Nekonečný rast cien: Slovákom hrozí ďalšie zdražovanie paušálov a internetu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ďalšie zdražovanie telekomunikačných služieb

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR) upozorňuje, že za určitých okolností sa môžu stať realitou radikálne narastajúce ceny telekomunikačných služieb. Európska komisia sa aktuálne zaoberá možnosťou deregulácie sektora elektronických komunikácií. V dôsledku toho by národné regulačné autority (NRA) v už neanalyzovali stav súťaže na trhu a neukladali povinnosti s cieľom podporiť súťaž a rozvoj trhu. Obmedzili by sa protimonopolné opatrenia.

V dôsledku týchto negatívnych zmien by si operátori s významným vplyvom na trhu mohli diktovať cenové a technické podmienky, ktoré by ešte viac deformovali súťaž, vytláčali konkurenciu z trhu, a v konečnom dôsledku mohli požadovať neprimerane vysoké ceny od koncových používateľov.

samsung najpredavanejsie smartfony
Zdroj: REWIND.sk redakcia, Wikimedia Commons

Na hroziaci problém upozorňuje otvorený list Európskej komisii

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky dáva v tejto súvislosti do pozornosti otvorený list Európskej asociácii pre súťaž v telekomunikáciách adresovaný ministrom pre telekomunikácie a Španielskemu predsedníctvu v Rade EÚ. V prípade obhajovania deregulácie bez toho, aby sme brali do úvahy existenciu operátorov s významným vplyvom na trhu, by sme nechtiac podporili prechod od širokej konkurencie k veľmi obmedzenému počtu väčších operátorov na trhu.

Národné regulačné autority v súčasnosti uplatňujú Európsky kódex elektronických komunikácií (do vnútroštátneho práva na Slovensku transponovaný od februára 2022), a to najmä prostredníctvom vykonávania analýz trhu. Bohužiaľ v členských štátoch EÚ sú aj naďalej identifikované zlyhania trhu, ktoré si vyžadujú primeraný regulačný zásah.

V prípade, že na trhu nepôsobí operátor s významným vplyvom na trhu, národní regulátori nemôžu ukladať regulačné opatrenia, preto nie je potrebné meniť súčasný regulačný prístup.

covid-19 vydavky peniaze pozicky
Zdroj: Unsplash / Markus Spiske

Členovia ECTA vkladajú plnú dôveru do rúk Európskej komisie a menovite komisárovi T. Bretonovi. Budúci „zákon o digitálnych sieťach“ by sa mal naďalej zameriavať na efektívnu hospodársku súťaž pomocou preventívnej regulácie operátorov s významným vplyvom na trhu a riadiť sa zásadami zakotvenými v Európskom kódexe elektronických komunikácií uplatňovanými uvážlivo a len v prípade potreby.

Za zmienku stojí, že model prináša oveľa lepšie výsledky, pokiaľ ide o nasadenie vysokokapacitnej infraštruktúry, v porovnaní s USA, kde pretrváva deficit konkurencieschopnosti, čo vedenie k obmedzenému výberu a vysokým maloobchodným cenám.

Zdroj: TS TÚSR

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -