Ťahák 2024. Našli sme smartfón, ktorý si zamiluje 99 % Slovákov (TEST)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najrozumnejší telefón za veľmi dlhú dobu

Vedeli ste, že Motorola je najstarším výrobcom mobilných telefónov na svete? Tento druh zariadenia, ktorý pomohol definovať dnešnú dobu, vyrábajú už od roku 1984. Pred takmer 40 rokmi sa z tejto americkej firmy stala legenda a synonymum s kvalitným a štýlovým mobilom. Lenže časom začal imidž značky upadať a nepodarilo sa jej udržať krok s veľkými hráčmi po nástupe smartfónov.

Všetko sa ale zmenilo v roku 2014, kedy firmu odkúpilo Lenovo. Odvtedy sa opäť „postavili na nohy“ a začali na trh prinášať stále zaujímavejšie mobilné telefóny. Telefóny, ktoré vyústili až do aktuálnej vlajkovej lode Motorola Edge 50 Ultra. Dnes si ukážeme, v čom je tento smartfón tak neuveriteľne rozumný a prečo dokazuje, že Motorola je naozaj späť v plnej sile – a ostatní by sa jej mali začať obávať.

Dobré aj zlé, ale aspoň unikátne

Aktuálny modelový rad Edge 50 Motorola rozdelila na 3 variácie: najlacnejší Fusion, stredný Pro a vrcholný Ultra. Zaujímavosťou je, že všetky tri telefóny, aj napriek rozdielnym komponentom a cenovkám, majú rovnakú veľkosť, čo je celkom unikátne. Motorola si razí vlastnú cestu a robí rozhodnutia, ktoré sa iní výrobcovia neodvážia spraviť (v tom dobrom aj zlom ohľade). A to je presne sentiment, ktorý sa nesie celým telefónom Edge 50 Ultra.

Motorola to robí „po svojom“ a všimnete si to ihneď pri odbaľovaní telefónu. Ku každému zariadeniu totiž výrobca pribalí kryt. Ešte unikátnejším faktom je, že v balení sa taktiež štandardne nachádza ultra-rýchly 125 W nabíjací kábel s adaptérom. Áno, v roku 2024 vám ku telefónu pribalia kryt aj adaptér – v podstate nič si tak už nemusíte dokupovať a plnohodnotne fungujete s tým, čo nájdete v krabici.

fotoaparaty
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Jedinečnosť si začnete všímať aj na dizajne zariadenia. Obrazovka je zahnutá a hrany celého tela sú viac zaoblené, napriek aktuálnemu trendu Samsungu a Applu zaostrovať hrany. Mne osobne viac vyhovuje hranatý tvar spomínaných dvoch značiek, avšak rešpektujem Motorolu, že nekopírujú trendy a zachovávajú si svoj vlastný imidž a unikátnosť.

Telefón z… dreva?!

Svoju cestu si razia aj z pohľadu na zadnú časť telefónu. Miesto už očakávaného skla sa tu nachádza celý rad unikátnych materiálov a farebných prevedení. V našom teste sme mali k dispozícii sivú, respektíve takmer čiernu farbu s textúrou pripomínajúcou kožu. K dispozícii je aj béžová verzia, ktorá pripomína drevo (naživo je toto môj favorit) a taktiež menej textúrová Pantone farba Peach Fuzz.

Každá verzia má niečo do seba a je vzrušujúcejšia než dnes už očakávané sklo – či už brúsené matné alebo lesklé hladké. Toto dizajnové rozhodnutie má aj praktický efekt, okrem pohladeniu oka. Telefón sa totiž lepšie drží v ruke a hlavne prevedenia s vegánskou kožou sa v ruke nešmýkajú. Avšak, napriek očakávaniam to hmotnosť veľmi neovplyvnilo. Edge 50 Ultra má 197 gramov, teda rovnako ako Samsung Galaxy S24 Plus s rovnako veľkým displejom.

Ten v prípade Motoroly má 6,7 palcov a nezvyčajný pomer strán 20:9. Znamená to, že telefón je užší a vyšší, čo je výhoda v prípade čítania článkov či scrollovaní sociálnych sietí. Avšak nevýhodou je, že jednou rukou veľmi ťažko dosiahnete na hornú časť displeja, kde sa v prípade Androidu nachádza ponuka s rýchlymi nastaveniami. Okrem iného má displej špičkové parametre vlajkovej lode, s maximálnou svietivosťou 2500 nitov, podporou HDR 10+ a obnovovacou frekvenciou 144 Hz.

Obnovovacia frekvencia je vyššia než to najlepšie z ponuky Samsungu a Applu, no nemôžem si pomôcť a myslieť si, že práve preto ju Motorola zbytočne navýšila – aby ich v ďalšej veci tromfla. Môj osobný názor je, že putovať nad 120 Hz je v prípade telefónu zbytočné, kým je ešte priestor na zlepšovanie iných parametrov – napríklad jasu. Tým by som dal prednosť skôr.

Súťaž v číslach má jasného výhercu

Motorola ale „nemachruje“ len navonok. Aj internými komponentmi varujú konkurenciu, že sa s nimi neradno zahrávať a pretekať v číslach. Teda okrem jednej výnimky. Okrem vrcholného procesoru Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 sa v tele nachádza 4 500 mAh batéria a tu by som vzhľadom na hrúbku 8,6 mm prijal ešte zopár stovák miliampérhodín navyše.

Nájdete tu ale ohromné úložiská – 16 GB pamäte RAM a 1 TB disk v jedinej verzii dostupnej na trhu. Ide o pekne kontrastné rozhodnutie oproti konkurencii, ktorá necháva zákazníka priplácať za každý gigabajt navyše. Motorola v zariadení za 999 eur automaticky ponúka to, čo v prípade Applu a Samsungu stojí stovky eur navyše oproti základnej verzii. Za tento krok dostáva Edge 50 Ultra obrovský palec hore.

Pre porovnanie, rozdiel medzi novým iPhonom 15 Pro so 128 GB úložiskom a 1 TB úložiskom bol neuveriteľných 630 eur.

Magický realizmus = fotenie s Motorolou

Rozum Motoroly sa od hardvéru preniesol aj do softvéru, ktorý je úzko prepojený s kamerovým systémom. Telefón disponuje ultraširokouhlým objektívom, širokouhlým primárnym senzorom a teleobjektívom s 3-násobným optickým priblížením. Prítomné je, samozrejme, aj 100-násobné digitálne priblíženie, ktoré je absolútne nepoužiteľné v praxi.

Kvalita senzorov je uspokojivá. Nečakajte, že vás nejako ohromia, kamerový systém je však dobre zosúladený, prechody sú plynulé a určite vás nesklame. Skutočná krása fotenia s Motorola Edge 50 Ultra sa objavuje v softvéri.

Výsledné fotografie sú vo väčšine prípadov vernou reprezentáciou skutočnosti. Farby sú realistické, kontrast nie je prehnaný pre dramatický efekt. Jediným problémom býva príliš agresívne sfarbenie oblohy do azúrových odtieňov.

Pochváliť musím aj nočný režim. Aktuálnym trendom je fotiť čo najsvetlejšie fotografie, urobiť z noci deň. Lenže aj tu Motorola zachovala rozum a nešla s davom. Zábery fotené v nočnom režime sú veľmi realistické a korešpondujú s tým, čo vidí vaše oko takmer jedna ku jednej. Samozrejme, celý čas sa bavíme o automatických režimoch – ak chcete, dokážete kedykoľvek umelo pridať kontrast, farby a svetelnosť cez filtre a rôzne nastavenia.

Súhrn rozumných rozhodnutí

Na záver by som veľmi rád spomenul a ocenil ľahkú nadstavbu Androidu, ktorá len jemne dopĺňa čistý softvérový zážitok. Motorola zbytočne neponúka ďalšie verzie aplikácií od Googlu, ktoré vám nasilu predinštaluje na zariadenie. Radšej sa zamerali na vyvinutie užitočných funkcií pre dodatočné nastavenia a personalizáciu vzhľadu, no taktiež upevnenie spolupráce so samotným Googlom, napríklad integráciou AI asistenta Gemini.

motorola
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Zhrniem to teda jednoducho. Motorola sa nebojí ísť vlastnou cestou, čo sa odráža najmä na dizajne, ale tiež na rozhodnutí dať používateľom špičkové parametre za viac než rozumnú cenu 999 eur. Nájsť vlajkovú loď, ktorá nepresahuje magickú hranicu „tisícky“ s takto prémiovým prevedením je dnes už skutočné umenie, ale táto značka to po 40 rokoch znova dokázala a vrátila sa v plnej sile. Z Motoroly sa aj vďaka Edge 50 Ultra opäť stáva synonymum kvalitného a štýlového mobilu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -