Totálne zlyhanie vo výrobe: SSD disky sa hromadne kazia, Slováci prichádzajú o dôležité súbory

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

SSD disky sa hromadne kazia, poznáme príčinu

Obľúbený výrobca čelí veľkému problému. Spoľahlivosť je základnou vlastnosťou, ktorú vyhľadávajú kupujúci dátových diskov. Tieto SSD disky spoločnosti Western Digital však majú problém s udržaním dát pokope – nielen že používateľom z nich začali miznúť súbory, celé zariadenia sa jednoducho kazia a prestávajú fungovať. A aj keď sa ich firma snaží na diaľku opraviť pomocou softvérových aktualizácií, nové informácie prostredníctvom Future Zone odhaľujú, že je to zbytočné. Už ich totiž nič nezachráni.

Už od začiatku roku 2023 sa čoraz častejšie objavujú správy o poruchách externých SSD diskov SanDisk Extreme Pro od spoločnosti Western Digital. Tie sú navrhnuté tak, aby boli rýchle, ľahké a prenosné, no zároveň pomerne robustné a odolné. Majú udržať dáta používateľov v bezpečí. Tí však ostali v mnohých prípadoch prekvapení, keď zapojili svoj disk ku počítaču a zistili, že im zmizli dôležité súbory.

Či už ide o firemné dokumenty, dôležitú prácu alebo fotografie, používateľom sa jednoducho nepáčilo, že prichádzajú o údaje. Aj preto sa zákazníci spojili a podali hromadnú žalobu na Western Digital, o ktorej informoval portál Tom’s Hardware.

sandisk
Zdroj: Alza / Western Digital

Firma má zaplatiť odškodné vo výške 5 miliónov amerických dolárov. „Nemôžem už tomu disku veriť a tým pádom pre mňa stratil hodnotu,“ vyjadril sa jeden zo zákazníkov, ktorý navyše nedokázal daný výrobok reklamovať. Ostal mu tak polo-funkčný SSD disk, na ktorý sa bál ukladať súbory, pretože mu odtiaľ mizli.

Odborníci odhalili skutočnú príčinu kazových SSD diskov

Zmiznuté súbory sa v niektorých prípadoch dajú obnoviť, a to aj po úplnom vymazaní. To napadne mnohým používateľom, pričom oslovia jednu z firiem ako Attingo, ktorá sa špecializuje na obnovu dát. Táto spoločnosť má posledné mesiace plné ruky práce, a to aj vďaka problémom s SSD diskami SanDisk:

„Každý týždeň máme aspoň jedného človeka, ktorý k nám prinesie externý pevný disk SanDisk, pretože už nefunguje. Je tu značné množstvo chýb,“ vysvetľuje Markus Häfele, výkonný riaditeľ spoločnosti Attingo pre Future Zone.

detail disku
Zdroj: Attingo / Future Zone AT

Spoločnosť považuje problém za vyriešený

Western Digital sa už pokúšala problémy zalepiť softvérovou náplasťou. V máji 2023 sa spoločnosť zaviazala priniesť aktualizácie pre SanDisk Extreme Pro 4TB SSD disky, no zo svojho plánu vynechala varianty v 2TB a 3TB veľkostiach. Tento nepochopený krok už dostáva svoje vysvetlenie, ako totiž ďalej vysvetlil Markus Häfele z Attingo, softvérom sa to nevyrieši.

Určite ide o hardvérový problém. Ide o dizajnovú a konštrukčnú slabinu. Problémom je celý proces spájkovania SSD,“ upresnil riaditeľ firmy na obnovu dát a opravu diskov. Podľa všetkého je problémom samotný spájkovací materiál, ktorý vytvára bubliny a spôsobuje oslabenie konštrukcie.

western digital
Zdroj: Western Digital

Problematické je aj to, že „použité súčiastky sú príliš veľké pre rozloženie určené na doske,“ opisuje Häfele. To zapríčiní, že tieto komponenty nepasujú so základovou doskou a kontakt s podložkami je slabší, a preto sa spájkované spoje ľahšie zlomia. Podobné problémy so spájkovacím materiálom môžu byť spôsobené extrémnymi teplotami a externými vplyvmi. Zvyšok konštrukcie a pravidelnosť týchto „kazov“ však nasvedčujú, že na vine je nízka výrobná kvalita.

Spoločnosť mlčí. Portál The Verge ešte v auguste informoval, že Western Digital neodpovedalo na ich otázky a dodnes sa neobjavilo objasnenie. Výrobca SanDisk Extreme SSD diskov považoval problém za vyriešený sľubovanou softvérovou aktualizáciou. Portál Future Zone informoval, že spoločnosť nekomentovala hardvérový problém a verili, že ho opravili na diaľku. To však nové zistenia vylúčili, keďže samotné problémy pochádzajú z výroby. Sme teda zvedaví, ako sa Western Digital rozhodne situáciu riešiť. Nespokojných zákazníkov a pokazených diskov bude len viac a viac.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -