Slovenský Star Wars fan film by efektami mohol konkurovať Hollywoodu. Toto si nemôžete nechať ujsť!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 21 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Slovenský Star Wars fan film

Sága Star Wars si po svete vyslúžila prevdepodobne najviac filmov vytvorených fanúšikmi. Tieto krátke počiny sú väčšinou vytvorené pod amatérskou produkciou, nízkym rozpočtom a so žiadnymi, alebo len slabými efektami. Pravdepodobne nikto by však nečakal, že sa jeden z najlepších Star Wars fan filmov zrodí práve na Slovensku! Vizuálna stránka by totižto mohla konkurovať tej v Hollywoode, pretože efekty sú na profesionálnej úrovni. O krátky film One Day I’ll Become sa postaral slovák menom Roman Gregorička, spolu so svojim tímom SpyGER ARTS. Či už vizuálne efekty, kamera, výprava alebo hudba – Všetko je neuveriteľne vydarené a krásne. 

Slovenský Star Wars fan film
Zdroj: vizualniefekty.cz

Aký bol podnet ku vzniku filmu?

Z obsiahleho rozhovoru s portálom vizualniefekty.cz sme sa dozvedeli, ako film vznikol, v ktorom programe sa tvorili efekty alebo kde sa vôbec krátky film natáčal. Poďme sa na to pozrieť! Film mal byť pôvodne zapojený do oficiálnej Star Wars fan film súťaže od J.J. Abramsa. Podmienkou však bolo, že krátky film mohol mať maximálne 5 minút. Roman sa tak spolu s tímom rozhodol, že bude lepšie, ak nebudú tvoriť pod tlakom. Vytvoriť chceli komorný film s malým množstvom hercov, pričom sa v postprodukcii dĺžka filmu vyšplhala až na 11 minút! Inšpiráciou pre príbeh bola dejová línia medzi 3. a 4. epizódou Star Wars, do ktorej je vlastne kraťas aj „zasadený“.

Slovenský Star Wars fan film
Zdroj: vizualniefekty.cz

Nejednoduché zháňanie lokácie

Po dopísaní scenáru a výrobe concept artov sa začalo zháňanie hercov, výroba kostýmov a rekvizít a čo hlavne, zháňanie lokácie. Pôvodne sa malo natáčať na vrchu Sandberg pri Devíne. To by spolu s digitálne doplnenými scénami krásne vystihlo púštne prostredie filmu. Po menších problémoch sa však natáčanie prenieslo do pieskovne pri Plaveckom štvrtku. Bolo tam neuveriteľne veľa piesku a slnka – Všetko potrebné pre vonkajšie scény. Interiérové scény sa natáčali cca 161 km od Bratislavy v dedinke s názvom Brhlovce. Tam si tím našiel ideálne kamenné obydlie vytesané priamo do skaly, ktoré slúžilo ako izba hlavnej postavy filmu.

Slovenský Star Wars fan film
Zdroj: vizualniefekty.cz

Efekty vytvorené jedným človekom

Je priam neuveriteľné, že všetky vizuálne efekty (ktoré by sa nestratili ani v Hollywoode) boli vytvorené iba pomocou programu Adobe After Effects a pluginu Element 3D. Na efektoch pracoval Roman sám a je jasne vidieť, že s After Effects pracuje už nejaký ten rok. Okrem digitálnych efektov však pre niektoré scény použil aj reálne elementy – piesok, oblaky, oheň, výbuchy. Väčšinu výbuchov bral z balíčka Aerial Explosions, iné elementy zas nakúpil od Detonation Films. Pre uspokojenie hardcore fanúšikov použil Roman už predtvorené modely stíhačiek alebo robotov. Naozaj nedokážeme uveriť tomu, že pracoval na postprodukcii sám. Výsledok totižto naozaj stojí za to – Presvedčte sa sami. 

Celý rozhovor nájdete na stránke vizualniefekty.cz. Tak čo, ako sa vám páčil neuveriteľný slovenský Star Wars fan film? 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah