Príliš úprimný slovenský dokument Cooltúra o kultúre, prečo je zakázaný?

Nenechajte si ujsť

Dokument zo Slovenskej dielne od režiséra Mira Rema nepatrí práve k filmom, ktoré si kladú servítku pred ústa. Dielo má názov Cooltúra a poukazuje na to, že Slovensko už nie je tým čo bývalo. A vlastne neviem čím bývalo kedže priemerný stále Američan ani nevie čo to také Slovensko je a či sa to dá kúpiť vo fastfoode. Možno by to chcelo viac kalórií a zavedenie Slovenska do predaja. Ale nie je tomu tak? Nie sme už zavedení v predaji ako lacný produkt, lacný štát čo predáva tradície za prestíž? A bohužiaľ naoplátku práve my vieme čo to je tá Amerika a jej zvyky. Možno sa to na Halloween zmení. Teda prepáčte, chcela som povedať Sviatok všetkých svätých :P Ale možno nie sme tak „bezkalorický“ národ ako by sa mohlo zdať. Intrigy, klamstvá, ilúzie. Že vraj pútavá obálka na knihu? Pche kdeže, slovenská realita.

Cooltúra nám ukáže aj to, čo sme vidieť nechceli

Viete čo je smutné? Dôchodcovia a ich názory na Fica. Áno aj to v Cooltúre uvidíte, ale možno v inej idylke ako to vidia oni. Nahliadnete tiež do zákulisia Modrého z neba, kde Vám spadnú rúžové okuliare, ale tiež do dedinky kde to Slovenskom žije. Rôzne pohľady na vec, rôzne vnímanie pojmu kultúra a hlavne rôzna realita! Je toto to, čo chceme vidieť v médiách? Odpoveď myslím, že poznám. Film nám však ukáže pravdu a tak je fajn si toto dielo vytvorené na poctu Jána Lazoríka pozrieť. Avšak pozrime sa čo nám k celému dielu povedal autor a ako sa k tomu celému dostal.

Cooltúra

Cooltúra 2?!

Výber tém nebol náhodný a celý tým natočil dokopy 60 akcií masového popkultúrneho charakteru, ktoré miešal s našimi formami kultúry. Avšak vo filme ich bolo len pár – okolo 12. Autor, ale tiež dodáva, že je nemožné vytvoriť si akýsi komplexný obraz kultúry. Nebráni sa ani pokračovaniu dokumentu a tak sa máme na čo tešiť! Zatiaľ si môžeme od tohto nádejného reportéra vychutnať dokument o Richardovi Mullerovi, ktorý sa do kín dostane už 7.11.2016. Bohužiaľ, Coolúra sa kvôli odmietnutiu zverejnenia od účinkujúceho Majka Spirita oficiálne nikde uverejňovať nebude. Žeby sa tento rapper bál pravdy? Ja samozrejme dúfam, že tento film sa niekde objaví aspoň nelegálne a tak budete mať možnosť vidieť ho aj vy. Budeme na to úpenlivo čakať!

Cooltúra

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -