Disney pristupuje k zúfalému kroku. Snehulienka je smutnou obeťou politickej korektnosti

Nenechajte si ujsť

Snehulienka sa odsúva a Disney sa bojí katastrofy

Mal to byť triumfálny návrat ikonickej rozprávky, ktorý Disney s remakami svojich klasík opäť vráti do výšin, deje sa však presný opak. Filmová Snehulienka, ktorá sa iba nedávno ukázala na vôbec prvej fotografii, sa nedokáže zbaviť nálepky kontroverzného filmu. Nová rozprávka mala v kinách pôvodne štartovať v marci budúceho roka, štúdio Disney však nedávno premiéru o rok posunulo.

Oficiálne za odklad môže prebiehajúci štrajk hercov, ktorý umelcom zakazuje propagovať svoje filmy, skutočný dôvod sa však podľa zdrojov Daily Mail skrýva celkom inde. Disney sú nad finančnými vyhliadkami novej Snehulienky zhrození a štúdio sa obáva komerčnej katastrofy.

Snehulienka a 7 trpaslíkov
Zdroj: Disney

Obeťou vlastnej politickej korektnosti

Filmový remake Snehulienky bol na veľkú radosť mnohých fanúšikov oznámený ešte v októbri 2016, no film odvtedy sprevádza samá negatívna publicita. Najskôr sa na štúdio Disney zniesla vlna kritiky za obsadenie hlavnej postavy, ktorú stvárni kolumbijská herečka Rachel Zegler.

Olej do ohňa krátko na to pridala aj hviezda Hry o tróny – Peter Dinkleage. Ten tvorcov ostro skritizoval za skutočnosť, že do filmu na jednej strane obsadia latinsko-americkú herečku, no pri zobrazení trpaslíkov Disney zostáva za opicami. Herec si servítku pred ústa rozhodne nedával.

Na jednu stranu ste pokrokový v jednom smere a na druhú predstavujete ten istý zas*aný príbeh o siedmych trpaslíkoch, ktorí spolu žijú v jaskyni. Čo to do r*ti robíte?

Disney sa na kritiku rozhodlo reagovať nahradením trpaslíkov „magickými bytosťami„, ktorých štúdio vytvorí digitálne pomocou efektov. To však pre zmenu viedlo k ostrej odozve z komunity trpiacej trpasličím vzrastom – dwarfizmom. Podľa nich totiž znevýhodnená skupina prišla o príležitosť prezentovať sa vo filme, dostať sa k už takto obmedzeným pracovným príležitostiam a poukázať na svoje problémy.

Nostalgické animáky od Disney snehulienka a sedem trpaslíkov
Disney Studios

Aby toho nebolo málo, predstaviteľka Snehulienky – Rachel Zegler, pre médiá vypustila viacero nie práve najšťastnejších vyhlásení. V sérii rozhovorov povedala, že pôvodnú rozprávku neznáša, označila princa za stalkera a príbeh za spiatočnícky. Podľa Zegler tiež nová Snehulienka nemá byť závislá na princovi, ale má byť príbehom o silnej žene, z ktorej sa stane líderka.

Obávajú sa fiaska

To už bol pre mnohých fanúšikov rozprávkovej klasiky posledný klinec do rakvy a sociálne siete i fóra zaplavili desiatky tisíc nespokojných komentárov. Štúdio Disney podľa Daily Mail kritiku vníma veľmi citlivo, predovšetkým, keď do Snehulienky nalialo masívnych 330 miliónov dolárov. S podobným rozpočtom sa, mimochodom, Snehulienka zaradí medzi najdrahšie filmy všetkých čias a na úroveň Avengers či Rýchlo a zbesilo 10.

Disney teda radšej Snehulienku odsunulo na rok 2025 a podľa zdrojov spoločnosť teraz dúfa, že dovtedy sa povesť filmu podarí aspoň trocha napraviť. Štúdio si zároveň uvedomuje, že sa ocitlo v patovej situácii, z ktorej bez strát pravdepodobne nevyviazne. Na jednej strane chce totiž predstaviť klasický príbeh v modernom kabáte, na druhej strane však naráža na silný tlak fanúšikov, ktorí na rozprávkovú klasiku nedajú dopustiť a odmietajú na príbehu akékoľvek zmeny.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -