Toto Elon Musk nečakal: Čína skopírovala jeho prevratný produkt, na každom kuse zarobí viac

Nenechajte si ujsť

Čína spúšťa satelitný internet po vzore Starlinku

Keď Elon Musk s patričnou mediálnou pompou predstavil satelitný systém Starlink, svojím spôsobom spravil revolúciu v komunikácii. My, ktorí denne trávime čas v prítomnosti Wi-Fi sietí a dobrého pokrytia 3G, 4G a 5G, sme si síce nič nevšimli, lenže ľudia v oblastiach s nulovými šancami na pripojenie môžu zrazu používať vysokorýchlostný internet tiež.

Samotný Starlink, ako sa volá aj spoločnosť, je podľa vlastných slov world’s most advanced internet system, teda najvyspelejší internetový systém na svete. Za týmto tvrdením stojí skutočnosť, že vďaka satelitom pokrýva aj lokality vzdialené stovky kilometrov od civilizácie či hory.

Ako sa dalo čakať, že esteticky a funkčne zodpovedajúci fake príde práve z Číny.

Internetové pokrytie máme skoro za samozrejmosť, ale väčšina územia Zeme je stále bez signálu mobilného spojenia. Satelitný internet je k dispozícii skoro všade. (foto: Frederik Lipfert @unsplash.com)
Internetové pokrytie máme skoro za samozrejmosť, ale väčšina územia Zeme je stále bez signálu mobilného spojenia. Satelitný internet je k dispozícii skoro všade. (foto: Frederik Lipfert @unsplash.com)

Čínsky Starlink

Spoločnosť Netling, čo je čínsky výrobca a poskytovateľ služieb civilného satelitného internetového systému, uvádza na trh OneLinQ. Ide o prvé civilné satelitné internetové koncové zariadenie pre Čínu.

Cieli vysoko, výrobca mieni širokopásmovú satelitnú komunikačnú technológiu popularizovať na masovom meradle. V najbližšom roku plánuje uviesť na trh až 100-tisíc kusov staníc OneLinQ, pričom otvorene hovorí o príležitosti osloviť až milión zákazníkov.

Trh osobnej širokopásmovej satelitnej komunikácie má v Číne obrovský rozvojový potenciál,“ povedal Liu Yu, výkonný viceprezident firmy Wangling. Vraj až 60 percent územia Číny nemá žiadne sieťové pokrytie a počet potenciálnych zákazníkov presahuje dva milióny. Navyše, v Číne má byť až 200-tisíc náročných zákazníkov, ktorí potrebujú využívať širokopásmové pripojenie v teréne.

Starlink vľavo, OneLinQ vpravo
Starlink vľavo, OneLinQ vpravo

Podobnosť čisto náhodná (?)

Kuriózne je, že riešenie Wangling OneLinQ nápadne pripomína Starlink aj dizajnom. Dokonca by sa dalo povedať, že ide o čínsku kópiu Starlinku. Obe zariadenia majú veľmi podobný vzhľad, teda ide o ploché antény s kompaktným dizajnom postavené na jednej nohe.

OneLinQ obsahuje priamo v anténe aj router a tiež batériu s kapacitou 20 000 mAh, čo by malo zjednodušiť obsluhu zariadenia na miestach, kde nie je ani elektrická sieť.

OneLinQ sa pýši vysokou odolnosťou pred vodou a poškodeniami
OneLinQ sa pýši vysokou odolnosťou pred vodou a mechanickým poškodením (foto: Netling)

Namiesto 6-tisíc satelitov stačí jeden

Výroba produktov satelitnej komunikácie nie je tak triviálna záležitosť, ako výroba routerov pre 5G alebo Wi-Fi. Totiž, pojmy ako výkon a dosah sa stávajú celkom kľúčovými, pričom systém satelitného internetu sa spolieha na, neprekvapivo, satelity krúžiace okolo Zeme.

V prípade Starlinku, pod ktorým je podpísaný Elon Musk, ide o satelity spoločnosti SpaceX. Okolo Zeme ich práve teraz nekonečným pádom krúži ohromujúcich 6 078 satelitov, z ktorých práve funguje 6 006 kusov. Celá konštelácia by mala byť dokončená do roku 2027 a má obsahovať až 12-tisíc satelitov.

Čínska kópia Starlinku, OneLinQ, používa na získanie prístupu k satelitnému internetu Wangling iné satelity ako tie od SpaceX. Využíva riešenie od hongkongskej spoločnosti APStar, ktorá prevádzkuje satelity na takzvanej geostacionárnej dráhe vo vyšších výškach. Konkrétne sa na prevádzku satelitného internetu využíva satelit APStar 6D.

Stanica OneLinQ po získaní online pripojenia zo satelitov vytvára lokálnu Wi-Fi sieť s dosahom 50 metrov. Na tú sa potom môžu pripojiť smartfóny, tablety, počítače a vôbec akákoľvek elektronika.

Rýchlosť internetu cez OneLinQ je vskutku pozoruhodná, 100 Mb/s pri sťahovaní a 20 Mb/s pri uploade. Ide o hodnoty porovnateľné so štandardnou tarifou Starlinku.

OneLinQ na streche auta (foto: Netling)
OneLinQ na streche auta (foto: Netling)

Koľko to celé stojí?

Cena čínskej alternatívy je však podstatne drahšia. Zatiaľ čo Starlink na Slovensku stojí 349 eur za hardvér a následne 50 eur mesačne za samotný internet (plus 23 eur za poštovné), čínsky OneLinQ vychádza na cca 3 800 eur (~29 800 čínskych juanov). V predaji tiež bude verzia Pro za 6 400 eur. Spoločnosť práve akceptuje predobjednávky cez svoj web.

Na prvý pohľad to teda vyzerá tak, že Číňania na každom kuse zariadenia zarobia násobky toho, čo Elon Musk. Netrúfame si však hodnotiť, či je čínsky trh pripravený na takto drahé zariadenia. V každom prípade, Starlink svoje služby neprevádzkuje v Číne, Rusku, veľkej časti Afriky ani na Strednom východe. Pokrytie na Slovensku je stopercentné.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -