Slovenský road movie o ambicióznom komikovi | Stand up RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

Stand up RECENZIA – „Humor je soľou zeme. Kto je ním dobre presolený, vydrží dlho čerstvý.“ Slová Karela Čapka krásne vystihujú postavenie humoru, smiechu a radosti v našich životoch. Stále častejšie sa z nás stávajú zatrpknuté poloprázdne soľničky, no nájdu sa aj svetlé výnimky, ktorým z nich presýpa. Práve títo ľudia majú dar nás rozosmiať, a v posledných rokoch hlavne formou stand-upových vystúpení. Toto remeslo sa pomalými krokmi v našej krajine udomácnilo a prináša radosť tisícom ľudí.

Veď je to predsa jednoduché – len vy, mikrofón a plná sála nedočkavých divákov. O tom, že to nie je také ľahké, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, svedčí nový slovenský film Stand up. V hlavnej úlohe sa predstavili Ondrej Kovaľ so svojou partnerkou Zuzanou Norisovou, ktorých doplnili Ady Hajdu, Elena Podzámska, Peter Oszlík či Anna Jakab Rakovská. V neposlednom rade sa na plátne objavili aj známe tváre komikov zo Silných rečí a zahraničná herečka Caitlin Witty. Film produkovala spoločnosť Silver Art.

stand up
Stand up RECENZIA; Zdroj: cine-max.sk

Plávajúci losos proti prúdu

Mišo Vrba (Ondrej Kovaľ), najznámejšie meno vo vodách slovenskej stand-upovej scény, sa rozhodol opustiť svoje korporátne zamestnanie a vsadiť všetko na svoje humorné vystúpenia. Tento ambiciózny krok z neho spravil prvého profesionálneho komika v našich končinách. Nebol by, samozrejme, možný bez podpory jeho milujúcej priateľky Táni (Zuzana Norisová). Tá ho, síce, v stand upe podporuje, no začína si všímať, ako mu jeho vlastné ego a vidina slávy zatieňujú rozum. Ich začínajúcu partnerskú krízu ešte viac znásobí príchod netere Julie (Caitlin Witty). Julie ušla od mamy až z ďalekých Spojených štátov amerických a chce lepšie spoznať svojho slovenského uja.

Ani táto komplikácia neodrádza Miša od vycestovania na očakávané turné. Napriek prvotnému namietaniu sa nakoniec rozhodol zobrať so sebou aj Julie. Spoločne objavujú krásy slovenských miest, no kým v nich Mišo vystupuje so svojou šou, ona prežíva vlastné dobrodružstvo. Spoznáva zaujímavých ľudí, koštuje slivovicu, či skúša hrať futbal. Ich pohodové chvíle naruší až vtieravá milenka (Anna Jakab Rakovská) a Tánin nečakaný príchod. Mišo následne musí hasiť nejeden problém a humorom vyliečiť aj to, čo sa zdá zďaleka nevyliečiteľné.

stand up
Zdroj: cine-max.sk

Hodnotenie

Stand up je nevídaným počinom v našej kinematografii. Zapĺňa, totižto, medzeru, ktorá bola už dlho prázdnou a ňou je mainstreamový indie film. Od úplného začiatku vám je jasné, že to nie je „klasická“ komédia. Odlišuje sa hlavne svojím raw, neskresleným, miestami dokumentárnym spracovaním. Režisér Juraj Bohuš, pre ktorého to bol debutový celovečerný film, vyťažil z minima maximum. Podarilo sa mu zhromaždiť skupinku kreatívnych zapálených ľudí, čo sa odzrkadlilo na skvelom výsledku. Scenár bol na slovenské pomery dôvtipný a príjemne jednoduchý, bolo na ňom cítiť vplyv Mateja Adámyho. Samozrejme, nechýbal ani kvalitný humor. Ten je v Stand upe, taktiež, unikátny. Scény sú skôr vystavané na inteligentne premyslených replikách. Situačný humor je v úzadí, no párkrát ho pred očami uvidíte.

Od bežnej komédie ju odlišuje aj nemalé množstvo hĺbavejších scén a dialógov. Aj takýmto spôsobom tvorcovia približujú nie vždy veselý svet komika. Mišo sa vo filme trápi, vnútorne si nie je istý svojím rozhodnutím a postupne sa z namysleného egocentrického trkvasa vykľul vcelku pohodový chalan. Pochvalu si zaslúži jeho predstaviteľ Ondrej Kovaľ. Fantasticky sa vžil do roly zasneného chlapa, ktorému štyridsiatka klope na dvere, no aj napriek tomu sa nevzdáva predstavy o naplnení svojho sna.

stand up
Zdroj: cine-max.sk

Prekvapenie Julie a komici

Kapitolou samou o sebe bola Julie. Obavy z jej „nadbytočnej“ prítomnosti opadli hneď po úvodných minútach. Svojim drzým, nerozvážnym a okázalým charakterom mierne pripomína postavu Margo (Cara Delevigne) z filmu Papierové mestá. Dokonale stmeľuje všetky príbehy, ktoré máme možnosť na striebornom plátne vidieť. Darí sa jej to hlavne pomocou Polaroidu. Instantné fotky si dôkladne ukladá do albumu a prostredníctvom nich si viete vybaviť nezobrazené udalosti. Julie oživuje jednak lineárny príbeh a svojimi prehovormi a myšlienkami nám tak trochu búra stereotypné zobrazenie teenagera.

Potešilo aj obsadenie komikov. Vo filme sa objavujú Michael Szatmary, Matej Adámy, Ján Gordulič, Jakub Gulík, Tomáš Hudák a ich kolegyňa Simona Salátová. A aj keď nikto z nich nemal v Stand upe väčšiu rolu, spoločne dotvárali autentický pocit zo scén. Film ovplyvnili skôr spoza kamery. Pomohli hlavnej scenáristke Michaele Sabo s usmernením príbehu, tvorili vtipné repliky a prispeli aj svojimi zážitkami a pohľadmi k dokončeniu diela.

stand up
Zdroj: cine-max.sk

Stand up RECENZIA – Zhrnutie

Nie často vítame do kinosál slovenský film a k tomu ešte aj kvalitný. Stand up je po technickej ale aj obsahovej stránke ambicióznym filmom v našich končinách. Netypická road movie komédia zobrazuje život odvážneho komika, ktorý sa snaží postaviť na vlastné nohy a ísť si za vytúženou prácou. Nie všetko ide podľa Mišových predstáv, jednoznačne nepočítal s príchodom už skoro zabudnutej netere. Tá mu ale ukazuje jej „nepokazeným“ prístupom k životu, že radosť sa skrýva v maličkostiach, a že humor nevylieči všetko. Na ich spoločnej ceste dozrievajú a čelia nepredvídateľným udalostiam. Zhrnuté, podčiarknuté. Stand up si od nás vyslúžil 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -