Rýchly a cenovo dostupný SSD disk Samsung 980 s rozhraním NVMe vytvára nový štandard pre svoju kategóriu

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Bratislava, 10. marca 2021 – Spoločnosť Samsung Electronics, svetová jednotka vo vyspelých pamäťových technológiách, uvádza na trh nový SSD disk 980 s rozhraním NVMe, prvý bežne dostupný disk Samsungu bez DRAM modulu. Má vôbec najvyšší výkon medzi súčasnými SSD diskami bez DRAM a ponúka skvelú technológiu NVMe širšiemu spektru zákazníkov. Na slovenskom trhu sú tieto disky dostupné od 9. marca 2021 vo verzii s pamäťou 250 GB za odporúčanú maloobchodnú cenu 53,50 €, 500 GB za odporúčanú maloobchodnú cenu 76,50 € a 1 TB za odporúčanú maloobchodnú cenu 141,50 €.

„Vďaka radu hardvérových aj softvérových inovácií ponúka nový SSD disk Samsung 980 skvelý pomer ceny a výkonu bez toho, aby sme robili akékoľvek kompromisy v kvalite špičkového rozhrania NVMe,“ vyhlásil KyuYoung Lee, viceprezident divízie pamätí v Samsung Electronics. „Model 980 sa vyznačuje vynikajúcou kombináciou rýchlosti, energetickej úspornosti a spoľahlivosti, takže sa veľmi dobre hodí pre bežných užívateľov PC, ale aj náročných hráčov a tvorcov multimediálneho obsahu.“

SSD disk Samsung 980
Zdroj: Samsung Electronics

Predchádzajúce verzie SSD diskov bez DRAM pamäte mali jednu veľkú nevýhodu – absencia praktickej vyrovnávacej pamäte znamenala nižšiu rýchlosť čítania aj zápisu. Samsung 980 je však vybavený technológiou Host Memory Buffer (HMB), ktorá prepája SSD disk priamo s DRAM pamätou procesora počítača, v ktorom je disk inštalovaný. Tým pádom všetky prestoje odpadajú. Nová technológia sa výborne dopĺňa s V-NAND šiestej generácie, optimalizovaným ovládačom a vyladeným firmwarom. Výsledkom je špičkový výkon rozhrania NVMe, až šesťkrát rýchlejší ako SSD disky SATA. Rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu dosahuje až 3500, respektíve 3000 MB/s, u náhodného čítania a zápisu potom 500 K IOPS a 480 K IOPS.

Vylepšená technológia Intelligent TurboWrite 2.0 ponúka podstatne lepší výkon aj výdrž než predchádzajúce verzievďaka alokácii podstatne väčšej vyrovnávacej pamäte vnútri disku.

Pre užívateľov pracujúcich s extrémne veľkými súbormi alebo pre hráčov graficky náročných hier je určený režim Full Power Mode, súčasť softvéru Samsung Magician 6.3. Ten umožňuje stály chod disku s maximálnym výkonom pri práci aj hraní.

SSD disk Samsung 980
Zdroj: Samsung Electronics

Okrem toho sa už zákazníci nemusia obávať prehriatia disku vďaka vylepšenej tepelne odolnej konštrukcii. Technológia Dynamic Thermal Guard, poniklovaný ovládač a nálepky pre rozptýlenie tepla sú zárukou spoľahlivej práce aj pri dlhom nepretržitom využívaní.

Nový SSD disk navyše ponúka až o 56 % vyššiu energetickú účinnosť v porovnaní s predchádzajúcim modelom 970 EVO, čo poteší najmä majiteľov notebookov na dlhších cestách.

Zdroj: TS Samsung Electronics

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -