Slovenský mobilný operátor vykonal zlomový krok, zmena nastane od januára 2024

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ďalší mobilný operátor dáva zbohom rozšírenej technológii

Slovensky mobilný operátor O2 plánuje od januára 2024 postupne v horizonte dvoch rokov vypínať 3G sieť, ktorej využitie nástupom moderných 4G LTE a 5G technológií postupne klesalo na dnešnú minimálnu úroveň. Súbežne s vypínaním 3G siete bude O2 v daných oblastiach modernizovať a zahusťovať vlastné 4G LTE a 5G siete. O2 sa tak pridáva ku spoločnostiam Orange a Telekom, ktoré sa taktiež rozhodli pre postupné vypínanie 3G siete.

Po vypnutí 3G siete sa kvalita dátovania a telefonovania v mnohých lokalitách môže zlepšiť, pretože uvoľnené frekvencie posilnia kapacitu vysokorýchlostných 4G LTE a 5G sietí. Tie majú v súčasnosti na území Slovenska špičkové pokrytie – ku koncu septembra využívalo 4G LTE sieť 97,6 % populácie a 5G sieť 69,3 % populácie.

5g siet na slovensku
Zdroj: androidportal.zoznam.sk

3G sieť je zastaralá, väčšine nebude chýbať

„Výhoda technologicky vyspelých sietí oproti zastaralej 3G technológii je nesporná vo všetkých aspektoch – či už ide o volania, alebo stabilné a rýchle dátové pripojenie. Práve preto neustále investujeme do rozvoja našich 4G a 5G sietí,“ priblížil Slavomír Pšenák, technologický riaditeľ O2.

Operátor štartuje s vypínaním 3G siete na konci januára 2024 v okresoch Žarnovica a Zlaté Moravce. Spolu s plánovanou modernizáciou siete v priebehu 2 rokov postupne vypne 3G sieť na celom území Slovenska. Termíny vypínania v ďalších oblastiach Slovenska bude operátor komunikovať priebežne a zákazníci dostanú informáciu o presnom termíne s predstihom. Budú tak mať dostatok času na výmenu zariadenia alebo SIM karty.

Vypnutie 3G siete sa dotkne len tých ľudí, ktorí používajú starší typ SIM karty alebo zariadenia bez podpory 4G LTE, 5G a VoLTE volania. Starú 3G SIM si zákazníci vedia bezplatne vymeniť za novšiu 4G SIM kartu v ktorejkoľvek predajni operátora. Ďalšie informácie k vypínaniu 3G siete nájdete na webe O2.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -