5 dní do Vianoc | Spider-Man: Predvianočná nočná mora #8

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Peter Parker je známy väčšine ľudí ako Spider-Man. Mladý hrdina, ktorý inšpiroval mnoho generácií detí aj dospelých. No nie vždy to má jednoduché. A hlavne nie vtedy, ak má riešiť veľký problém v tomto pokojnom vianočnom období. Každý deň až do Vianoc vám prinesieme časť tohto príbehu, ktorý donúti Spider-Mana ísť až za hranice svojich síl. Pozrite sa s nami teda na jeho predvianočnú historku, ktorá je však pre neho skôr predvianočná nočná mora:

5 dní do Vianoc

Peter tentoraz spal ako zarezaný. Či už to bolo pre ťažký súboj s Kingpinom, to nevedel, no zobudil sa až neskoro ráno. Pomaly vstal a keď zistil, že je pol jedenástej, zhrozil sa a vyskočil z postele. A to preto, že už pred pol hodinou mal byť u MJ, aby jej pomohol s prípravou domu na večierok. Rýchlo sa teda obliekol do nejakého normálneho a teplého oblečenia, schytil svoju čiapku a vbehol do kuchyne. Cestou pozdravil May, ktorá v obývačke pozerala film Sám doma 2. Niečo sa ho aj opýtala, no on ju nevnímal. Len jej naspäť zakričal, že nestíha, pretože mal byť už u MJ. Rýchlo si urobil toast, ktorý ešte za horúca zjedol, dal pusu tete May a vybehol z domu.

Nemal čas na to, aby tam šiel autobusom, a tak si na ruky pripevnil vystreľovače pavučín a preletel cez mesto. Netrvalo mu to našťastie dlho a keď prišiel k domu MJ, bolo presne jedenásť hodín.

„Hodina meškania, to nie je tak veľa,“ potichu si sám pre seba povedal Peter, keď zazvonil na zvonček domu. Dom bol naozaj obrovský a patril k tým najlepším v okolí. Stál v peknej domovej štvrti neďaleko rieky Hudson, mal tri poschodia a zvonku bol nafarbený jemnou žltou farbou. Otec MJ bol známy a uznávaný vysokoškolský profesor, kvôli čomu chcel, aby uznania hodne vyzeral aj jeho dom. Spolu s manželkou boli cez tento víkend mimo mesto, pretože išli na akési prednášky pre učiteľov.

Po chvíľke čakania sa dvere pred Peterom otvorili. Stála v nich MJ v dlhých červených šatách, ktoré mali vpredu v oblasti hrudníka vyobrazeného kresleného soba Rudolfa. Vyzerala nádherne, no Petera schladil jej nahnevaný pohľad. Bolo mu jasné, že si neskorý príchod vyžerie.

„Ahoj, MJ. Prepáč, že meškám. Ehm, no… ako by som to… zaspal som, nezvonil mi budík. No už som tu,“ dopovedal a vykúzlil najväčší úsmev na tvári, aký vedel. MJ sa však stále tvárila nahnevane. Napriek tomu mu kývla, aby ju nasledoval do domu. Vybrala sa do obývačky. Peter vošiel dnu, zatvoril dvere a dal si zo seba dole zimnú bundu a čiapku.

Obývačka v dome bola veľká miestnosť, no pomerne sterilná. Steny boli biele a zvyšný nábytok bol krémovej farby alebo bol z dreva svetlej farby. Na stole uprostred miestnosti boli položené dve veľké škatule s výzdobou. MJ pri nich zastavila a otočila sa k Peterovi.

„Tu sú ozdoby a všetko ostatné, vďaka čomu skrášlime miestnosť. Porozvešaj to a ja si zatiaľ urobím kávu. To je trest za neskorý príchod,“ povedala, škaredo na neho pozrela a odišla do kuchyne, ktorá bola hneď vedľa obývačky.

Vidno, že je dcéra učiteľa, pomyslel si Peter a začal vyberať veci zo škatule. Boli to všelijaké ozdoby, vianočné gule, girlandy alebo stuhy. Začal ich rozvešiavať. Po asi pätnástich minútach sa k nemu pripojila MJ, ktorá po spoločnej hodine zdobenia izby zmäkla a už sa na Petera nehnevala.

Okolo jednej si urobili od zdobenia pauzu a dali si spoločný obed, ktorý nebol veľmi vianočný. Objednali si iba pizzu, ktorú zjedli za pár minút a potom sa vrátili k zdobeniu. Ozdobili okrem obývačky aj chodbu, kuchyňu a vchodové dvere. Na počudovanie im to zabralo veľa času a skončili len tesne pred tým, ako prišli prví hostia. To už vonku bola tma.

Prišlo naozaj veľa ľudí, hlavne spolužiakov zo školy, keďže MJ bola dosť obľúbená. Medzi nimi Peter zahliadol aj Harryho Osborna, ktorý prišiel dnu po boku mladej blondíny. Peter sa k nim s úsmevom na perách vybral.

„Zdravím, Harry. Zdravím, Gwen,“ oslovil ich a s Harrym si podali ruky.

„Nazdar, starec,“ povedal s úškrnom Harry, následne na čo sa Gwen zachichotala a priateľsky kývla hlavou. Peter ich nasmeroval na miesto, kde si mohli odložiť kabáty, a vrátil sa naspäť k MJ. Tá si večierok užívala. Momentálne sa rozprávala s akousi dievčinou, ktorú Peter nepoznal, a tak sa dal do reči so svojim spolužiakom, ktorý stál neďaleko. S ním mal iba krátku debatu, potom si však opäť všimol Harryho s Gwen, ktorí sedeli na pohovke, pili vianočný punč a smiali sa.

Peter si s ich dovolením k nim prisadol a dal sa do reči s Gwen, ktorú poznal doteraz len okrajovo. Zistil, že ide o vtipnú a milú dievčinu, ktorá je až po uši zamilovaná do Harryho. Peter bol za neho šťastný, pretože vedel, že aj keď to Harry nerobil náročky, potajomky žiarlil na Peterov vzťah s MJ. Konečne sa mu teda podarilo nájsť si to, po čom túžil. Peterovi to pripomenulo, že by sa už konečne mal odobrať k svojej partnerke a tak ju išiel pohľadať.

Predieral sa pomedzi ľudí, z ktorých viacerých ani nepoznal, no s MJ sa určite poznali. V obývačke ju nevidel, a tak sa vybral smerom ku kuchyni.

Avšak zastal, keď započul silné buchnutie. Znelo to, akoby niečo ťažké dopadlo na strechu. Všetci v dome stíchli, dokonca niekto aj vypol hudbu. Nič sa chvíľu nedialo, no potom započuli ďalšie buchnutie, tentoraz však zo záhrady. To niečo ťažké spadlo tam. Všetci sa pozreli smerom k dverám von na terasu, ktoré boli pri vchode do kuchyne. V tme zo začiatku nebolo nič vidieť. Potom však všetci stuhli, pretože uvideli akési chápadlo. Potom aj druhé. Následne tie dve chápadlá spolu s ďalšími štyrmi prerazili dvere z terasy do domu a zvyšok chápadlovej príšery vošiel dnu. V obývačke nastal chaos a každý sa snažil utiecť von. Okrem Petera. Ten sa v tomto zbesnenom dave snažil nájsť MJ a Harryho. Harryho s Gwen nakoniec zahliadol kútikom oka, ako vybehli na chodbu smerom k vchodovým dverám. MJ však nevidel.

Netrvalo dlho a v obývačke zostal Peter sám s tvorom s chápadlami. Vtedy si však uvedomil, že to je človek, z ktorého chrbta vyrážali štyri mechanické chápadlá. Tie zaboril do zeme a vďaka tomu sa on nad ňou nachádzal asi meter a pol vyššie. Peter tohto muža poznal, pretože sa s ním už stretol niekoľkokrát pred tým a patril k jeho najväčším nepriateľom.

„Doc Ock,“ prehovoril a zamračil sa.

„Pre teba Doctor Octopus, chlapče. Alebo mám radšej povedať Spider-Man?“ povedal a zaškeril sa. Petera neprekvapilo, že zistil, kto v skutočnosti je. Veď ako jediný neušiel z domu. Prekvapilo ho niečo iné.

„Ako si ma našiel?“

„Nuž, dostal som typ od neznámeho muža… alebo ženy. Prišiel mi v podobe mobilu, na ktorý mi neskôr prišla správa s adresou miesta, kde sa má dnes večer nachádzať ten, ktorý mi vždy prekazí skvelé plány. Hneď som vedel, že ide o teba.“

Peter sa zamračil a strčil si ruku do vrecka. V tom momente pochopil, čo zabudol doma v izbe. Mobil so zadaniami od Taskmastera. Peter nezareagoval na jeho správy a tak Taskmaster splnil to, čo sľúbil. Odskáču si to jeho najbližší.

„Tak ma tu teda máš. Urob so mnou, čo len chceš,“ povedal mu Peter a na znak porážky dal ruky nad hlavu. Doctor Octopus sa len zasmial, no neurobil nič. Namiesto toho zdvihol jedno z chápadiel, ktoré predtým končilo niekde v kuchyni, a v ňom držal MJ. Tá bola živá, akurát jej z dlaní tiekla krv, a bola v bezvedomí.

„Myslím, že najlepšie ti dokážem ublížiť aj bez toho, aby som sa ťa čo i len dotkol,“ prehovoril a sucho sa zasmial. Nadvihol chápadlo s MJ a prudko ním tresol do zeme. MJ sa nič nestalo, pretože tesne pred dopadom pod neho skočil Spider-Man a zadržal ho. Rýchlo sa zvrtol, celou silou roztvoril zverák na chápadle a MJ mu spadla do náručia. Vystrelil pavučinu, keďže vystreľovače si ponechal celý čas na rukách, a doskočil až do chodby. Doc Ock sa len zasmial, nechal sa spustiť na zem a všetky štyri chápadla vystrelil smerom k Peterovi a MJ. Našťastie pre nich však neboli až také dlhé a tak ich opäť stiahol a pešo sa k ním približoval. Peter tento čas využil na to, aby zobudil MJ.

Jemne ju prefackal, následne na čo sa zobudila a skríkla, keď videla približujúceho sa Doctora Octopusa. Peter ju pohladkal po vlasoch.

„Neboj sa, všetko bude v poriadku,“ povedal jemne trasúcim sa hlasom, položil ju na zem a otočil sa k nepriateľovi. Ten tentoraz bol v dobrej vzdialenosti a po Peterovi do širokej chodby opäť vystrelil všetky štyri chápadlá. Jeho však už poháňal adrenalín a hnev. Jedna vec bola, keď útočili na neho samotného, no na jeho blízkych mu nikto siahať nebude.

Vyhol sa prvému chápadlu, popod druhé podliezol a na tretie vystrelil pavučinu. Zopakoval to niekoľkokrát a výsledkom bolo to, že sa Octopusovi celé štyri chápadlá prilepili k ľudskému telu. Nemohol sa pohnúť a keď sa pokúsil podísť bližšie k Peterovi, spadol. Peter na neho nastriekal pavučinu ešte aj z vonkajšej strany, takže sa nemohlo stať, aby sa prerezal alebo aby pavučinu pretrhol. Vyzeral ako mucha zabalená pavúkom do kokónu. Peter k nemu podišiel a na tvári sa mu jasne črtal hnev.

„Nemal si si dovoľovať na mojich blízkych, Doctor. To bola veľká chyba,“ povedal, vystrelil na neho ešte jedno pavučinové vlákno a potiahol ho do stredu obývačky. Roztočil sa s ním okolo svojej osi a keď už nabral rýchlosť, pustil pavúčie lano.

Doc Ock vyletel von a Peter cez dieru v stene vybehol na terasu, aby sa pozrel, kam doletel. Spadol do rieky Hudson, ktorá bola od domu čo by si kameňom alebo zločincom dohodil. Octopus dopadol do vody, začal rýchlo klesať a hladina rieky sa nad nim uzavrela.

Vtedy sa Peter prestal hnevať a zľakol sa. Ešte v živote, ani takto v podstate nepriamo, nezabil človeka. Chvíľu čakal, či sa náhodou jeho nemesis z vody ešte nevynorí, no nestalo sa tak. Peter prehltol veľkú guču, ktorá sa mu spravil v hrdle. Potom si ale spomenul, že v dome nechal MJ. Zabudol na potopeného zločinca a rozbehol sa k chodbe, kde ležala MJ. Napriek všetkému vyzerala byť v poriadku, akurát bola trochu dezorientovaná. Keď videla Petera, ktorý sa k nej približoval, ťarbavo sa postavila a neveriacky na neho pozerala. Išla mu ale oproti a pobozkala ho. Potom sa odtiahla a zachmúrene na neho pozerala.

„Takže… ja randím so Spider-Manom, no ten sa mi to neuráčil prezradiť?“ naoko vyčítavo ho konfrontovala touto otázkou. Peter sa nervózne zasmial, oprel sa o stenu a v rýchlosti rozpovedal MJ celý jeho príbeh. Začal s pavúkom, ktorý ho pohrýzol, a skončil s Taskmasterom, kvôli ktorému ich dnes napadli. Vysvetlil, že jej o hrdinskej identite chcel povedať, no chcel ju od toho života zároveň ochrániť. Ako však videl dnes, nepodarilo sa mu to.

MJ k nemu podišla a objala ho. Chvíľu takto nehybne stáli v objatí, no potom si Peter uvedomil, že sa musí dostať k starej Nokii, aby zistil, čo mu Taskmaster písal.

„MJ, musím ísť niečo zariadiť. Mala by si byť už v bezpečí. Zvládneš to tu?“ ustarostene sa jej opýtal. Tá sa na neho iba milo usmiala.

„Neboj sa, bude to v pohode. Zavolám políciu, hasičov, rodičov a všetko im vysvetlím. Ty choď robiť svoju prácu, Spider-Man. Ľúbim ťa.“

„Aj ja teba,“ povedal a opätoval jej úsmev. Potom si na seba hodil zimnú bundu, ktorá celý súboj prežila, a vyšiel von.

Tentoraz už zvolil teplejšiu a bezpečnejšiu cestu autobusom a keď prišiel domov, rýchlo rozpovedal tete May, čo sa stalo. Zamlčal však časť o Taskmasterovi. Stačilo, že o tom vedela MJ. Nechcel už do toho ťahať ďalších ľudí.

Teta May bola vystrašená, no upokojila sa po tom, čo si naliala pohárik chladeného brandy. Peter medzitým vošiel do svojej izby a vzal do ruky mobil, ktorý si zabudol na nočnom stolíku. Zapol ho a prečítal si prvú správu, ktorá hovorila o čase a mieste, na ktorom sa mal stretnúť s Doctorom Octopusom. Ďalšia správa bola výhražná, v ktorej mu Taskmaster dal jasne najavo, že teraz budú jeho blízky trpieť. Potom sa dostal k tretej, najnovšej správe, ktorá prišla pred pár minútami:

Už to nikdy viac neurob, Peter. Dnes som do toho nemusel zasahovať ja, zmanipuloval som na to cieľ, s ktorým by si aj tak bojoval. No ešte jedno takéto ignorovanie a nedopadne to dobre. Verím, že sa z toho poučíš a zajtra ma počúvneš. Dnešok ukončím týmto:

Dvanásť dní do Vianoc, sliepke pristrihol si krídla,
Vulture v rukách polície sedí na väzenských bidlách.
Jedenásť dní do Vianoc, obraz si získal späť,
Venoma aj s Eddiem Brockom porazil si hneď.
Desať dní do Vianoc, banka vykradnutá bola,
Rhino bez peňazí visí na lane, je to pre neho smola.
Deväť dní do Vianoc, elektrina všade praská,
Electrovi v izolácii sa smeje aj lukostrelecká kráska.
Osem dní do Vianoc, krvavé Vianoce to mohli byť,
v Morbiovi vzbudil si svedomie, už len slovami krv bude piť.
Sedem dní do Vianoc, sneh zafarbil krajinu do biela,
z veľkého lovca Kravena je v sieti chytená gazela.
Šesť dní do Vianoc, šach-mat si dal podsvetia kráľovi,
muž bez strachu teraz veľkého Kingpina rozhovorí.
Päť dní do Vianoc, MJ si sa úplne otvoril,
Doctor Octopus vo vlastnom objatí riečne dno pokoril.

POKRAČOVANIE ZAJTRA…

Pokiaľ chcete pravidelne čítať náš vianočný Spider-Manov príbeh, navštívte podstránku Spider-Man: Predvianočná nočná mora a každý deň až do Vianoc si prečítajte časť unikátneho príbehu.

Autor: Ondrej Kačkoš

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -