Ak nezaplatíte, máte smolu. Populárna sociálna sieť zavedie poplatok za používanie

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Spoplatnená sociálna sieť bude realitou

Sociálne siete sú pre mnohých ľudí primárnym spôsobom získavania a šírenia informácií na internete. Okrem komunikácie ich používajú aj na zábavu a vzdelávanie, pričom za ich popularitu môže jednoznačne fakt, že sú zadarmo. To chce však Elon Musk raz a navždy zmeniť zavedením poplatku za používanie X (predtým Twitter), informuje podnikateľ v svojom príspevku – toto rozhodnutie pritom údajne „neženú zisky.

Elon Musk ešte pred kúpou sociálnej siete Twitter, ktorú neskôr premenoval na X, prisľúbil, že vyrieši problém s botmi a falošnými účtami. Automatizované falošné účty sú pre používateľov otravné. Navyše prinášajú bezpečnostné riziko, často sa od návštevníkov sociálnej siete snažia vylákať citlivé informácie či platobné údaje prostredníctvom súkromných správ.

elon musk
Zdroj: NORAD and USNORTHCOM Public Affairs / Voľné dielo

Po akvizícii miliardár navyše hľadá dodatočné zdroje príjmov pre X. Po chaotickej kúpe prenasleduje spoločnosť množstvo problémov, podľa Bloombergu je medzi nimi napríklad aj 13-miliardový dlh.

Musk uvoľnil pravidlá pre moderáciu obsahu, čo vyústilo v hromadný odliv inzerentov. Mnohé korporácie presunuli svoje marketingové investície do konkurenčných spoločností Meta a Google, pretože nechcú riskovať spojenie s často kontroverzným obsahom na X.

Riešením problémov je poplatok

Čiastočným riešením pre problémy s botmi a financiami mal byť univerzálny poplatok 1 americký dolár, ktorý spoločnosť začala testovať ešte v októbri 2023. Test s názvom Not-A-Bot bežal na Novom Zélande a Filipínach a teraz podľa všetkého prináša priaznivé výsledky.

Experiment so spoplatnenými účtami spočíval v tom, že všetky nové účty na sociálnej sieti X museli zaplatiť poplatok, aby dokázali vytvárať príspevky, komentovať alebo lajkovať. Musk podotýkal, že poplatok 1 dolár je tak zanedbateľný, že skutočných používateľov neodradí od používania platformy. Odradiť by však mal tvorcov spamových účtov.

Testovanie bolo podľa všetkého úspešné. Ako upozornil portál MacRumors, v kódoch sociálnej siete X sa objavili nové textové prvky, ktoré budú informovať nových používateľov o povinnom poplatku za používanie. Na príspevok reagoval samotný Elon Musk, ktorý potvrdil špekulácie. Podľa jeho slov je to „jediný spôsob, ako zadržať nával botov.“

Zadarmo aj po 3 mesiacoch. Je to chyba?

Ak poplatok nezaplatíte, sociálnu sieť X môžete ďalej prehliadať. Nedokážete len interagovať s obsahom a verejne komunikovať. Miliardár však potvrdil, že bude existovať cesta, ako využívať X úplne zadarmo – počkať 3 mesiace po založení účtu.

Je otázne, či sa táto taktika platforme predsa len nevypomstí. Bariéra vo forme poplatku 1 americký dolár jednoznačne odradí veľké množstvo prevádzkovateľov botových účtov. Na druhú stranu im stačí hromadne založiť účty a počkať 3 mesiace, kým ich nebudú môcť znova začať využívať na spamovanie.

Ako navyše upozorňujú niektorí komentujúci pod príspevkom na sociálnej sieti X, niektoré podvody s botmi na platforme sú natoľko lukratívne, že podvodníci jednoducho povinný dolár zaplatia.

Zatiaľ je otázne, kedy bude zmena zavedená celoplošne. Môžeme očakávať, že na Slovensku bude stáť poplatok 1 euro a bude sa týkať len nových účtov. Nevieme taktiež, do akej miery bude efektívny v boji proti botom a falošným účtom. Nakoľko však zmeny testovali na Novom Zélande a Filipínach už 6 mesiacov a Musk si za rozhodnutím stále stojí, výsledky by mali byť priaznivé.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -