Sony predstavilo nové PlayStation Plus. Bude japonská firma konečne konkurovať Game Passu od Microsoftu?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Sony prichádza so zmenami

O novej verzii predplatného PlayStation Plus sa rozprávalo už nejakú dobu, avšak doposiaľ šlo iba o dohady, prípadne zahraničné leaky, ktoré ale nič stopercentne potvrdiť nemohli. Bolo ale zrejmé, že skôr či neskôr dôjde k nejakej zmene. Samotné Sony novú edíciu predplatných nepriamo potvrdilo, keď v zahraničí začalo sťahovať PlayStation Now karty, keďže svetovými portálmi sa niesli správy, že táto služba bude úplne zrušená. Ako je to ale nakoniec? Čo nám nové PlayStation Plus ponúkne a bude pre nás výhodné? To si rozoberieme v najbližších odstavcov.

Je úplne jasné, kto je konkurenciou pre japonské Sony. Áno, je to firma Microsoft, ktorá do sveta vypúšťa konzoly Xbox a taktiež aj službu menom Game Pass. Tá sa stala akýmsi Netflixom pre hry, pričom zástupcovia už zmienenej americkej firmy v podstate pravidelne dávajú (nielen) svoje exkluzívne tituly do Game Passu a to rovno v deň vydania.

Nie ste si preto istý, či vás bude nové Halo Infinite baviť? To nevadí, stačí si predplácať Game Pass a môžete si ho ihneď pri vydaní vyskúšať a následne aj kúpiť (samozrejme, nemusíte, keďže Microsoft vo svojej službe ponúka plné verzie hier). Do toho sa aj EA Play zlúčilo s Game Passom a konkurencia pre Sony aj PlayStation sa v zásade stala jasným víťazom na poli digitálnych služieb.

Nové PlayStation Plus je diskutabilné

Je pravdou, že PlayStation má svoje predplatné, ktoré je nazvané Plus, no to vám primárne umožňuje hrať hry v online režime. Okrem toho dostanete prístup na cloud a taktiež dvojicu (aktuálne trojicu) hier úplne zdarma a to každý mesiac. Treba však upozorniť na to, že kvalita ponuky hier v posledných mesiacoch neustále klesá a hráči sa pomaly začínajú sťažovať, keďže sa už dlhšie nedočkali naozaj veľkého AAA projektu, ktorý by sa v takzvanom plusku objavil.

Najmä preto PlayStation konečne prišiel so zmenou. Ako bolo v zahraničí avizované, PlayStation Now končí a prichádzajú tri druhy predplatného. Jim Ryan (CEO Sony Interactive Entertainment) na blogu prezradil, že základnou verziou predplatného bude PlayStation Plus Essential. Ide o klasickú verziu, ktorá bola doposiaľ známa iba pod označením Plus, takže sa logicky nemení ani cena.

Prvou novou verziou je PlayStation Plus Extra. Novinka menom Extra má ponúknuť katalóg štyroch stoviek najlepších PlayStation 4 a PlayStation 5 hier. Tituly si pritom iba stiahnete a môžete ich bezproblémovo hrať. To znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podobnú knižnicu, ktorú majú k dispozícii PlayStation 5 hráči. Samozrejme, v ich prípade je to „iba“ dvadsať hier. Cenovka pre Európu je momentálne nastavená na 13,99 €, pričom za celoročné predplatné dáte 99,99 €.

Nové PlayStation Plus
Zdroj: blog.playstation.com

A najvyššia trieda?

PlayStation Plus Premium má ponúknuť naviac 340 klasických hier z dôb dávno minulých. Konkrétne názvy sme sa nedozvedeli, avšak má ísť o klasické tituly z konzol PlayStation, PlayStation 2, PSP a aj PlayStation 3, či zo zabudnutého handheldu Vita. Niektoré budú streamované (v krajinách, kde je spustené Now), iné sa budú dať do konzoly stiahnuť a bezproblémovo si ich následne zahráte.

Cenovka je v tomto prípade ešte vyššia, keďže za jeden mesiac Premium si zaplatíte 16,99 €. Ročné predplatné už dosahuje hodnoty 119,99 €.

Asi vám však napadla jedna otázka – čo bude s krajinami, kde nefunguje služba Now? Sony prisľúbilo, že Now sa bude postupne rozširovať do celého sveta. Nie však v starej podobe, ale vo verzii už zmieneného predplatného. Aj ku nám by časom malo doraziť. Snáď sa tak stane v momente, kedy budú spustené nové verzie predplatného a nebudeme čakať dlhšie (no aj to sa môže stať, nepatríme k najväčším trhom). Aktuálne je oznámené, že nové predplatné príde okolo júna 2022. Sony pritom bude postupne podávať nové informácie týkajúce sa jednotlivých verzií ako aj hernej ponuky.

Čo hovoríte na predstavené predplatné? Zostanete verný klasickému alebo si priplatíte? Podeľte sa s nami o svoje názory prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie.

Zdroj: blog.playstation.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -