2 dni do Vianoc | Spider-Man: Predvianočná nočná mora #11

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 21 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Peter Parker je známy väčšine ľudí ako Spider-Man. Mladý hrdina, ktorý inšpiroval mnoho generácií detí aj dospelých. No nie vždy to má jednoduché. A hlavne nie vtedy, ak má riešiť veľký problém v tomto pokojnom vianočnom období. Každý deň až do Vianoc vám prinesieme časť tohto príbehu, ktorý donúti Spider-Mana ísť až za hranice svojich síl. Pozrite sa s nami teda na jeho predvianočnú historku, ktorá je však pre neho skôr predvianočná nočná mora:

2 dni do Vianoc

„A čo tak toto?“ opýtala sa Kate Bishop.

„Nemyslím, že by tento vankúš so sobom teta May ocenila,“ zasmial sa Peter a odvrátil sa od regálu so škaredými vankúšmi.

Spolu s Kate Bishop, skvelou lukostrelkyňou, ktorá už poznala jeho skrytú identitu, šli do nákupného centra. Peter už naozaj musel kúpiť darčeky, pretože pre tetu May a MJ ešte nekúpil k Vianociam nič.

Ako svoju poradkyňu zavolal Kate, ktorá bola rada, že bude mať na poobedie aspoň nejaký program. Spolu sa tak prechádzali po veľkom nákupnom centre a hľadali vhodné darčeky. Pre MJ už darček vybral. Šlo o knihu, o ktorej mu hovorila kedysi dávno. Peter bol rád, že ju našiel a stihol zobrať, pretože v regáli bola posledná. Problémom bol však darček pre May. Tá mu nikdy nepovedala, čo chcela, a tak na to musel prísť sám. Kate sa mu snažila pomôcť, no nič, čo mu ukázala, sa mu až tak veľmi nepozdávalo.

„Si hrozne vyberavý, Peter. Vieš to?“ povedala a štuchla ho do ramena. Peter sa zasmial. S Kate sa poznali ešte len pár dní, no Peter ju mal rád. Bola jemne dotieravá, no veselá, a bola pre neho ako staršia sestra, ktorú nemal.

„Nekúpim jej predsa niečo, o čom viem, že sa jej nebude páčiť,“ povedal Peter a hodil naspäť do výkladu plyšového jednorožca so slnečnými okuliarmi.

„To je pravda. Ale aj tak si hrozne vyberavý. Veď tu blúdime už hodiny,“ povedala a rozhodila rukami.

„Ja viem, ja viem. Neboj sa, niečo už určite o chvíľu nájdeme.“

Nanešťastie sa tak nestalo a po nákupnom centre blúdili ešte hodný čas. Keď boli v športovom obchode, Kate nadhodila debatu.

„Inak, stále nemôžem uveriť, že ty si Spider-Man. Vieš, začínajúcej hrdinke ako mne to príde zvláštne, že nejaký tínedžer je v skutočnosti hrdina, ktorý nám ostatným ide vzorom.“

„Och, čiže ja som pre teba vzorom?“ prekvapene sa pozrel Peter na Kate.

„Určite. Každý v meste teba a tvoje činy pozná. Všetci hrdinovia by chceli byť ako ty.“

„Tak to ma… prekvapuje.“

„Nemalo by. Za svoj krátky život si sa stal rovnako veľkým hrdinom ako Clint Barton, Steve Rogers alebo Tony Stark,“ povedala Kate. Keď Peter počul Tonyho meno, zosmutnel. Kate si to všimla a následne na to si spomenula na otcovsko-synovské prepojenie medzi Spider-Menom a Iron Manom. „Ehm, prepáč, neuvedomila som si to, čo som povedala.“

„To nič. Už len pár dní a pozriem sa jeho vrahovi do očí.“

„A čo urobíš potom, Peter?“

„Ja… urobím to, čo budem musieť.“

„Snáď to bude správna vec.“

„Snáď áno.“

Dopovedali, zastali a chvíľu len tak zamyslene pozerali na futbalové lopty. Ticho prerušilo až vibrovanie telefónu.

„My o čertovi a čert píše,“ nervózne sa zasmial, zapol mobil a začítal sa:

Peter, dobrá správa. Dnes nemusíš ďaleko cestovať. Dnešná úloha sa koná práve teraz, a miesto je, nuž… práve tu.

Peter sa zamračil a správu prečítal niekoľkokrát. Potom ju dal prečítať Kate. Tá sa zatvárila rovnako zmätene.

„Teraz a tu? Ale veď tu je všetko v poriadku,“ povedala Kate. A následne na to sa asi dva metre od nich rozbila podlaha a cez dieru, ktorá vznikla, vošlo do obchodu niečo veľké a zelené. Vyzeralo to ako obrovský krokodíl alebo jašter, ktorý dokázal stáť na dvoch zadných končatinách. V tlame mal obrovské tesáky a na končatinách obrovské pazúry. A čo bolo najzvláštnejšie, oblečený mal na sebe doktorský plášť.

„Čo do…,“ začal hovoriť Peter, no koniec jeho vety zanikol vo vreskote zvieraťa. Tí ľudia v obchode, ktorí si ho najprv nevšimli, sa otočili za zeleným tvorom. Na sekundu zamrzli a hneď sa rozbehli k východu. Jašter zaznamenal pohyb, klesol na všetky štyri a chcel sa za nimi rozbehnúť. Do toho však zasiahol Peter.

Skočil pred neho, vrazil mu päsťou to tlamy a vystrelil pavučinu smerom k stropu. Pavučinové vystreľovače už nosil pre istotu vždy so sebou, lebo posledné dni ho naučili to, ako sa mu môžu kedykoľvek hodiť.

Jašter sa po Peterovi zahnal pazúrmi, no Petera pavučina odtiahla na bok a tak zelený tvor len tlapou prerezal vzduch.

Kate tiež neváhala a rozbehla sa v obchode k sekcii s lukmi. Nanešťastie, mali iba luky pre deti, no jej to nevadilo. Strieľala už aj s horšími. Vzala teda prvý luk a nejaké šípy, ktoré tam našla, a začala strieľať po jašterovi. Šípy boli tupé a tak sa od zeleného tvora len odrážali, no aspoň tak zameral pozornosť na ňu a prestali ho zaujímať Peter a utekajúci ľudia. Peter si medzi tým natiahol na hlavu červenú kuklu na lyžovanie, aby ho nikto nespoznal a stále si zachoval svoju tajnú identitu. Vrhol sa na jaštera, ktorý teraz smeroval ku Kate. Chytil ho za chvost a stiahol ho k zemi. Jašter si udrel papuľu a otočil sa smerom k Peterovi.

Kate a Peter sa takto striedali v dráždení tvora, no on bol príliš silný a nahnevaný. Nepodarilo sa im ho ani unaviť, ani doudierať natoľko, aby zostal ležať. Dostali sa až do takej situácie, že do neho Kate strieľala a hádzala už všelijaké predmety cez hokejky až po pinpongové rakety a Peter mu zozadu vystrelil pavučiny na obe predné končatiny. Držal ho zozadu, zatiaľ čo po ňom Kate strieľala spredu. Jaštera už ale nebavilo striedať svoje terče a tak sa naplno zameral na Kate. Peter sa ho snažil spomaliť, pätami brzdil a ťahal za pavučiny, no jašter pomaly postupoval vpred.

Kate odhodila luk a vzala kovové bejzbalové palice, pribehla k jašterovi a začala ho tĺcť po hlave. Vyhýbala sa jeho tesákom, zatiaľ čo Peter zariadil, aby od nej boli čo najďalej jeho pazúry. Čo bolo ale najhoršie, Peter a Kate už nevládali, zatiaľ čo jašter bol ešte plný energie.

V tom sa jašterovi roztrhlo vrecko plášťa a vypadlo mu z neho k nohám niekoľko injekčných striekačiek plných zelenej tekutiny. Kate sa zamračila a bližšie sa pozrela na plášť. Všimla si, že na jeho prednej strane bolo niečo napísané.

„Dr. Curtis Connors, vedecký inštitút organizácie S.H.I.E.L.D.,“ prečítala Kate nahlas a ďalej ho tĺkla do hlavy palicami. Peter vystrelil nové pavučiny, pretože tie staré sa začali trhať, a zamyslel sa nad tým, čo počul. Potom sa pozrel na striekačky na zemi.

„Kate, vidíš tie striekačky?“

„Tie, čo mu spadli medzi nohy?“

„Áno, tie. Skús ich zobrať a jednu mu pichnúť do brucha.“

„To snáď nemyslíš vážne?“ zhrozene sa opýtal a odskočila dozadu, pretože jašter sa pohol spolu s Peterom o meter dopredu a rozbil pri tom dve striekačky. Do ďalších dvoch kopol a pohli sa dopredu spolu s ním.

Kate sa teda pokúsila zohnúť a vziať ich, no vždy musela odskočiť naspäť, aby ju jašter neprehryzol na polovicu. Párkrát to zopakovala, no nepodarilo sa jej to. Bola zúfalá, rovnako ako Peter, z ktorého pod maskou tiekol pot a vďaka tomu už poriadne ani nevidel. Zrazu ale niekde z diaľky bolo počuť výbuch. Jašter stuhol, prestal sa sústrediť na Kate a započúval sa. Peter využil príležitosť.

„Teraz!“ skríkol a z posledných síl potiahol jaštera k sebe. Ten, azda pre nesústredenie sa, spadol na zem. Kate rýchlo skočila k jeho nohám, zobrala už poslednú injekciu, keďže druhú priľahol pri páde, a pichla mu ju do nohy.

Jašterovi sa rozšírili oči, rýchlo vstal a prehodil cez seba pavučinu s Peterom. Tá sa pri rýchlom pohybe pretrhla, jašterovi sa uvoľnili predné tlapy a Petera prehodilo cez regál s golfovými pomôckami až do bowlingového sektoru.

Jašter sa nadvihol nad Kate, ktorá sedela na zemi a sťažka dýchala. V tom ale stuhol, schytil ho kŕč a začal sa zmenšovať.

Po pár sekundách na jeho mieste stál muž s vlasmi farby špinavý blond, úplne nahý, oblečený len v doktorskom plášti. Keď si to uvedomil, snažil sa aspoň ako-tak zakryť ľavou rukou, keďže pravá ruka mu chýbala.

„Vy ste doktor Connors?“ opýtal sa Peter, ktorý celý dobitý prišiel z bowlingového sektoru. V ruke držal ružovú tašku na bowlingovú guľu. Muž sa jemne zmätene pozrel na Petera, no odpovedal mu.

„Á-áno, som. Uf, a vy ste v poriadku? A kto vlastne ste?“ vystrašene sa opýtal.

„Toto… toto je Spider-Man, pane. Nenechajte sa zmiasť jeho kostýmom, ale nebolo čas na nič lepšie. A mňa môžete poznať ako budúceho Hawkeyea, ale zatiaľ ma volajte Kate Bishop,“ povedala Kate a natiahla k nemu ruku. Connors jej rukou chcel potriasť, no keď k nej svoju jedinú ruku vystrel, plášť sa mu opäť roztvoril a odkryl jeho intímne miesta. Doktor sa tak radšej opäť zakryl.

„No, vás nepoznám, slečna, ale už len podľa tých pavučín mi je jasné, že vy ste Spider-Man. Ja sa vám… ja sa vám hrozne ospravedlňujem. Som vedec, pracujem pre S.H.I.E.L.D., ktorý určite poznáte. Aspoň teda vy, Spider-Man. Nuž, a dole pod týmto nákupným centrom máme výskumné centrum. Mojim cieľom vo výskume bolo vynájsť sérum z jašterov, vďaka ktorému by vám mohli dorásť zničené alebo amputované časti tela. Ako vidíte,“ hlavou kývol k svojej chýbajúcej pravej ruke, „inšpiroval som sa samým sebou. A dnes, dnes som už myslel, že som vynašiel správnu formulu.

„No nevynašiel ste, doktor Connors,“ povedal Nick Fury, riaditeľ S.H.I.E.L.D.-u, ktorý vyliezol z diery urobenej jašterom. „Malo to vedľajšie účinky a okrem novej ruky vás to celého premenilo na jaštera. Bolo nezodpovedné to skúšať na sebe,“ povedal a jediným okom sa zamračene pozrel na doktora. Ten sa len nervózne usmial.

„Prepáčte, riaditeľ. Nechal som sa uniesť. Ale už som naozaj blízko.“

„Teraz si hlavne nájdite gate, doktor, strašíte nám tu budúceho Hawkeyea. Mimochodom, dobrá práce Kate, aj ty, Spider-Man. Dobre, že ste tu dnes boli. Zamedzili ste veľké zabíjanie a besnenie tuto doktora. S.H.I.E.L.D. a mesto sú vám vďační.“

„Bola radosť pomôcť vám,“ usmiala sa Kate.

„Ja mám ale jednu otázku, Fury. Viete o výbuchu? A ak áno, neviete, čo to bolo? Vďaka nemu sme totiž doktora Connorsa premenili naspäť,“ povedal Peter, ktorý bol celý spotený a v ruke stále držal tašku na bowling.

„Zatiaľ nevieme. Naši muži to pôjdu skontrolovať po tom, čo zaistia podzemné laboratórium a tento obchod. Stalo sa to až niekde na druhej strane nákupného centra. Ale osobne si myslím, že šlo len o únik a následný výbuch plynu z nášho laboratória, ktoré je dole naozaj, naozaj poškodené.“

Peter, Kate a Connors prikývli. V tom zavibroval mobil. Peter si ho vybral z vrecka a zistil, že mu napísal Taskmaster.

„Ďakujem, Fury. Tak, my už pôjdeme. A Kate, našiel som darček pre tetu,“ povedal a ukázal Kate bowlingovú tašku. „Je totiž milovníčka bowlingu.” Potom kývol rukou na pozdrav doktorovi a riaditeľovi, hodil nejaké peniaze na najbližší regál a spolu s Kate odišli. Cestou si prečítal novú správu:

No páni, dnes to bolo aj s pomocou celkom ťažké. Zaujímavý súboj, ešte dobre, že tam mali kamery. Nechcel by som o to prísť. Už len zajtra a bude to koniec, Peter, čiže:

Dvanásť dní do Vianoc, sliepke pristrihol si krídla,
Vulture v rukách polície sedí na väzenských bidlách.
Jedenásť dní do Vianoc, obraz si získal späť,
Venoma aj s Eddiem Brockom porazil si hneď.
Desať dní do Vianoc, banka vykradnutá bola,
Rhino bez peňazí visí na lane, je to pre neho smola.
Deväť dní do Vianoc, elektrina všade praská,
Electrovi v izolácii sa smeje aj lukostrelecká kráska.
Osem dní do Vianoc, krvavé Vianoce to mohli byť,
v Morbiovi vzbudil si svedomie, už len slovami krv bude piť.
Sedem dní do Vianoc, sneh zafarbil krajinu do biela,
z veľkého lovca Kravena je v sieti chytená gazela.

Šesť dní do Vianoc, šach-mat si dal podsvetia kráľovi,
muž bez strachu teraz veľkého Kingpina rozhovorí.
Päť dní do Vianoc, MJ si sa úplne otvoril,
Doctor Octopus vo vlastnom objatí riečne dno pokoril.
Štyri dni do Vianoc, hrdina sa mohol stať v love korisťou,
J. Jonah Jameson v synovom objatí ho však obdaril milosťou.
Tri dni do Vianoc, nie zbraňou, ale ilúziami na teba mieri,
Luskáčik ti ukázal cestu, Mysteria si vyhnal z myšacej diery.
Dva dni do Vianoc, s Kate ste už darčeky kúpili,
po ťažkom boji Lizarda ste opäť v doktora zmenili.

POKRAČOVANIE ZAJTRA…

Pokiaľ chcete pravidelne čítať náš vianočný Spider-Manov príbeh, navštívte podstránku Spider-Man: Predvianočná nočná mora a každý deň až do Vianoc si prečítajte časť unikátneho príbehu.

Autor: Ondrej Kačkoš

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -