Oslovila nás prvá slovenská komiksovka pre dospelých? | Parralel RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Toto je 10 dôvodov, prečo je pre vás hranie hier v skutočnosti dobré

10 dôvodov, prečo sú pre vás hry dobré "Neseď stále za tým počítačom! Nevieš, ako ti tie hry škodia?" je veta, ktorú sme v tejto...

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré v júli jednoducho nesmiete zmeškať na HBO GO

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré si v júli musíte pozrieť na HBO GO Nový mesiac je tu, a ako ste si už mohli zvyknúť,...

Johnny Depp bol neprávom vyhodený a fanúšikovia si vyžadujú jeho návrat ako Jack Sparrow

Fanúšikovia chcú, aby sa Johnny Depp ako Jack Sparrow vrátil Mnoho fanúšikov Pirátov z Karibiku si želá, aby sa vrátil Johnny Depp ako Jack Sparrow....

Margot Robbie bude novou tvárou filmovej série Piráti z Karibiku. Nahradí herečka Johnnyho Deppa?

Séria Piráti z Karibiku patrí k najobľúbenejším hraným filmovým sériám od štúdia Disney. Posledný film zo série nemal medzi kritikmi veľký úspech, napriek tomu...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Svet by sa nehýbal vpred bez tých, ktorí riskujú a experimentujú. Samozrejme že filmové štúdiá budú radšej vydávať jednoduché a overené príbehy, ktoré zakaždým budú minimálne priemerné. Sú tu ale aj individuálni tvorcovia, ktorí zmýšľajú vcelku inak. Takíto ľudia sa neboja vyskúšať niečo nezvyčajné, niečo nové, čo by mohlo k istej skupine divákov prehovoriť. Určite môžeme byť pyšní, že takýchto tvorcov máme aj na Slovensku alebo v susednom Česku. Ich usilovná práca je teraz konečne prístupná verejnosti po oficiálnej premiére slovenskej komiksovky Parralel! Naozaj nás nadchla, alebo sme z nej sklamaní?

Zdroj: visionfilm.sk

Parralel RECENZIA

V prvom rade by som rád podotkol, že o slovenskom filme Parralel sme už v minulosti písali nejaké články. Z časti to ale teraz ľutujem. Aký je dôvod? Nuž, v nich sme vám podľa oficiálnych zdrojov predstavili všetko, čo nám príbeh pred premiérou sľuboval. Inak povedané, zverejnili sme oficiálnu synopsu deja. Bez akéhokoľvek rozmýšľania môžem povedať, že radšej by som dopredu nevedel, o čo pôjde. Hneď vám vysvetlím prečo.

Parralel disponuje emocionálne komplexným príbehom a optimistickou myšlienkou, ktorá vám chce pomôcť “zdolať hory.” Najviac ma ale sklamalo to, ako ho tvorcovia prezentovali. Pri pozeraní filmu v kine mi bolo jasné, o čo sa tvorcovia pokúšali. Ako divákov nás chceli dezorientovať, navaliť na nás spolu s hlavným hrdinom veľké psychologické bremeno a rozdrviť všetku nádej pred konečnou, zaslúženou katarziou.

komiksovka parralel
Zdroj: visionfilm.sk

Ja som už však videl veľmi veľa filmov a Parralel ma osobne ničím neprekvapil. Ani niekoľkými “vážnymi” zvratmi v príbehu. A rovno poviem, že možno by príbeh nebol tak predvídateľný, keby tvorcovia mesiace pred premiérou nevyzradili takmer celú zápletku. Napríklad vám stačí prečítať si stručný obsah filmu Parralel na ČSFD.cz a do kina už vlastne ani nemusíte ísť. O to tu ale predsa vlastne nejde. Širokú verejnosť bude aj tak viac zaujímať vizuálne stránka. Slovenskú komiksovku predsa treba vidieť, či už je predvídateľná alebo nie, však?

Živý komiks

Aj keď tvorcovia film Parralel prezentovali príbehom a okato “skrytou” myšlienkou, od začiatku im hádam muselo byť jasné, že hlavným dôvodom záujmu o tento projekt je jeho spracovanie. Inak povedané, ľudia sú zvedaví, ako jednočlenný animátorský tím (Matyas Brych) zvládol nakresliť celovečernú komiksovku. Pred tým, ako začnem zachádzať do detailov, chcem rovnako ako Brych pred premiérou podotknúť, že finančný rozpočet bol vcelku skromný. Financie pochádzali iba od fanúšikov alebo z vlastného vačku tvorcov, pričom dokopy sa rozpočet zastavil na sume 30 000 eur. Neočakávajte teda hollywoodsku produkciu.

komiksový film parralel trailer
Zdroj: hithit.cz

Matyas Brych usilovne pracoval po dobu dvoch rokov, počas ktorých nakreslil 13 347 jednotlivých snímkov. Už len z týchto čísel by vám malo byť jasné, ako veľmi bol Brych pre projekt zapálený a odhodlaný odviesť čo najlepšiu prácu. Cítim sa preto trochu previnilo zhodnotiť, že animácia vôbec nebola na tak vysokej úrovni. Z vizuálneho hľadiska je aj vďaka kreatívnym podkladom, ale aj vďaka vlastnej fantázii Brycha film Parralel nádherný. Kde však najviac zaostáva je práve fáza produkcie, kedy sa obrázky dávajú do pohybu. Väčšina záberov sa tak opakuje aj niekoľkokrát za sebou, postavy negestikulujú a hýbu sa len obmedzeným štýlom, zvuk dabingu len málokedy efektívne sedí s obrazom.

Katarzia odohrávajúca sa v nekonečnom kruhu

Opäť sa vrátim k príbehovej stránke filmu, keďže nerád by som celú kritiku staval iba na produkcii. Tá bola pochopiteľne kvôli obmedzeným zdrojom výzvou a mnoho zreteľných problémov môžeme vystopovať naspäť ku skromným financiám. Myšlienky ale nemajú žiadne obmedzenia – okrem fantázie mysliteľa.

parralel recenzia
Zdroj: cine-max.sk

Parralel nám predstavuje hlavnú postavu v klasickom rozpoložení psychologického príbehu. Zreteľne zúfalý, dezorientovaný, žije monotónny život bez akéhokoľvek progresu. Opäť veľká rana v srdci mu ale konečne pomôže zahojiť tú pôvodnú. Podobných príbehov máme vo svete kinematografie naozaj veľké množstvo – tvorcovia sa ale od nich pokúsili odlíšiť. Spravili to myšlienkou paralelných príbehov, kedy sa svety fikcie a reality musia prekryť na to, aby hlavný hrdina fiktívny príbeh dokázal ukončiť a ďalej žiť ten reálny. Zaujímavý dej ale v konečnom dôsledku okresali do takej miery, že vôbec nebol prekvapivý a tým pádom ani tak uspokojivý.

Parralel je očividne zameraný hlavne na dospelé divácke publikum, ktoré má vlastný rozum. Dej nás ale v neskutočne veľkej miere podceňuje a má za potrebu nám všetko stále dookola opakovať a vysvetľovať. Príbeh vrcholí v niekoľkých emocionálnych záveroch, ktoré sa na sebe kopia s tým, že každý nasledujúci podkopáva význam toho predchádzajúceho. V tomto prípade by pritom lepšie fungoval jeden vrcholový bod, ktorým by sa dostavil pocit kompletnosti – inak povedané, Parralel mohol skončiť o dosť skôr.

parralel recenzia
Zdroj: cine-max.sk

Bez znevažovania aj skvelý

Aby som však všetko nezakončil na negatívnej tónine, rád sa zameriam aj na tie najlepšie stránky filmu. Napríklad ma veľmi milo potešili skúsení herci Tomáš MaštalírZuzana PorubjakováDaniel Heriban, ktorí Parralelu prepožičali svoje hlasy. Zvuková postprodukcia tiež nebola ničím výnimočná, no už len prítomnosť týchto známych mien je pre film len výhodná. Ďalej nás taktiež prekvapil skvelý hudobný podklad, ktorý mal na starosti slovenský skladateľ Dalibor “Stroon” Kocián. Dokonca sa v ňom taktiež objavila príjemná pieseň skupiny Peter Bič Project.

parralel recenzia
Zdroj: cine-max.sk

Zhrnutie

Jeden z mojich kolegov po premiére prišiel s naozaj skvelou otázkou. Prečo sa tvorcovia obťažovali s celovečerným projektom, keď mohli pokojne radšej spraviť krátkometrážny film? Ako sa tak zamýšľam, všetky problému Parralelu by sa vyriešili tým, že by bol kratší.

Kratší čas by napríklad dovolil animátorovi omnoho viac pracovať na detailoch, ktoré vo výsledku všeobecne chýbajú. Hluché miesta v strede príbehu, ktoré sú vyplnené len zvláštnymi poetickými úryvkami by sa taktiež mohli vytratiť. S kratším časom by sa tvorcovia ešte viac mohli zamerať na to, ako vyrozprávajú príbeh a ako sa postavia k finálnemu rozuzleniu. Tvorcovia sa ale z nejakého dôvodu rozhodli riskovať, možno sa trochu precenili a nedokázali svoju víziu plne pretvoriť do reality. Z toho dôvodu dostáva film Parralel hodnotenie 5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

TOP 10: miniseriály na Netflixe, ktorými si môžete vyplniť letné prázdniny

TOP 10: miniseriály na Netflixe Toto leto si pravdepodobne kvôli pandémii koronavírusu veľmi nepocestujeme. O to viac času však budeme mať na sledovanie filmov a...

V treťom Jurskom svete bude mať pôvodná trojica väčšiu úlohu, potvrdil jeden z nich

Jurassic World: Dominion s pôvodnou trojicou Jurassic World: Dominion, teda druhé pokračovanie nového príbehu o dinosaurích parkov, bol jeden z prvých filmov, ktorý sa vrátil...

Death Stranding potvrdzuje dátum vydania na PC a približuje unikátne kozmetické bonusy

Norman Reedus a Hideo Kojima sa vracajú Po nešťastnom rozlúčení sa so štúdiom Konami prišiel Hideo Kojima s vlastným štúdiom. Kojima Productions doposiaľ vyprodukovalo jeden...

Warner Bros. má obavy vypustiť ich hororový klenot V zajatí démonov 3 už tento rok. Prečo a kedy ho teda uvidíme?

Dátum vydania očakávaného hororu V zajatí démonov 3 sa podľa všetkého oneskorí až do roku 2021 a tohtoročná septembrová premiéra je minulosťou. Najnovší film...

Ambiciózny horor Amulet sa bude snažiť prehĺbiť váš strach k démonom a v prvom traileri sa mu to miestami darí

Trailer k filmu Amulet sa konečne ukázal a produkčná spoločnosť Magnolia Pictures sa do sveta chystá uviesť nový horor s démonickými silami vo vnútri. Novinka má za sebou už...