Rozosmeje nás nová dospelácka komédia Setha Rogena? | Stará láska nezhrdzavie RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Seth Rogen je známy americký komik a herec, ktorý je preslávený vďaka svojim… jedinečným úlohám? V skratke sa jeho filmy vyznačujú neslušným, no zároveň detinským humorom. Keď mu teda v hlavnej úlohe sekunduje vážne pôsobiaca Charlize Theron, diváka to môže mierne zmiasť. Naša „Stará láska nezhrdzavie RECENZIA“ vám odhalí, čo sa tejto dvojici nečakane podarilo, čo im nevyšlo a aká dobrá je vlastne ich spoločná romantická komédia!

Stará láska nezhrdzavie RECENZIA
Zdroj: letterboxd.com

Stará láska nezhrdzavie RECENZIA

Charlotte Field (Charlize Theron) je jednou z najvplyvnejších žien na svete. Je šikovná, krásna, vzdelaná, pracuje v diplomacii a má talent na všetko. Fred Flarsky (Seth Rogen) je nadaný novinár na voľnej nohe, ktorý priťahuje problémy. Nemajú vôbec nič spoločné, až na to, že Charlotte bola kedysi jeho opatrovateľkou a on bol do nej zaľúbený.

Keď sa po rokoch náhodou stretnú, Charlotte, očarená jeho zmyslom pre humor, sa zrazu vráti v čase a spomenie si na svoje mladícke ideály. V náhlom impulze ponúkne Fredovi, aby pre ňu písal prejavy pre práve spustenú prezidentskú kampaň. A hoci sa on v jej kruhoch pohybuje ako slon v porceláne, iskra preskočí a romanca je na svete… spolu so sériou neočakávaných incidentov na vysokej úrovni.

charlize theron
Zdroj: brightspot.com

Seth na plnej čiare

Keď je reč o Sethovi Rogenovi, platí pri ňom pravidlo „love it or hate it“ – až na pridanú tretiu stranu, ktorú zastávajú diváci, ktorí ho nejak neriešia. Medzi nich patrím aj ja. Rogen ani zďaleka nepatrí medzi mojich (či kohokoľvek iných) obľúbených komikov alebo hercov. Nevadí mi však. A to je jednou z najväčších podmienok, ktoré musí spĺňať každý divák filmu Stará láska nezhrdzavie.

Ide o komédiu tak Seth-Rogenovskú, že vymyslený pojem Seth-Rogenovský naberá úplne nový význam. Môžete očakávať ohromnú vulgaritu, sex, vtipy o prdoch a penisoch, znova sex, drogy… Prakticky všetko z arzenálu dospeláckeho humoru, ktorý je Rogenovým zázrakom zároveň detinský. Komédia týmto štýlom humoru preteká, takže ak je to niečo, čo vyhľadávate, určite ani neváhajte. Čo však tá druhá polovica žánru?

bob odenkirk
Zdroj: latimes.com

Neoxidujúca láska

Zápletka filmu znie prinajmenšom zaujímavo… Aj keď som si pred chvíľou prečítal istý komentár, kde sa písalo, že príbeh až desivo pripomína Lady a Tramp (čo je aj trochu pravda), je unikátny. Teda nie až tak základnými myšlienkami deja, v ktorom sa do seba zamilujú niktoš a dáma – to sme videli už mnohokrát. Stará láska nezhrdzavie je zaujímavejšia skôr samotným prevedením, aké sa často nevidí.

Bežný romantický príbeh bol zasadený do politického scenára. Charlize Theron hrá političku, ktorá má ašpirácie na post prezidentky USA. Seth Rogen hrá žurnalistu, ktorý je samotnou politikou podrazený. Majú toho veľa spoločné, no zároveň každého z nich politika istým spôsobom zráža na zema podržať sa môžu len navzájom.

Stará láska nezhrdzavie RECENZIA
Zdroj: ew.com

Voľby príbehu

Keďže naše dve hlavné postavy sa od začiatku do konca pohybujú v politickom prostredí, nie je hádam prekvapením, že samotný film je jeden veľký politický komentár. To je odvážne. Príjemne však prekvapuje, pretože nie je tým klasickým nudným znehodnocovaním druhej strany, ktoré Hollywood rád produkuje. „Strana A je zlá,“ hovorí strana B. „Nie, to strana B je zlá,“ odpovedá strana A.

Politickým komentárom filmu Stará láska nezhrdzavie nie je nenávisť voči tomu, s kým stopercentne nesúhlasím. Je o spolunažívaní so všetkými, aby sme spolu vedeli pracovať na väčších problémoch ako naše vlastné rozdiely. Áno, občas je to silené. Pozerať sa 2 hodiny aj 5 minút na politickú romantickú komédiu je istým spôsobom vyčerpávajúce, čo však zmierňuje samotný humor.

Stará láska nezhrdzavie RECENZIA
Zdroj: latimes.com

Tvorcovia

Samotnú titulnú dvojicu som si doteraz nevedel predstaviť bok po boku, no teraz si to neviem predstaviť inak. Rogen a Theron sa ku sebe prekvapivo dosť hodia, pričom pôsobia naozaj prirodzene. To pripisujem aj faktu, že obaja hrajú typy postáv, na ktoré sú už zvyknutí. Podobne šarmantní sú aj herci vo vedľajších úlohách ako O’Shea Jackson Jr., June Diane Raphael, Ravi Patel, Alexander Skarsgård, Bob Odenkirk či Andy Serkis (schválne, či Serkisa vo filme spoznáte, pretože ja som ho nespoznal).

O scenár sa postarali Dan Sterling (The Interview) a Liz Hannah (The Post: Aféra v Pentagone). Réžiu si do rúk neohromným spôsobom vzal Jonathan Levine. Ohromil však kameraman Yves Bélanger, ktorý romantickú komédiu obohatil o naozaj nádherné zábery s umeleckým nádychom. Tomu niet divu, keďže pracoval na filmoch ako Prvý kontakt, Klub poslednej nádeje či Brooklyn.

Stará láska nezhrdzavie RECENZIA
Zdroj: yousense.info

ZHRNUTIE – Stará láska nezhrdzavie RECENZIA

Stará láska nezhrdzavie je takmer kompletná romantická komédia. Zo stránky romantiky ju ťahá dole urýchlený vývoj vzťahu a zakončenie, a to aj napriek dĺže cez dve hodiny. Komediálne zas nemusí každému pasovať vulgárny detinský humor.

Herci sú však špičkoví, politický komentár je osviežujúco zmysluplný a technické spracovanie kamery je prekvapivo umelecké. Bizarné tempo film drží späť, no jemu to nevadí – on si z toho spraví srandu. Preto dostáva film Stará láska nezhrdzavie hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -