Má na to získať kultový štatút jednotky? | Space Jam: Nová legenda RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Space Jam: Nová legenda RECENZIA – Písal sa rok 1996 a do kín dorazil experimentálny film Space Jam, ktorý vznikol z obľúbenej Nike reklamy. Mnoho ľudí si dnes neuvedomuje, že v tom čase získal vlažné prijatie ako od kritikov, tak od divákov. Do hlavnej úlohy bol obsadený basketbalista, scenár takmer vôbec nefungoval, … Space Jam jednoducho nebol úspešným filmom. Teda až dokým nezačal zrieť ako kvalitné víno.

O 25 rokov neskôr má štatút kultového filmu, čomu dopomohol práve ikonický Michael Jordan a celkovo zlatá éra NBA. Pre deti 90. rokov ide absolútnu klasiku, čo sa štúdio Warner Bros. opäť pokúsilo zopakovať. Pokračovanie Space Jam: Nová legenda je práve v kinách a znovu sa snaží apelovať na mladú generáciu, tentokrát modernými prostriedkami. Má Nová legenda na to získať kultový štatút jednotky?

LeBron James
Zdroj: Continental Film

Space Jam: Nová legenda RECENZIA

Hlavná premisa príbehu je našťastie napísaná omnoho lepšie ako pred 25 rokmi. Štafetu preberá hviezda NBA LeBron James, prezývaný aj King James. Jeho filmový syn Dom (Cedric Joe) však neplánuje kráčať v šľapajach svojho otca, baví ho vývoj videohier. To slávnemu otcovi, pre ktorého je basketbal všetkým, jednoducho nejde do hlavy. Všetko sa však zmení ich spoločnou návštevou štúdií Warner Bros.

Tam sú obaja stiahnutí do digitálneho sveta, v ktorom prežívajú všetky značky štúdia Warner Bros. Syn Dom je následne uväznený umelou inteligenciou, darebáckym algoritmom Al-G Rhythm (Don Cheadle). LeBron je tak prinútený jeho prepustenie vybojovať v basketbalovom zápase za pomoci tímu, ktorý už veľmi dobre poznáme. Pomôžu mu animovaní hrdinovia z rozprávky Looney Tunes.

Space Jam: Nová legenda recenzia
Zdroj: Continental Film

Na rozdiel od originálu, príbeh tu má jasný nosný pilier. Tým je vzťah otca k synovi, ktorý ho zaslepenie vedie k niečomu, o čo Dom nemá záujem. Nepodporuje ho v jeho záľubách, s čím sa môže dnešná generácia detí a tínedžerov jednoducho stotožniť. Práve v tom drží Nová legenda scenáristickú výhodu nad originálom. Prichádza s akýmsi ponaučením alebo odkazom, ktorý by nemal chýbať v žiadnom detskom filme.

Avšak zároveň tým naráža na prvý problém, ktorým je veľmi úzka cieľovka. Rodiny s deťmi si film plným dúškom užijú, zatiaľ čo vtedajší fanúšikovia klasiky z roku 1996 dostanú ďalší priemerný film. Rovnako priemerný ako bola jednotka. Určite múdrejšie napísaný, no ničím svetoborný. Závan nostalgie cítiť hlavne vďaka postavičkám z Looney Tunes, ktoré za tie roky nestratili svoje čaro. To filmu nepochybne uprieť nemôžeme.

Space Jam: Nová legenda recenzia
Zdroj: Continental Film

Zasmejú sa všetky generácie

Režisér Malcolm D. Lee a tvorcovia sa aspoň dokázali postarať o to, aby sa v kinosále zasmial každý. Tým najmenším prídu vtipné animované skeče Looney Tunes, ktoré ich rodičia kedysi sledovali na malých obrazovkách. Čo sa humoru týka, s prázdnymi rukami neodídu ani fanúšikovia basketbalu. Hlavne vďaka neustálym narážkam na to, že LeBron James stále mení tímy ako ponožky. A potom príde ten skvelý herecký štek, ktorý asi nikto z divákov neočakával. Kinosálou sa ozýval smiech detí, smiech dospelých, a to je hlavné.

A čo je ešte pozoruhodnejšie, deti dokázali presedieť celých 115 minút, čo už aj mne prišlo veľa. Filmu by vôbec neuškodilo, ak by bol o 10 až 15 minút kratší. Ukrojiť by sa dalo hneď z niekoľkých scén, ktoré boli nasilu udržiavané pri živote. Mám na mysli hlavne prvú tretinu filmu, ktorá fungovala najhoršie a divák si počas nej nedokázal utvoriť názor na to, čo vlastne sleduje. Tempo sa rozbehlo až po animovaných skečoch, kedy začalo regrutovanie v serverovom svete Warner Bros. Až tam začne film naberať na obrátkach.

LeBron James
Zdroj: Continental Film

Batman, King Kong, Železný obor a ďalší

Štúdio Warner Bros. opäť vsadilo na ich kartu z filmu Ready Player One. Využívajú neskutočný počet vlastných značiek, od Game of Thrones, cez Harryho Pottera, až po DC. Väčšina príbehu sa odohráva v ich serverovom svete, kde vidíme postavy ako King Kong, Železný obor, väčšinu členov z Justice League, Matrixu a ďalších franšíz. Scéna s regrutovaním Looney Tunes postáv do basketbalového zápasu je jednoducho perfektná. Hlavne, keď sa zopakuje scéna z filmu Mad Max: Zbesilá cesta

Avšak tento segment ulahodí len tým, ktorí tieto postavy, filmy a značky poznajú. Naopak, má to aj svoje mínusy. Film pôsobil ako jedna veľká propagácia štúdia Warner Bros., až mi je ľúto, že som nepočítal, koľkokrát tam meno štúdia zaznelo. Bavíme sa tu totiž o desiatkách. Ich logo tiež vidíme na každom rohu, alebo len jeho tvar. Ak si to dokázali odpustiť pri Ready Player One, mohli aj tu. Pretože ako by sa na Slovensku povedalo, čo je veľa, to je málo!

Space Jam: Nová legenda recenzia
Zdroj: Continental Film

King James vie hrať nielen basketbal

Úsmevne prekvapil LeBron James, ktorý nepôsobil výhradne ako „basketbalista v hlavnej úlohe filmu“. Dokonca aj z toho si vo filme robia srandu. Svoju rolu zvládol aj Don Cheadle ako digitálny algoritmus Al-G Rhythm a ďalší hereckí kolegovia. Po vizuálnej stránke triafa Nová legenda čistý zásah do basketbalového koša, digitálne efekty sú spracované nádherne. Preto treba film vidieť v kinosále na veľkom plátne.

Spočiatku som bol skeptický ohľadom toho, že film Space Jam: Nová legenda je u nás dostupný len so slovenským dabingom. Dáva to zmysel, keďže ide o rodinný film. Na moje počudovanie som s výsledkom viac ako spokojný. Postavičky z Looney Tunes si zachovali svoje špecifické vlastnosti, vrátane Zajaca Bugsa, Káčera Daffyho alebo Foghorna Leghorna. A za obsadenie Marcela Merčiaka do úlohy komentátora si dabingový režisér zaslúži sošku. Bolo to skvelé.

Space Jam: Nová legenda recenzia
Zdroj: Continental Film

Space Jam: Nová legenda RECENZIA – Zhrnutie

Pokračovanie je scenáristicky spracované nápaditejšie ako originál. No aj po 25 rokoch sa pozeráme na priemerný film, ktorý na druhú stranu zabaví každú vekovú kategóriu. Na kultové ambície sa nechytá, aj keď človek nikdy nevie. Aj klasike z roku 1996 to trvalo niekoľko dlhých rokov. Space Jam: Nová legenda je skvelým filmom pre celú rodinu na jeden večer. No tam jeho cesta končí. Preto si v našom hodnotení odnáša ľahko nadpriemernú známku 6.5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -