Ktorú postavu zo sveta Spider-Man môže vo svojich filmoch použiť Marvel aj Sony?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Mám 22 rokov, študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pokiaľ máte aj tú najmenšiu iskričku nádeje, že sa Spider-Man ešte vráti do Marvel Cinematic Universe, tak vás určite sklameme. Aktuálne sa situácia má tak, že nad všetkými postavami z pavúčieho univerza prevzalo kontrolu štúdio Sony. Tí si vytvárajú svoj vlastný filmový svet, ktorý bude po novom zahŕňať aj Petera Parkera.

Je teda viac než pravdepodobné, že sa herec Tom Holland skôr či neskôr postaví proti Venomovi herca Toma Hardyho. Zároveň budú pod záštitou štúdia Sony pokračovať sólové filmy, ktoré bude aj naďalej režírovať Jon Watts (Spider-Man: Návrat domov, Spider-Man: Ďaleko od domova). Stále je tu však jedna postava, ktorú môže okrem Sony používať aj Marvel Studios

Spider-Woman
Zdroj: wegotthiscovered.com

Jediná postava zo sveta Spider-Man v MCU?

Bohužiaľ, Peter Parker to nie je. Jedinou, výnimočnou postavou so špeciálne upravenými právami je Jessica Drew. Z filmov ju poznať síce nemôžete, no v komiksoch je dobre známa ako Spider-Woman. Práve ona je spoločným vlastníctvom ako štúdia Sony, tak aj Marvelu. Avšak aj na ňu platia špeciálne pravidlá, pod ktorými ju Marvel môže použiť vo svojich filmoch. V podstate ju môžu použiť iba ako obyčajnú ženu. Ako hovorí samotný kontrakt:

„Jessica Drew a špecificky uvedené súvisiace postavy. [Sony Pictures] môže zobraziť Jessicu Drew ako Spider-Woman, zatiaľ čo Marvel ju môže použiť iba bez elementov spojených so Spider-Manom“

Táto postava bola vytvorená v roku 1977 iba vďaka tomu, že sa Marvel bál o jej práva. Spoločnosť si v jeden moment uvedomila, že nevlastní práva na značku menom „Spider-Woman„. To znamená, že v čase najväčšieho rozmachu Spider-Mana mohla ktorákoľvek spoločnosť vytvoriť komiks s jej menom a prehlásiť, že majú právo na jeho použitie.

Spider-Woman
Zdroj: nerdbreak.com.br

Stan Lee sa vtedy rozhodol, že si musia na jej meno čo najskôr dať copyright. Urobili veľmi múdro, keďže výborným príkladom je postava Power Girl od DC, ktorá vznikla zo značky Power Man od Marvelu.

Podobne zdieľané práva mali aj štúdia Marvel Studios a Fox. Postavy Pietro a Wanda Maximoff mohli v Marvel Cinematic Universe existovať len vďaka tomu, že ich nenazvali Quicksilver a Scarlet Witch. Naopak, v sérii X-Men bol Quicksilver mutantom a synom Magneta, čo v MCU samozrejme nemohli spomenúť.

Myslíte si, že sa Marvel niekedy rozhodne použiť postavu Jessicu Drew? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -