Smrti spojené s elektronickými cigaretami rapídne pribúdajú

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Koncom augusta sme vám sprostredkovali správu o tom, že zomrel prvý človek, ktorého príčina smrti bola spojená so zdravšou alternatívou fajčenia. Oficiálne o tom informovala verejná zdravotnícka organizácia amerického štátu Illionis. Príčinou hospitalizácie 22 ľudí a jedného úmrtia ku 23. augustu bolo záhadné ochorenie pľúc. Teraz, len pár týždňov nato, ochorenia a smrti spojené s elektronickými cigaretami pribúdajú a množstvo ľudí so zdravotnými problémami rastie.

Vaper zomrel na ochorenie pľúc
Zdroj: theinscribermag.com

Smrti spojené s elektronickými cigaretami pribúdajú

Symptómy mysterióznej choroby sú naozaj nepríjemné. Pacientom sa ťažko dýcha, pričom niektorí pred hospitalizáciou cítili tlak na hrudi. Príčinou podľa vyšetrujúcich nie sú baktérie ani vírusy. Americké úrady súčasne zisťujú, akým spôsobom choroba vzniká a do akej miery s ňou súvisia elektronické cigarety.

The New York Times teraz informuje, že štáty Indiana, Minnesota a Kalifornia oznámili ďalšie smrti, ktorých príčinami je ochorenie. Číslo obetí sa tak vyšplhalo na piatich. „Jednoznačne ide o epidémiu, ktorá si vyžaduje okamžitú reakciu,“ povedal vo vyjadrení pre medicínsky žurnál Dr. David C. Christiani z Harvardu.

Ako magazín uvádza v rovnakej správe, americké úrady potvrdili, že množstvo pacientov s vážnym záhadným ochorením pľúc sa zvýšilo na 450 v 33 rôznych štátoch.

Smrti spojené s elektronickými cigaretami
Zdroj: nytimes.com

“Závažnosť ochorenia, ktoré ľudia zažívajú, je znepokojujúce a musíme rozšíriť správu o tom, že elektronické cigarety a vaping môžu byť nebezpečné,”
povedal Ngozi Ezike, riaditeľ illinoiského Oddelenia pre zdravie verejnosti.

Ďalší postup a príčiny ochorenia

Pracovníci z C.D.C. (Centier pre kontrolu a prevenciu ochorení) odporúčajú doktorom a lekárom, aby svojich pacientov odhovorili od používanie elektronických cigariet, alebo aspoň im poradili zmierniť fajčenie e-cigariet. Dr. Dana Meaney-Delman, ktorá vedie výskum ochorenia pľúc v C.D.C. povedala, že „kým vyšetrovanie pokračuje, ľudia by mali zvážiť prestať používať e-cigarety.“

Portál The Verge informoval, že výskum sa zameral na chemikáliu známu ako Tokoferylacetát (vitamín E – acetát). Ide o jedného z množstvo potenciálnych vinníkov, no stopy po ňom boli nájdené v takmer všetkých vzorkách, ktoré úrady získali od pacientov.

„Naše laboratórium úzko spolupracuje s vládnymi a štátnymi partnermi, aby sme identifikovali produkty či zložky, ktoré môžu spôsobovať ochorenia,“ povedal v oficiálnom vyjadrení pracovník FDA (administrácie, ktorá má na svedomí bezpečné zloženie jedla a liekov) Ned Sharpless a dodal: „Od štátov sme obdržali viac ako 120 vzoriek.“

elektronické cigarety
Zdroj: blog.3dcart.com

Medicínsky magazín The New England Journal of Medicine (NEJM) preskúmal 53 prípadov pacientov zo štátov Wisconsin a Illinois a prišiel s desivými číslami.

Výskum odhalil, že až 83 % pacientov sú muži, pričom ich priemerný vek je len 19 rokov. Najzaujímavejšie je odhalenie, že vyše štyri pätiny z týchto pacientov pred spozorovaním symptómov požívali Tetrahydrocannabinol (THC) – hlavnú psychoaktívnu zložku marihuany.

Používali ste niekedy e-cigarety? Vyvolávajú vo vás pribúdajúce smrti spojené s elektronickými cigaretami strach? Vaše názory a pocity nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: nytimes.com, cdc.gov, nejm.org, theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -