Vojna o herný trh sa rozbieha. Je PlayStation 5 výkonnejšie ako nový Xbox Series X?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Sony konečne odhalilo hardvérové špecifikácie PlayStation 5

Pred malou chvíľou sa stal, moment na ktorý čakalo veľa hráčov a je ním predstavenie špecifikácií hernej konzoly novej generácie, teda konkrétne PS 5. Sony odhalilo špecifikácie PlayStation 5 pomocou svojho YouTube kanálu a menšej konferencie, a to hlavne kvôli obavám z koronavírusu.

A teraz k špecifikáciám. PS5 bude mať vo svojom vnútri vlastný 8-jadrový procesor AMD Zen 2 taktovaný na 3,5 GHz a taktiež aj na mieru vyrobený GPU čip založený na hardvéri architektúry RDNA 2 AMD, ktorý sľubuje výkon až 10,28 teraflopov. Ďalej bude mať čip 36 výpočtových jednotiek taktovaných na 2,23 GHz. Čo sa týka pamäte, bude mať 16 GB DDR6 RAM pamäte a 825 GB SSD. Práve vďaka SSD disku by sa mali hry na konzole načítavať omnoho rýchlejšie.

playstation logo
Zdroj: playstation.com

Prechod na SSD je z môjho pohľadu najväčšia technická aktualizácia oproti predchádzajúcej generácii. Tu však treba poznamenať, že Microsoft sa taktiež rozhodol dať do svojho Xboxu Series X SSD disk. Na predstavení spoločnosť Sony ukázala demo, na ktorom sa hra načítala za menej ako sekundu. V porovnaní s PS4, ktorému trvalo načítať hru približne osem sekúnd, je to úctyhodný výsledok.

Porovnanie s Xbox Series X

Keď si narýchlo porovnáme konzolu novej generácie od Microsoftu s konzolou od Sony, vyzerá to tak, že Microsoftu sa podarilo v číslach predbehnúť Sony. Microsoftu sa to podarilo aj napriek tomu, že obe konzoly sú založené prakticky na rovnakých procesoroch AMD a grafických architektúrach.

Procesor

Obidve spoločnosti vsadili v tejto generácii na procesory od AMD. Taktiež obidve spoločnosti využívajú najnovšie Zen 2 čipy. Avšak rozdiel je v hrubom výkone, keďže oba čipy sú vyrobené na mieru. Čip vyrobený pre Xbox Series X má výkon 3,8 GHz. Oproti tomu PlayStation 5 bude mať čip s výkonom o niečo menším, teda 3,5 GHz. Ja osobne neočakávam, že to spraví veľký rozdiel vo finálnom zážitku z hry. Túto kategóriu však definitívne vyhráva Microsoft.

procesor playstation 5 specifikacie
Zdroj: theverge.com

Grafický procesor

Tu platí to isté, čo pri procesore. Obe spoločnosti využívajú rovnakú architektúru RDNA 2, ale opäť je rozdiel vo výkone. Microsoft dokáže zo svojho zariadenia vytlačiť až 12 teraflopov s 52 výpočtovými jednotkami. Oproti tomu zariadenie od Sony má výkon 10,28 teraflopov s 36 výpočtovými jednotkami, čo vôbec nie je zlý výkon, avšak Microsoft v tejto kategórií opäť vychádza víťazne. To znamená 2:0 pre Microsoft.

Pamäť

Pri pamäti RAM nie je veľmi čo riešiť, keďže obe konzoly budú disponovať rovnakým množstvom DDR6 pamäte RAM, konkrétne 16 GB. Mierny rozdiel však prichádza pri hard disku v oboch konzolách.

Obe spoločnosti využili SSD disky, avšak s inými špecifikáciami. Prvý rozdiel, v ktorom opäť vyšiel Microsoft ako víťaz, je veľkosť pamäte. Xbox bude disponovať 1 TB, oproti tomu PS5 bude mať „iba“ 825 GB. Sony oproti väčšiemu disku radšej zabojovala o vyššiu priepustnosť disku, čo zabezpečí rýchlejšie načítavanie. V PS5 to bude 5,5 GB/s, čo je 2-krát viac ako bude mať nový Xbox. Xbox bude mať priepustnosť 2,4 GB/s.

Ďalšie vlastnosti

Tu by som sa rád zastavil hlavne pri výstupnom rozlíšení a obnovovacej frekvencii. Obe konzoly budú poskytovať výstupné rozlíšenie 4K, čo sme tak trochu očakávali. Od Microsoftu vieme, že 4K bude fungovať pri úctyhodných 60 fps. Sony na druhej strane sľubuje, že nový hardvér by mal priniesť podporu pre hranie v 8K aj 4K, a to dokonca pri 120 Hz. V tom by mohlo Sony predbehnúť aj Microsoft, avšak nesmieme zabudnúť, že na hranie v 8K pri 120 Hz potrebujete poriadnu mašinu a Xbox má vo výkone mierne navrch.

playstation 5 logo
Zdroj: whathifi.com

Ďalej bolo oznámené, že spoločnosť plánuje pridať takzvaný „3D zvuk“, ktorý by mal ešte umocniť zážitok z hry. Taktiež by mala konzola obsahovať režim s nízkou spotrebou energie, aj keď tu veľmi nevidím praktické využitie, keďže konzolu má väčšina ľudí zapojenú na zdroj a nemyslím si, že by vás energia na fungovanie konzoly stála až tak veľa. A na záver Sony podobne ako Microsoft prisľúbilo spätnú podporu s hrami na PS4.

Zhrnutie

PlayStation 5 bude určite kúsok na zváženie, aj keď má o niečo horšie špecifikácie ako konkurenčný Xbox Series X. Asi najdôležitejším faktorom pre zákazníkov bude cena, ktorú ešte nepredstavila ani jedna strana. Podľa dostupných informácií obe spoločnosti bojujú práve s ňou, keďže na trhu je momentálne nedostatok čipov.

Ďalším faktorom, ktorý môže poriadne zamiešať karty, je koronavírus, kvôli ktorému budú pravdepodobne obidve konzoly odložené na neskôr. Tento boj určite nebude jednoduchý ani pre jednu zo spoločností a prinesie ešte nejaké tie zvraty. A čo vy, tešíte sa na novú generáciu konzol?

Zdroj: theverge.com, engadget.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -