Sony Xperia XZ2 vs Xperia XZ2 Compact: Aký je medzi nimi rozdiel?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Sony Xperia XZ2 vs Xperia XZ2 Compact

Smartfóny Sony Xperia XZ2 a Xperia XZ2 Compact sa v našej redakcii potulujú už nejaký ten mesiac. V našich testoch sme im samozrejme dali poriadne zabrať. Skúšali sme na nich hrať rôzne hry, sledovali sme filmy a videá a taktiež sme porovnávali najlepšie mobilné aplikácie na čítanie komiksov. Pokiaľ by vás tieto výstupy zaujímali, nájdete ich na tomto vlákne.

Telefóny tieto testy hravo zvládli, no stále ich čakal jeden najťažší a najdôležitejší. Ako si bratia zo série Xperia XZ2 poradia v súboji proti sebe? Aké sú medzi nimi rozdiely a po ktorom je lepšie siahnuť? Odpovede na tieto otázky sme zistili v porovnaní oboch zariadení!

Sony Xperia XZ2
Zdroj: Dominik Kusý

Výkon a špecifikácie – Takmer rovnaké?

Sony so svojou sériou Xperia Compact boli vždy veľmi žiadaní, pretože dokážu ponúknuť malé zariadenia bez toho, aby obetovali tie najlepšie špecifikácie. Rovnako to platí aj pri sérii Xperia XZ2, ktorej zariadenia vás prekvapia svojou podobnosťou. Oba telefóny totižto prichádzajú s výkonným čipom Snapdragon 845, 4GB pamäte RAM a 64GB vnútorného úložiska.

Taktiež sú oba vybavené odolnosťou voči vode a prachu s hodnotením IP68 a chýba im 3,5 mm jack, namiesto ktorého nájdete vstup na USB-C. Zatiaľ vyzerajú špecifikácie oboch konkurentov úplne rovnako, kde teda nájdeme hlavný rozdiel?

Sony Xperia XZ2 Compact
Zdroj: Dominik Kusý

Ako je na tom displej?

Určite vám mohlo napadnúť, že najväčším rozdielom je práve veľkosť obrazovky. Väčší brat ponúka 5.7“ obrazovku, zatiaľ čo kompaktná verzia disponuje menším, 5“ displejom. To však nič nemení na tom, že oba smartfóny prichádzajú s pomerom strán 18:9 a samozrejme ponúkajú Full HD+ rozlíšenie.

Musíme uznať, že práve displej je na oboch mobiloch jednou z najväčších vychytávok. Oba totižto podporujú prehrávanie HDR obsahu, na ktorý sa pozerá naozaj dobre. Pri pozeraní filmov a seriálov oceníte aj ich výborný zvuk, ktorý vytvára virtuálny priestorový zvuk kombinovaním horného a dolného reproduktoru!

xperia
Zdroj: cnet.com

Rovnaká kamera na oboch zariadeniach?

Je priam neuveriteľné, že rozdiel nenájdete ani pri fotoaparáte. Sony totižto do oboch zariadení natlačilo identický 19-megapixelový fotoaparát, ktorý je schopný natáčať 4K HDR zábery na oboch telefónoch. Oba taktiež dokážu nahrávať spomalené video v 1080p rozlíšení pri 960fps, čo je naozaj úžasné.

Selfie kameru majú tiež rovnakú, 5-megapixelovú so schopnosťou skenovania tváre pre vytvorenie 3D modelu. Ďalší rozdiel však konečne nájdeme v batérii telefónov. Väčší brat ponúka 3180mAh batériu, zatiaľ čo Compact má 2870mAh. Poďme sa ďalej pozrieť na väčšie triky, ktoré kompaktná verzia nedokáže ponúknuť.

Sony Xperia XZ2
Testujeme Sony Xperia XZ2, Foto: Dominik Kusý

Rozdiel nie je iba vo veľkosti obrazovky

A tu pravdepodobne končíme s rovnakými špecifikáciami a zameriame sa na najväčšie rozdiely. Narozdiel od kompaktnej verzie, Xperia XZ2 ponúka funkciu Sony Dynamic Vibration System, teda dynamické vibrovanie. Vibrovanie telefónu sa zladí so zvukom, čo má dovŕšiť ešte lepší zážitok zo sledovania filmov, seriálov a videí. Exkluzívnou funkciou drahšieho zariadenia je aj Qi bezdrôtové nabíjanie, ktoré Compact bohužiaľ nemá.

Podstatný rozdiel prináša aj dizajn zariadení, ktorý má svojho jasného víťaza. Tam kde XZ2 využíva sklo, Compact prináša iba plast. Na pohľad je teda jasným víťazom XZ2, ktorá vyzerá oveľa uhladenejšie, narozdiel od menšieho a na pocit širšieho Compactu. Je však pravdou, že plastový materiál prináša aj svoje ovocie. Totižto, veľká XZ2 sa vám zošmykne z akéhokoľvek povrchu, na ktorý ju položíte. Výnimkou nie sú ani vaše ruky!

sony xperia xz2 compact
Zdroj: expertreviews.co.uk

Cenový rozdiel a verdikt

Sony si zaslúži veľký potlesk za to, že z Xperia XZ2 Compact urobili naozaj majú vlajkovú loď. Namiesto toho, aby doň dali slabšie komponenty, ho úplne vyrovnali s drahším modelom. Samozrejme, väčší brat ponúka viac funkcií, na pohľad je oveľa krajší a je zreteľne jasné, prečo je o niečo drahší. Avšak, u rôznych predajcov rozdiel ceny nepresahuje ani 100€. Je teda iba na vás, po ktorej verzii siahnete. U nás v redakcii sa osvedčili obe a aj napriek niektorým nedostatkom ich určite odporúčame!

Zdroj: pocket-lint.comtrustedreviews.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -