Ak nezaplatíte, máte smolu. Populárna sociálna sieť zavádza poplatok za používanie

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Sociálna sieť zavádza poplatok za registráciu

Elon Musk opäť zožal vlnu kritiky. Jeho sociálna sieť X, pôvodne Twitter, má obrovský problém s botmi a falošnými účtami, ktoré platformu zneužívajú. Ako informuje Fortune, teraz miliardár prichádza s riešením, ktoré sa však väčšine používateľov nebude páčiť. Bez povinného poplatku sa na stránku už vôbec neprihlásite a z X, respektíve Twitteru, sa oficiálne stane platená sociálna sieť. Všetko môže ešte zachrániť jeden experiment.

Sociálna sieť X sa snaží všemožnými spôsobmi zohnať nové zdroje príjmov. Po chaotickej kúpe excentrickým miliardárom bývalý Twitter prenasleduje množstvo problémov, podľa Bloombergu je medzi nimi napríklad aj 13-miliardový dlh. Musk otvoril brány slobody prejavu, čo vyústilo v hromadný odliv inzerentov. Mnohé korporácie presunuli svoje marketingové investície do konkurenčných spoločností Meta a Google, pretože nechcú riskovať spojenie s často kontroverzným obsahom na Twitteri.

Platfoma ponúka aj platené Premium účty za 8 dolárov mesačne, ktoré okrem „modrej fajky“ prinášajú možnosť upravovať existujúce príspevky či publikovať text o dĺžke až 25 000 znakov. Predstavenie tohto modelu tiež prinieslo obrovskú vlnu kritiky. Jediný spôsob, ako získať značku „overený“, je totiž zaplatiť. A problémy sa len hromadia.

twitter premium
Zdroj: X / Twitter

Elon Musk ešte pred oficiálnym schválením kúpy sociálnej siete sľúbil, že spraví všetko preto, aby z nej raz a navždy odstránil botov. Automatizované falošné účty sú pre používateľov otravné. Navyše prinášajú bezpečnostné riziko, často sa od návštevníkov sociálnej siete snažia vylákať citlivé informácie či platobné údaje prostredníctvom súkromných správ. Pozitívna zmena sa však nekonala a situácia sa podľa používateľov len zhoršila.

Nepopulárne riešenie problému so spamom

Oficiálny účet X prostredníctvom príspevku informoval, že na Novom Zélande a Filipínach spustili test s platenou registráciou. Všetci noví používatelia budú musieť zaplatiť predplatné 1 americký dolár ročne, aby mohli zverejňovať príspevky a interagovať so sociálnou sieťou. Zmena sa nedotkne existujúcich účtov.

Zavedenie nového poplatku „neženú zisky,“ tvrdí oficiálne stanovisko. Zmena má priniesť komplikáciu pri vytváraní falošných spamových účtov, pričom argumentuje, že poplatok nie je natoľko vysoký, aby odlákal skutočných používateľov. Ako je uvedené na oficiálnom blogu, program s názvom Not-A-Bot neznamená absolútne spoplatnenie. Stále bude možné vytvoriť účet zadarmo, avšak bez poplatku bude používateľ odkázaný iba na čítanie obsahu. Zaplatiť bude treba pre vytváranie príspevkov.

Pozitíva a negatíva „experimentu“ Not-A-Bot

Ďalšia zmena, ďalšia vlna kritiky. Hneď pod oficiálnym príspevkom nájdete pobúrené reakcie používateľov.

Zníži to mieru interakcií a celkový počet používateľov, väčšina ľudí jednoducho nezaplatí, ale stále bude zobrazovať reklamy, v konečnom dôsledku tým stratíte peniaze,“ tvrdí jeden z kritikov zmeny Lilith Lovett. DANNYonPC zasa urguje, aby sociálna sieť „radšej zlepšovala algoritmus než spoplatňovala.“ Viacero používateľov si taktiež myslí, že poplatok 1 dolár za bota nie je až tak vysoký a odhodlaných spamerov neodradí.

Za zmienku stojí tiež fakt, že zatiaľ nejde o permanentnú zmenu, ale o test. Ak sa osvedčí, môžeme očakávať, že z Nového Zélandu a Filipín sa rozšíri aj do zvyšku sveta, alebo minimálne do krajín, v ktorých sa vytvára najväčšie množstvo falošných účtov. No a ak test zlyhá, je realistické, že Elon Musk od tohto nápadu kompletne upustí. O ďalšom kroku rozhodne čas a nazbierané dáta.

Čo si o tomto kontroverznom teste myslíte? Vnímate ho ako geniálne riešenie problému s botmi, alebo je to pre vás len ďalší zbytočný poplatok? Napíšte nám váš názor do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -