejnosť totiž ešte nikdy v histórii neprejavovala väčší záujem o domácu filmovú tvorbu, ako v súčasnosti. My dúfame, že to tak bude aj naďalej.

ZDROJUFD

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -