Klobúk dole. Spotify práve revolučným spôsobom zmenilo, ako počúvate hudbu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nová AI funkcia Spotify

Technologickí giganti vo veľkom investujú do vývoja a implementácie umelej inteligencie do všedných aplikácií. V poslednej dobe ju registrujeme stále viac v našich osobných počítačoch alebo smartfónoch. Po novom významný krok vykonal aj Spotify. Známa streamovacia služba spúšťa testovaciu verziu AI funkcie, vďaka ktorej si behom sekúnd vygenerujete personalizovaný zoznam skladieb. Informoval o tom samotný Spotify prostredníctvom tlačovej správy.

Ako technologické spoločnosti zapojili AI?

V poslednej dobe ste mohli zastihnúť, že napríklad Samsung integroval umelú inteligenciu do svojich smartfónov prostredníctvom Galaxy AI. Vďaka nej môžu používatelia rýchlo formátovať text, prekladať správy a generovať odrážkové zoznamy.

Microsoft Copilot už funguje v rámci programov Office, užitočných hlavne pre kancelársku prácu. Jednotlivé funkcie a AI vylepšováky sú už zabudované do najnovších verzií Wordu, Excelu a PowerPointu.

google gemini
Zdroj: Microsoft, Google Gemini

Podobným smerom ide aj Google, ten už ponúka predplatné Gemini Advanced, vďaka ktorému dostane používateľ prístup ku výkonnejšiemu modelu 1.0 Ultra. Gemini je priamo integrovaná do online nástrojov Google Dokumenty, Gmail a iných. V budúcnosti plánuje Google zaviesť AI priamo do svojho vyhľadávača, čo bude priamo spoplatnené.

Pridáva sa aj Spotify

Cestu umelej inteligencie po novom razí už aj Spotify. Ten nedávno vydal funkciu AI DJ, ktorá dokáže v testovacej verzii odhadnúť, aká ďalšia pesnička sa hodí na počúvanie. Navyše ich namixuje a ako skutočný diskdžokej ich okomentuje AI hlasom. Spotify teraz spúšťa novú funkciu, a to AI Playlisty.

Zoznamy skladieb generované umelou inteligenciou sú dostupné zatiaľ len v beta verzii v krajinách Spojeného kráľovstva a Austrálie pre používateľov s predplatným Spotify Premium. Funkcia sa nachádza priamo v aplikácii pod ikonou „Tvoja knižnica“. Následne v pravom hornom rohu treba kliknúť na ikonu „+“, po čom sa zobrazí možnosť generovať „AI Playlist“.

spotify
Zdroj: Spotify

Ak to skúšate na Slovensku, ešte tu funkciu nenájdete. Na našom území zatiaľ nie je dostupná.

Ako fungujú AI playlisty

Spotify dokáže takýmto spôsobom vygenerovať playlisty pomocou textového vstupu. Môžete aplikácii napísať, aby napríklad vytvorila zoznam skladieb so „smutnou hudbou pre kreslenie zomierajúcich rastlín,“ „pesničky pri západe slnka“ a podobne. Kreativite sa medze nekladú, môžete dokonca používať aj emojis a skutočne bizarné nápady. Jess Weatherbed z The Verge napríklad úspešne vygenerovala playlist po zadaní výzvy „chcem sa cítiť ako lovec upírov z Blade (1998).

Podľa testovania redaktorov zo zahraničných médií sú AI Playlisty naozaj zábavné a užitočné. Pomôžu vám rýchlo vytvoriť zoznam skladieb pre oslavu alebo viac-menej akúkoľvek príležitosť. Tón, žánre a celková nálada jednotlivých pesničiek v zozname pritom vhodne korešponduje so zadaným textom.

Vývojári vložili do aplikácie obmedzenia, čo sa týka aktuálnych udalostí, značiek a podobne. Vytvorili tiež obmedzenia pre urážlivý obsah.

Službu bude Spotify postupne rozširovať do ďalších krajín pre účely beta testovania už v nasledujúcich mesiacoch. Dúfame, že už čoskoro ju oficiálne vydajú aj na Slovensku.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -