Sony v plnej kráse odhalilo smartfón Xperia 1 II. Prečo je jeho cena tak vysoká?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Smartfón Sony Xperia 1 II odhalil mastnú cenovku

Japonská technologická spoločnosť nie je známa len hernými konzolami či spotrebičmi, ale aj smartfónmi. Na tomto krvavom bojisku plnom konkurencie Sony stavia na svojho nového šampióna menom Xperia 1 II. Áno, jeho názov je bizarný. Podľa všetkého sa označenie „II“ má vyslovovať ako „mark two“. Xperia 1, druhý pokus? Poďme spolu zistiť, či je vysoká cena opodstatnená.

Hardvér hodný vlajkovej lodi v roku 2020

Xperia 1 II láka záujemcov na absolútne špičkový hardvér. Začnime fotoaparátom, ktorým sa Sony podľa marketingových materiálov zjavne dosť pýši.

Fotoaparát

Na zadnej strane zariadenia sa nedá nevšimnúť súbor troch senzorov s rozlíšením 12 megapixelov, ktoré dokáž podľa Sony spraviť 20 fotografií za sekundu. Ďalším zaujímavým kúskom dát je rýchle automatické zaostrovanie a vyhodnocovanie svetelnosti fotografovanej scény, ktoré sa na pozadí deje až 60-krát za sekundu.

Ak niečo málo o fotení viete, tak už ste určite tušili, že profesionálni fotografi pri portrétoch zaostrujú na oči svojho subjektu. S tým by nám Sony malo pomôcť funkciou automatického zaostrovania na oči. Popri tom pribudnú špecializované „Pro“ módy na fotografovanie a nakrúcanie videí.

Všetko ostatné, čo je podstatné

Navonok Xperia 1 II pôsobí inak ako konkurencia v podobe vlajkových lodí od Apple či Samsungu. Sony sa totižto opäť rozhodlo pre vyšší formát. Veľký 6,5-palcový displej má pomer strán 21:9. Mimochodom, taktiež stojí za zmienku, že jeho rozlíšenie je 4K a podporuje aj HDR.

Rýchlosť by nemala byť najmenším problémom vďaka mobilnému čipu Qualcomm Snapdragon 865, ktorý nájdeme v takmer všetkých najdrahších Android smartfónoch rôznych výrobcov. Tomu dodá energiu 4 000 mAh batéria, ktorá podporuje bezdrôtové nabíjanie. Nechýba 8 GB RAM a úložisko 256 GB. No a fanúšikov konektorov určite poteší aj prítomnosť 3,5 mm audio jacku.

Zdá sa, že tomuto mobilu nič nechýba. Európski zákazníci majú šťastie v tom, že dostanú 5G verziu Xperie 1 II, zatiaľ čo v USA bude dostupná len 4G verzia.

sony xperia 1 ii
Zdroj: Sony

Cena a distribúcia

Novou informáciou je, že predobjednávky novej vlajkovej lode od Sony začínajú 1. júna, pričom zákazníci by mobil mali v rukách držať od 24. júla (dátumy odkazujú na americký trh, v EÚ by však mali byť podobné). No hlavným dôvodom, prečo sme si zrekapitulovali, čo bolo odhalené ešte pred niekoľkými mesiacmi, je cenovka.

Sony popri dátumoch predobjednávok a dodania predstavilo aj mastnú cenu. Smartfón bude stáť 1 199 eur. Ako pri predstavení každého nového zariadenia počas posledných rokov, opäť sa nám tu naskytuje otázka, či to nie je veľa. No v skutočnosti vôbec nie. Teda aspoň v porovnaní s konkurenciou.

Ekvivalent od spoločnosti Apple v podobe iPhone 11 Pro Max má cenu 1 449 eur, zatiaľ čo Samsung Galaxy S20 Ultra stojí 1 549 eur (s úložiskom 512 GB). A to je nový smartfón od Sony v mnohom lepší, teda aspoň na papieri. Uvidíme, aká bude prax, no zatiaľ sa môžeme sarkasticky pousmiať nad tým, že cena 1 199 eur, ktorú si Sony stanovilo, je „výhodná“.

Zdroj: theverge.com, Sony

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -