Najzáživnejšia dovolenka? SpaceX začne čoskoro ponúkať výlety do vesmíru

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

SpaceX plánuje už čoskoro výlety do vesmíru pre súkromné osoby

SpaceX plánuje koncom roka 2021 alebo začiatkom roka 2022 ponúkať výlety do vesmíru. V tomto období má do vesmíru vyniesť štyri súkromné osoby. Vesmírna spoločnosť oznámila v utorok (18. 2. 2020) dohodu so spoločnosťou Space Adventures, ktorá doposiaľ pomohla siedmim občanom dostať sa na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS na palube ruskej rakety Soyuz.

Space Adventures ďalej uviedlo, že cena misie zatiaľ nebude zverejnená a tieto dve spoločnosti budú postupne informovať o ďalších detailoch. Napríklad o tom, akú prípravu budú musieť turisti absolvovať. Obe spoločnosti potvrdili, že turisti budú lietať v ľudskej verzii vesmírnej lode SpaceX Dragon a Zem budú obiehať vo výške 2 až 3-krát vyššej ako ISS, ktorá sa nachádza zhruba 410 kilometrov nad zemským povrchom.

spacex crew dragon
Zdroj: spacex.com

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk sa pokúša zrealizovať vesmírny turizmus už niekoľko rokov. Avšak bol až veľmi optimistický ohľadom toho, kedy sa tak stane. Spoločnosť už začiatkom roka 2017 oznámila, že prijala platby od dvoch zákazníkov za cestu okolo Mesiaca s použitím Crew Dragon a rakety Falcon Heavy. Spoločnosť vtedy informovala, že cesta by sa mala uskutočniť do konca roku 2018. Ako už vieme, nič také sa doposiaľ nekonalo…

Podobne muselo SpaceX odložiť aj prvý let posádky Crew Dragon s astronautmi od NASA, keďže ešte stále pracovali na certifikácií lode pre americkú vesmírnu agentúru. Tento let by sa mal nakoniec uskutočniť neskôr tohto roku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Aj keď o novo ohlásenom lete je známe pomerne málo, SpaceX už podrobne ukazuje interiér kozmickej lode Crew Dragon vo svojom videu. Interiér lode vyzerá veľmi minimalisticky, iba s niekoľkými odpruženými sedadlami a radom dotykových obrazoviek. Kozmická loď má taktiež okná, takže by nemalo mať núdzu o dychberúci výhľad na na našu Zem. Tak čo, brali by ste takúto dovolenku?

Zdroj: theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -