Sklamalo ukončenie legendárnej filmovej série? | Star Wars: Vzostup Skywalkera RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Star Wars: Vzostup Skywalkera RECENZIA – Aj do slovenských kín sa 19. decembra (o deň skôr, ak máte lístky na predpremiéru) dostáva záver legendárnej filmovej série. Príbeh, ktorý začal pred 42 rokmi, je oficiálne u konca. A my sme mohli byť pri tom. Dnes vám prezradím, či sa štúdiu podarilo nakrútiť uspokojivé ukončenie ságy Skywalkerovcov, alebo sklamali desiatky miliónov fanúšikov po celom svete.

Star Wars: Vzostup Skywalkera RECENZIA

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znova spájajú sily, aby divákov vzali na výpravnú cestu do ďalekej galaxie vo filme Star Wars: Vzostup Skywalkera. V strhujúcom závere ságy Skywalker sa zrodia nové legendy a odohrá sa konečný boj za slobodu.

Tak znie oficiálny popis filmu od slovenského distribútora, no nie že by ste ho potrebovali. Povedzme si pravdu, v skutočnosti je zbytočný – kto by predsa nesledoval ságu Star Wars. Všetci vieme, o čo pôjde. Aj preto sa v oficiálnom popise nenachádzajú presné informácie o príbehu, ale len akási všeobecná správa v zmysle „to isté, ale teraz naposledy“. No ono to jednoducho funguje…

Dĺžka filmu Star Wars 9
Zdroj: deffinition.co.uk

Už od prvých sekúnd dej letí na plné obrátky. Malá zaujímavosť, ktorou vám nič neprezradím, no možno trochu napoviem je to, že prvou postavou, ktorú v novom Star Wars vidíme, je Kylo Ren. Taktiež známy ako Ben Solo, syn Lei a Hana sa v epickom finále stavia niktoške Rey. Našťastie to však vôbec nie je tak jednoduché ako boj svetelnými mečmi.

Práve konflikt a medziľudský vzťah Rey a Rena je gro siedmej až deviatej epizódy, t.j. poslednej trilógie ságy Skywalkerovcov. Nemalo by teda byť prekvapením, že im dvom je venovaná väčšina filmu Star Wars: Vzostup Skywalkera. Rey ako jediná nádej Odboja, Ren ako veliteľ Prvého rádu. Oni dvaja majú v rukách osud galaxie – teda až dokým nebola do marketingu filmu primiešaná zaujímavá informácia, že sa vracia Palpatine aka Darth Sidious.

Toľko odpovedí

Pred premiérou nového Star Wars som celkom zmäteno uvažoval nad tým, prečo si Lucasfilm nenechal odhalenie návratu Palpatinea na kiná. Ja viem, že je ironické to písať do filmovej recenzie, no takmer vždy platí pravidlo, že čím menej o príbehu viete predom, tým viac vás chytí, zaujme a baví. A stojím si za tým aj po tom, čo som Vzostup Skywalkera videl. Samozrejme, odhaliť, že sa vracia Palpatine ešte pred premiérou má na druhu stranu výhody z hľadiska počtu predaných vstupeniek.

Pre štúdio musí byť ťažké rozhodnúť sa, čo uprednostniť – zisk alebo priazeň fanúšikov a kritikov, teda kvalitu filmu? V prípade Lucasfilmu, ktorý spadá pod Disney to však až tak ťažké nebolo. Ale, a toto je naozaj veľké „ALE„, našťastie to v prípade Palpatinea až tak nevadí.

Star Wars: Vzostup Skywalkera RECENZIA
Zdroj: polygon.com

Star Wars: Vzostup Skywalkera mal dve úlohy: odpovedať na čo najviac otázok a ukončiť ságu. Tých otázok bolo vďaka scenárom siedmej a ôsmej epizódy neúrekom, môžem vám teda zaručiť, že prekvapenia vás aj tak neminú. Príbeh sa z istého hľadiska dá predpovedať, no, samozrejme, nech ste aj ten najväčší fanúšik, všetko predpovedať nedokážete.

Z tohto hľadiska z novinky vychádza pocit nutnosti dokončiť skladačku, ktorú spoločne rozhádzali J.J. Abrams a Rian Johnson. Príbeh je stavaný tak, aby len naťahoval odpovede, na ktoré ako diváci čakáme. Ich spracovanie sa však podarilo. Nakoniec je teda pocit nutnosti dokončiť skladačku prekonaný katartickým výdychom. Pozerať Star Wars: Vzostup Skywalkera je ako umiestňovať posledný dielik puzzle do obrovského obrazu, vyplniť posledné číslo v sudoku alebo doumývať posledný kus riadu. Jednoducho satisfying.

Rozhodnutia

Rozhodnutia tvorcov ohľadom príbehu sú uspokojivé. Nespravili nič príliš šialené, čo by mohlo pobúriť fanúšikov, no naopak nespravili nič príliš neoriginálne. Scenár je síce napísaný čo najbezpečnejšou cestou, aby uspokojil čo možno najviac ľudí, no koniec koncov to inak byť ani nemohlo. Štipka vynaliezavosti v ňom chýba, ale plynie aj končí bez pocitu sklamania.

Veľké rozhodnutie vzniklo aj v decembri roku 2016, kedy zomrela herečka Carrie Fisher. Tá, samozrejme, stvárňovala ikonickú Leiu. Otázkou bolo, ako ju dostať do filmu tak, aby si ju finálny diel ságy Skywalkerovcov uctil. Nechcem odhaľovať špecifiká, no naozaj to vyšlo. A ešte k tomu fanúšikov určite poteší, že narozdiel od siedmej či ôsmej epizódy má Leia naozaj podstatnú úlohu v príbehu.

A čo Rey a jej pôvod? Naozaj je nikto z nejakej nepodstatnej púštnej planéty? Odpoveď je prinajmenšom zaujímavá – nebojte sa, neodhalím vám ju. Poviem vám ale, že po odpovedi na jej pôvod sa v sále medzi divákmi začalo aktívne šepotať. Podotknem ešte, že tu uchádza kus logiky, keďže neskôr je vo filme odhalené, že Luke aj Leia celý čas poznali odpoveď na otázku ohľadom jej pôvodu.

star wars
Zdroj: starwars.com

Bez spoilerov

Asi ste si už všimli, že v žiadnom z odstavcov nekonkretizujem. Síce niečo hovorím, no nepodkladám to priamou situáciou alebo scénou z filmu. Dôvod je taký, že naozaj všetko by bol pomerne veľký spoiler, pričom vám môžem zaručiť, že bez nich vás príbeh ohromí viac ako s nimi. Ak chcete poznať všetky odpovede, film si jednoducho musíte pozrieť – čo vám aj odporúčam.

Nostalgia, paralely s predchádzajúcimi časťami, odkaz na pôvodný Star Wars. Aj toho všetkého je plný scenár, čo by vám malo napovedať niečo málo o tom, ako veľmi sa Vzostup Skywalkera snaží páčiť dlhoročným fanúšikom. A na tom nie je nič zlé, aj keď je nostalgia v rámci filmovej kritiky často znehodnocovaná ako príliš jednoduchý spôsob na vyvolanie emócií.

Emócie a humor, ľudská stránka vesmírnej bitky

Keď už som sa dostal k emóciám, finále je, samozrejme, poukladané tak, aby vám súčasne vyhŕkli slzy smútku aj šťastia. Plnší emócií bol tentokrát prakticky každý charakter. Zaujal hlavne Poe Dameron a jeho stará láska Zorii či Finn a jeho stretnutie s ďalšími Stormtroopermi-dezertérmi. Absolútnou špičkou sa však stala dynamika medzi Rey a Kylo Renom.

Ľudskosť dodáva aj humor, ktorý bol vkusný a skvelo načasovaný. J.J. Abramsovi sa takmer podarilo vyhnúť tomu, že by vtipom pokazil dramatickú scénu. Keď už však bola skutočne dramatická, atmosféra sa jasne zmení na vážnu, niekedy až temnú, čo je skvelé. Do toho tu sú aj dialógy medzi postavami, ktoré si okrem vyznávania lásky navzájom aj vyčítajú chyby, krivdia si a nadávajú si. A to tomu všetkému dodáva skutočný nádych realistickosti – teda aspoň čo sa postav týka.

Veľa realistickosti inak nečakajte. Nezabúdajte ani, že Star Wars nie je stopercentné sci-fi, ale jeho lepším opisom by bolo „vesmírne fantasy„. Ak sa predom presvedčíte o tom, že vám fantastické prvky v logike príbehu vadiť nebudú, všetko bude v najväčšom poriadku.

Star Wars: Vzostup Skywalkera RECENZIA
Zdroj: starwars.com

Na záver argumentu ľudskosť je tu samotné posolstvo príbehu. Áno, nejde len o blikajúce svetelné meče, lasery a šialené prekvapenia, ale aj o skutočne pozitívne poučenie do života. To by som jednou vetou zhrnul takto: „Nezáleží na tom, kto si, ale čo robíš.“ Pekné, však?

Technické spracovanie a ľudský faktor

Ide o film z dielne Lucasfilmu, resp. Disney, do ktorého bolo investovaných niekoľko sto miliónov amerických dolárov. Samozrejme, že špeciálne efekty sú špičkové, ako aj Abramsova veľkolepá réžia. Ľahké problémy nastávajú pri pohľade na strih, ktorý je miestami chaotický, taktiež často pôsobí ako bez motivácie. Vo viacerých sekvenciách bola obetovaná logika strihu za budovanie falošnej drámy či naťahovanie situácie.

Okrem toho, čo vidíme, je tu aj to, čo počujeme. O hudbu sa už klasicky postaral legendárny John Williams, ktorý opäť zrecykloval a pomiešal svoje staršie skladby. Tie sú však natoľko ikonické, že to nikomu až tak veľmi vadiť nemôže.

Potom sú tu ešte herci, ktorí boli absolútne fantastickí. Keďže ide o finálny diel série, každý z nich dostal viac dramatických príležitostí na predvedenie svojho ozajstného talentu. Adam Driver, Daisy Ridley, Carrie Fisher, Mark Hamill, Ian McDiarmid, Oscar Isaac, John Boyega, Billy Dee Williams, Anthony Daniels a ďalší sú len vďaka svojej prítomnosti v Epizóde IX legendami.

star wars novinky
Zdroj: twitter.com

ZHRNUTIE – Star Wars: Vzostup Skywalkera RECENZIA

Star Wars: Vzostup Skywalkera je fantastické ukončenie legendárnej filmovej ságy. Tvorcovia v mnohom stavili na istotu a príliš neriskovali, no stačí to na to, aby sa skutočných fanúšikov zmocnili silné emócie. J.J. Abrams skvelo vyvážil humor a drámu. Medzi nedostatky patrí predvídateľnosť a chaotický strih, no všetko však zachraňuje fakt, že ide o filmovú udalosť ako žiadna doteraz. Staňte sa súčasťou histórie, kým to stíhate, pretože niečo podobné sa nezopakuje zopár desaťročí. Film Star Wars: Vzostup Skywalkera dostáva hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. dnes som na to bol v kine a SW 9 mi zmenil život! úžasné, ohromné! Som doslova hotový, ešte furt to predýchavám, toto neprekoná nič :O ľudia ktorý túto epizodú nejak negatývne kritizujú sa môžu zahrabať!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -