Ako sa nám pozeral film Star Wars so živou hudbou od pražského orchestra?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Možno na to niektorí z nás zabúdajú, no film ako taký spája nielen jedno umenie. Tento prostriedok rozprávania príbehov a vzbudzovania silných ľudských pocitov sa totižto okrem obrazu spolieha na klasický, pre niektorých mocnejší nástroj. Reč je o hudbe. Ja osobne si bez hudby neviem predstaviť život. Ako veľmi by mi potom chýbala vo filmoch? Na to ani neviem pomyslieť.

Jedno však viem povedať s istotou: film bez hudby je len polovičný zážitok. Nenaplňuje, nebaví, nijak nehovorí do duše. Aj preto nás potešila šanca zúčastniť sa koncertu, ktorý mi raz a navždy potvrdí to, čo som si myslel odjakživa. V bratislavskej Inchebe sme si včera (9. októbra) užili film Star Wars so živou hudbou od pražského orchestra! Ako na nás tento zážitok zapôsobil?

Star Wars so živou hudbou
Nastražte uši a pripravte sa na niečo úžasné!; Zdroj: Andrej Cvik

Star Wars so živou hudbou v Bratislave

Pri sledovaní filmu na televíznej obrazovke človek ľahko zabudne, čo všetko sa ukrýva za zorným poľom kamery. Ten pravý šmrnc, to nehmatateľné pozlátko, je však častokrát pridané až v strižni. Aj preto si mnohí neuvedomujú, že za tými najznámejšími filmovými piesňami stoja obrovské orchestre, ktoré dané piesne pracne vyšperkovali a nahrali.

V pondelok o 20:00 som konečne videl, čo, respektíve kto sa za tým ukrýva. Keď na pódium vošiel prvý člen pražského filmového orchestra, sála začala tlieskať. Kým sa na pódiu objavil posledný člen orchestra so svojim nástrojom, už nás boleli ruky. Cez 50 členov napochodovalo pred nás a zaujalo pozície, pripomínajúc umelecké Impérium. A potom to začalo.

Star Wars so živou hudbou
Orchester si zaslúžil niekoľkominútový potlesk!; Zdroj: Andrej Cvik

Vidieť, lepšie povedané zažiť to na vlastnú kožu, to vám asi len ťažko opíšem slovami. Legendárne kompozície skladateľa Johna Williamsa ožili, popri čom na plátne hral samotný film. Orchester podporil a ukázal myšlienku, aký veľký rozdiel robí tá správna filmová hudba. Aj s prestávkou koncert trval cez dve a pol hodiny, no verte mi, s radosťou by som si to odsedel znova a potom ešte raz.

Boli ste už na podobnom koncerte filmovej hudby, popri ktorom sa na plátne premieta samotná snímka? Poprípade by ste chceli niečo podobné zažiť? Vaše názory a skúsenosti nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: praguefilmorchestra.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -