FilmyOdporúčame

AKTUÁLNE: Naozaj Spider-Man končí v MCU?

Ešte predtým, ako sa dostaneme ku samotnému koreňu problému, by sme vás radi uviedli do centra diana. Ako už možno viete, štúdio Marvel Studios nevlastní práva na postavu Spider-Mana. To v preklade znamená, že sa Peter Parker nemohol objaviť v žiadnom filme, ktorý sa odohráva v Marvel Cinematic Universe.

Práva na celý pavúčí svet totiž vlastní štúdio Sony Pictures, ktoré v minulosti vytvorilo filmové série Spider-Man a The Amazing Spider-Man. Po finančných neúspechoch však prišlo na dohodu medzi Marvel Studios a Sony Pictures, ktorá funguje na jednoduchej báze. Spider-Man môže byť súčasťou MCU a mať svoje sólové filmy, pokiaľ sú dodržané určité pravidlá.

spider-man v mcu

Zdroj: wallpapercave.com

Ako funguje dohoda medzi Disney a Sony?

Rovnica je jednoduchá – Marvel Studios produkuje všetky Spider-Man filmy, zatiaľ čo sa štúdio Sony Pictures stará o ich distribúciu. Problém nastáva pri rozdelení zárobkov, keďže Marvel Studios dostáva z profitu iba 5% a berie si všetok profit z propagačného tovaru (merchandise). Ostatných 95% zárobkov z filmu si na účet pripisuje štúdio Sony Pictures.

Jednoduchým príkladom je neuveriteľne úspešný film Spider-Man: Ďaleko od domova, ktorý nedávno prekonal aj Skyfall a stal sa tak najlepšie zarábajúcim filmom od Sony. Zároveň v zárobkoch prekonal všetky ostatné Spider-Man filmy, ktoré kedy vznikli. Bavíme sa tu o celosvetovom zárobku enormných 1,109,905,159 amerických dolárov.

Približne to teda vychádza tak, že Marvel Studios z tohto filmu dostalo iba $55 miliónov, čo je naozaj iba omrvinka z celkového zárobku. Treba si uvedomiť, že práve Marvel Studios vybudoval pre Sony Pictures miliardový biznis a dokázal to iba za pomoci dvoch filmov. Na druhú stranu je pravda, že tieto sólové filmy financuje Sony.

Vo filme Spider-Man: Homecoming ho možno uvidíme jeden z posledných krát

Zdroj: cbr.com

Produkcia snímky Spider-Man: Ďaleko od Domova stála 160 miliónov amerických dolárov, pričom ďalších (rekordných) $288 miliónov bolo použitých na propagáciu a marketing. Štúdio si teda stanovilo ďalšiu podmienku – pokiaľ Ďaleko od domova nezarobí 1 miliardu, tak sa Peter Parker môže rozlúčiť s Marvel Cinematic Universe. Film však túto podmienku splnil, tak kde je teda problém?

Spider-Man končí v MCU

Portál Deadline totiž zverejnil správu o tom, že Spider-Man končí v MCU. Za všetkým sú samozrejme peniaze a problém je v tom, že sa štúdia nevedia zhodnúť na novej dohode. Disney (vlastník Marvel Studios) sa totiž rozhodlo, že si chce produkciu so Sony rozdeliť 50/50. Síce by financovali polovicu z každého filmu, no zároveň by inkasovali polovicu všetkých zárobkov.

Štúdio Sony Pictures túto dohodu zamietlo, no navrhli im kompromis s menšími číslami. To prezident Marvel Studios, Kevin Feige nekompromisne odmietol. To znamená, že Kevin Feige a Marvel Studios nebudú produkovať žiadne budúce Spider-Man filmy, takže Tom Holland a jeho pavúči muž sú vyšachovaní z MCU.

Kevin Feige

Zdroj: slashfilm.com

Správa ďalej hovorí o tom, že režisér Jon Watts (Spider-Man: Návrat domov a Spider-Man: ďaleko od domova), herec Tom Holland a producentka Amy Pascal budú pokračovať aj bez prítomnosti Kevina Feigeho. V pláne majú natočiť minimálne ďalšie dva filmy. V nich však môžeme zabudnúť na akékoľvek prepojenie s MCU.

Takže žiaden Iron Man, Avengers, Nick Fury, Happy Hogan či ostatné postavy z tohto sveta. Na druhú stranu sa môžeme dočkať spoločného filmu s Venomom, v ktorom by sa Tom Holland postavil proti Tomovi Hardymu. To samozrejme nie je dostatočnou náhradou a zároveň netušíme, ako to vo filme vysvetlia. Každopádne, na tieto polemizácie je ešte priskoro.

Ešte to nie je stratené?

Iný zdroj zas prehlásil, že Disney a Sony stále hľadajú nejakú spoločnú cestu a je možné, že s nejakou dohodou budú súhlasiť obe strany. Zatiaľ je všetko otázkou času. Disney si chce jednoducho jednoducho ukrojiť väčšiu časť z koláča, ktorý síce napieklo, no ingrediencie naň zaplatilo Sony.

Tí si medzitým vytvárajú svoj vlastný filmový vesmír, ktorého súčasťou sú postavy ako Venom a pribudnú Morbius, Kraven the Hunter, Silver Sable, Black Cat či Silk. Vtipné je, že akcie Sony Corp padli za posledných pár hodín o 0.11%. Sme teda naozaj zvedaví na to, ako sa celá táto situácia vyvŕbi. O všetkých novinkách vás budeme včas informovať!

Viete si predstaviť MCU bez Spider-Mana? Našťastie sa aj tak nemal objaviť v žiadnom z filmov Štvrtej fázy!

Zdroj: screenrant.com, variety.com, theverge.com

About author

Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
  Related posts
  Filmy

  Pozrite si zatiaľ najlepší pohľad na zloducha Taskmastera z filmu Black Widow

  FilmyOdporúčame

  Tom Hardy odhalil prvý pohľad na Woodyho Harrelsona ako Carnagea vo filme Venom 2

  Filmy

  Dočkáme sa hranej Disney rozprávky Aladin 2 oveľa skôr, ako sme mysleli?

  FilmyOdporúčame

  Ako legendárny film Čarodejník z krajiny Oz navždy zmenil kinematografiu?

  Pridaj komentár