Je režisér Guy Ritchie stále kráľom kriminálnych komédií? | Slušní chlapci RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Michael Jackson chcel hrať v prvom X-Men filme. Neuveríte, ktorého mutanta chcel stvárniť

Niet pochýb o tom, že filmová séria X-Men postavila základy, vďaka ktorým je dnes žáner superhrdinských filmov tak populárnym. Film X-Men z roku 2000...

Vďaka čomu boli tieto prerábky lepšie ako originál? 10 najlepších zmien v remakoch filmov

Zmeny v remakoch môžu zlepšiť film To, že niečo upravia pri prerábke filmu, nemusí byť na škodu. Práve naopak, niekedy to môže priniesť oveľa hodnotnejšie...

Niektoré filmy uvidíme online len 17 dní po premiére v kinách. Ako koronavírus mení filmový priemysel?

Už s príchodom celosvetovej pandémie koronavírusu bolo isté, že navždy zmení filmový priemysel. Kinosály boli zatvorené a produkcie hollywoodskych veľkofilmov boli pozastavené. V Spojených...

Captain Marvel 2 bude menším Avengers filmom. Svoj MCU debut v ňom zažije aj táto komiksová postava

Najnovšie informácie nám prezrádzajú, že nadchádzajúci MCU film Captain Marvel 2 bude menším Avengers zážitkom, v ktorom sa predstaví nová komiksová postava. Tentokrát si...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Slušní chlapci RECENZIA

Slušní chlapci RECENZIA – Starý dobrý Guy Ritchie. Legendárne britské snímky ako Podfu(c)k a Zbaľ prachy a vypadni! spája žáner kriminálnej komédie. Majstrom tohto oboru vždy bol a vždy bude režisér Guy Ritchie, ktorý si od roku 2008 dal v tomto smere dlhú pauzu. Medzitým nám priniesol filmy ako Sherlock Holmes, Krycie meno U.N.C.L.E. alebo Kráľ Artuš: Legenda o meči.

Jeho rukopis v nich síce bol cítiť, no od gangstrov v špinavom Londýne to malo ďaleko. Minulý rok odskočil od svojej minulosti asi najďalej a zrežíroval hranú verziu animovanej klasiky Aladin. Film zožal veľký úspech a všetko naznačovalo tomu, že režisér ešte naozaj nepatrí do starého železa. A svojim najnovším projektom to potvrdil.

Po dlhých dvanástich rokoch sme sa tak opäť dočkali klasickej kriminálnej komédie, ktorá je akoby vystrihnutá z obdobia medzi filmami Zbaľ prachy a vypadni! a Sherlock Holmes. Režisérov jedinečný štýl neostarel ani o jedinú vrásku a z novinky Slušní chlapci naozaj nemáte pocit, že bola vydaná v roku 2020.

Slušní chlapci
Zdroj: forumfilm.sk

Samozrejme, tento štýl filmov nemusí sedieť každému. Guy Ritchie má veľmi osobitný štýl rozprávania príbehov a v tomto filme to vytiahol do nových výšin. Rozprávačom celého príbehu je herec Hugh Grant, ktorý pomocou retrospektívnych záberov vyrozpráva zápletku a v prítomnosti sa odohráva až posledných pár desiatok minút. Ritchie sa musel pri písaní scenáru naozaj zapotiť.

Príbeh prepracovaný od A po Z

Tento príbeh je tak neuveriteľne zamotaný sám do seba, že už jeho popísanie nie je jednoduchou úlohou. Celú hru rozohrá Fletcher (Hugh Grant), podrazácky žurnalista, ktorý vydiera nesprávnych ľudí. Hlavnou postavičkou tohto príbehu a zároveň nelegálneho biznisu je Američan Mickey Pearson (Matthew McConaughey), ktorý je kráľom džungle a svoju pozíciu si udrží za každú cenu.

Počas dlhých rokov si vybudoval miliónový biznis v predávaní marihuany, no už čoskoro sa chce so svojou manželkou Rosalind (Michelle Dockery) pobrať do predčasného dôchodku a celý biznis predať. Jeho potenciálnym kupcom je Matthew (Jeremy Strong), no v hre sa nachádza oveľa viac strán.

Slušní chlapci
Zdroj: forumfilm.sk

Kráľom džungle chce byť aj Dry Eye (Henry Golding), ktorý sa snaží Mickeyho zosadiť z trónu a ukrojiť si svoju časť z koláča. Tu sa začína celý zamotaný príbeh, ktorý Fletcher rozpráva Rayovi (Charlie Hunnam). Ten je Mickeyho pravou rukou a Fletcher sa im vyhráža s tým, že zverejnením všetkých informácií novinárom navždy ukončí ich nelegálne kariéry.

Ale ako hovorí sám Mickey: “V džungli lev neprežije tak, že sa správa ako kráľ. Ale že je kráľom.Zložitosť príbehu je však dvojsečnou zbraňou, keďže aj dlhoročný fanúšik filmov sa počas sledovania dokáže v deji stratiť. Treba si však počkať, nič neostane nevysvetlené a až príliš múdry scenár sa vyhrabe z každej diery v príbehu.

Niekedy sa tak pri pozeraní prichytíte pri tom, ako práve nerozumiete tomu, čo sa na plátne deje. Režisér a scenárista zároveň si vybral trochu hektickú cestu, no ani to nie je vždy na škodu. Po pozretí väčšiny nových filmov si poviem, že som to videl raz a stačilo.

Slušní chlapci
Zdroj: forumfilm.sk

No Slušných chlapcov by som si bez problémov pozrel hneď na druhý deň a našiel by som vo filme odpoveď na niečo, čomu som neporozumel pri prvej návšteve kina. Práve v tom spočíva kúzlo klasických filmov od Guya Ritchieho, ktoré s radosťou pozeráme aj dnes. Tento film si v prvom rade treba poriadne užívať a nemyslieť po každej scéne na to, ako vlastne zapadá do celkového príbehu a čo sa v konečnom dôsledku deje.

Britský humor sa nezaprie

Zo slovného spojenia kriminálna komédia musíme vyzdvihnúť hlavne to slovo komédia, pretože sa celá sála nefalšovane bavila. Úžasné hlášky, vtipné situácie a čierny humor, ktorý režiséra neopustil ani po toľkých rokoch. Niektorým divákom môže vadiť vyslovene sexistický a rasistický humor, ale my týmto typom diváka ani zďaleka nie sme.

Slušní chlapci priniesli naozaj slušnú zábavu, ktorá nás rozosmiala viac ako väčšina čistokrvných komédií. Čo sa týka výrazného rukopisu Guya Ritchieho, tak mu vôbec neprekážalo dať do stredu filmu videoklip britského rapera Bugzyho Maloneho, ktorý je zároveň aj súčasťou obsadenia. A práve herecké obsadenie je samostatnou témou.

Slušní chlapci
Zdroj: forumfilm.sk

To najlepšie z celého filmu si ukradli Hugh Grant a Charlie Hunnam, ktorí predviedli naozaj úžasné výkony. Hugh bol rasistickým rozprávačom, ktorý nás previedol celým príbehom a Charlie jeho tichým a zhovievavým poslucháčom. Predviedol sa aj Colin Farrell, ktorému to naposledy takto seklo vo filme V Bruggách.

O latku nižšie boli Matthew McConaughey a Jeremy Strong, teda dvaja Američania v britskom príbehu. Všetky britské prízvuky a hlášky jednoznačne poukazovali na to, že McConaughey jednoducho nie je Ritchieho dvorný herec Jason Statham. Ďalšie mená už len výborne doplnili vyššie spomenutý herecký ansámbel, ktorý bol zostavený na jednotku.

Zhrnutie

Odpoveď na otázku z nadpisu – Áno, režisér Guy Ritchie je stále kráľom kriminálnych komédií. Aj po tých rokoch nám dokázal priniesť naozaj kvalitný príbeh, ktorý je však miestami až príliš zamotaný. Niekomu môže vadiť ofenzívny humor, no aj napriek tomu sa celé kino smialo. To všetko doplnili výborné herecké výkony, kde vyčnievali hlavne Hugh Grant a Charlie Hunnam.

Slušní chlapci
Zdroj: forumfilm.sk

Nejde tak len o jednorázovú večernú zábavku, pretože film preukázal svoje kvality a určite som ho ani ja nevidel posledný krát. Od nás si Slušní chlapci odnášajú hodnotenie 8,5/10, ktoré poteší a určite neurazí. Toto je ten Guy Ritchie, na ktorom sme vyrástli a už dlhé roky sme ho v takejto forme nevideli.

Pokiaľ chcete spolu so Slušnými chlapcami vyhrať lístky do kina CINEMAX na rok úplne zadarmo, stačí zájsť na Facebook Forum Film Slovakia, kde nájdete všetky potrebné informácie.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Tvorca rozprávky Toy Story 3 prináša prekvapivú informáciu, ktorá vám zničí detstvo

Režisér Toy Story 3 prináša nové informácie Režisér Toy Story 3 prezradil zaujímavú a zdrvujúcu informáciu. Naše bezstarostné detstvo sa tak razom mení na hororové...

Štatistiky Ghost of Tsushima sú prinajmenšom pozoruhodné. Čo všetko hráči dokázali?

Miliónové predaje a výborné recenzie Sucker Punch Productions malo pred sebou neľahkú úlohu. Dôstojne zavŕšiť terajšiu generáciu konzol PlayStation a súčasne priniesť kvalitnú hru, ktorá...

Facebook chce konkurovať už aj YouTube. Akú funkciu pridali?

Facebook chce konkurovať YouTube Facebook, zrejme najznámejšia a najpoužívanejšia sociálnejšia sieť, si trúfa už na službu ako je YouTube. Najväčšia databáza videí, predovšetkým hudobných, zďaleka...

Ďalšie z tajomstiev bolo odhalené. Počasie v Ghost of Tsushima sa prispôsobuje vášmu hernému štýlu

Herné tajnosti Nejedná sa o nezvyčajnú situáciu. Autori spravidla ukrývajú vo svojich tituloch rôzne tajné predmety, odkazy na iné projekty, či rovno skryté mechaniky, o...

UFC 4 predstavuje v novej ukážke kariérny režim. Do klietky sa vrátime už tento mesiac

Ďalší ročník surového športu Virtuálne spracovanie UFC nepatrí k stáliciam štúdia EA, avšak objavuje sa pravidelne s dvojročnou prestávkou. Aktuálne UFC 4 je za rohom...