AKTUÁLNE: Naozaj Spider-Man končí v MCU?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Ešte predtým, ako sa dostaneme ku samotnému koreňu problému, by sme vás radi uviedli do centra diana. Ako už možno viete, štúdio Marvel Studios nevlastní práva na postavu Spider-Mana. To v preklade znamená, že sa Peter Parker nemohol objaviť v žiadnom filme, ktorý sa odohráva v Marvel Cinematic Universe.

Práva na celý pavúčí svet totiž vlastní štúdio Sony Pictures, ktoré v minulosti vytvorilo filmové série Spider-Man a The Amazing Spider-Man. Po finančných neúspechoch však prišlo na dohodu medzi Marvel Studios a Sony Pictures, ktorá funguje na jednoduchej báze. Spider-Man môže byť súčasťou MCU a mať svoje sólové filmy, pokiaľ sú dodržané určité pravidlá.

spider-man v mcu
Zdroj: wallpapercave.com

Ako funguje dohoda medzi Disney a Sony?

Rovnica je jednoduchá – Marvel Studios produkuje všetky Spider-Man filmy, zatiaľ čo sa štúdio Sony Pictures stará o ich distribúciu. Problém nastáva pri rozdelení zárobkov, keďže Marvel Studios dostáva z profitu iba 5% a berie si všetok profit z propagačného tovaru (merchandise). Ostatných 95% zárobkov z filmu si na účet pripisuje štúdio Sony Pictures.

Jednoduchým príkladom je neuveriteľne úspešný film Spider-Man: Ďaleko od domova, ktorý nedávno prekonal aj Skyfall a stal sa tak najlepšie zarábajúcim filmom od Sony. Zároveň v zárobkoch prekonal všetky ostatné Spider-Man filmy, ktoré kedy vznikli. Bavíme sa tu o celosvetovom zárobku enormných 1,109,905,159 amerických dolárov.

Približne to teda vychádza tak, že Marvel Studios z tohto filmu dostalo iba $55 miliónov, čo je naozaj iba omrvinka z celkového zárobku. Treba si uvedomiť, že práve Marvel Studios vybudoval pre Sony Pictures miliardový biznis a dokázal to iba za pomoci dvoch filmov. Na druhú stranu je pravda, že tieto sólové filmy financuje Sony.

Vo filme Spider-Man: Homecoming ho možno uvidíme jeden z posledných krát
Zdroj: cbr.com

Produkcia snímky Spider-Man: Ďaleko od Domova stála 160 miliónov amerických dolárov, pričom ďalších (rekordných) $288 miliónov bolo použitých na propagáciu a marketing. Štúdio si teda stanovilo ďalšiu podmienku – pokiaľ Ďaleko od domova nezarobí 1 miliardu, tak sa Peter Parker môže rozlúčiť s Marvel Cinematic Universe. Film však túto podmienku splnil, tak kde je teda problém?

Spider-Man končí v MCU

Portál Deadline totiž zverejnil správu o tom, že Spider-Man končí v MCU. Za všetkým sú samozrejme peniaze a problém je v tom, že sa štúdia nevedia zhodnúť na novej dohode. Disney (vlastník Marvel Studios) sa totiž rozhodlo, že si chce produkciu so Sony rozdeliť 50/50. Síce by financovali polovicu z každého filmu, no zároveň by inkasovali polovicu všetkých zárobkov.

Štúdio Sony Pictures túto dohodu zamietlo, no navrhli im kompromis s menšími číslami. To prezident Marvel Studios, Kevin Feige nekompromisne odmietol. To znamená, že Kevin Feige a Marvel Studios nebudú produkovať žiadne budúce Spider-Man filmy, takže Tom Holland a jeho pavúči muž sú vyšachovaní z MCU.

Kevin Feige
Zdroj: slashfilm.com

Správa ďalej hovorí o tom, že režisér Jon Watts (Spider-Man: Návrat domov a Spider-Man: ďaleko od domova), herec Tom Holland a producentka Amy Pascal budú pokračovať aj bez prítomnosti Kevina Feigeho. V pláne majú natočiť minimálne ďalšie dva filmy. V nich však môžeme zabudnúť na akékoľvek prepojenie s MCU.

Takže žiaden Iron Man, Avengers, Nick Fury, Happy Hogan či ostatné postavy z tohto sveta. Na druhú stranu sa môžeme dočkať spoločného filmu s Venomom, v ktorom by sa Tom Holland postavil proti Tomovi Hardymu. To samozrejme nie je dostatočnou náhradou a zároveň netušíme, ako to vo filme vysvetlia. Každopádne, na tieto polemizácie je ešte priskoro.

Ešte to nie je stratené?

Iný zdroj zas prehlásil, že Disney a Sony stále hľadajú nejakú spoločnú cestu a je možné, že s nejakou dohodou budú súhlasiť obe strany. Zatiaľ je všetko otázkou času. Disney si chce jednoducho jednoducho ukrojiť väčšiu časť z koláča, ktorý síce napieklo, no ingrediencie naň zaplatilo Sony.

Tí si medzitým vytvárajú svoj vlastný filmový vesmír, ktorého súčasťou sú postavy ako Venom a pribudnú Morbius, Kraven the Hunter, Silver Sable, Black Cat či Silk. Vtipné je, že akcie Sony Corp padli za posledných pár hodín o 0.11%. Sme teda naozaj zvedaví na to, ako sa celá táto situácia vyvŕbi. O všetkých novinkách vás budeme včas informovať!

Viete si predstaviť MCU bez Spider-Mana? Našťastie sa aj tak nemal objaviť v žiadnom z filmov Štvrtej fázy!

Zdroj: screenrant.com, variety.com, theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -